Jaka tapeta sprawdzi się najlepiej do kuchni?

Jaka tapeta sprawdzi się najlepiej do kuchni?

Dobrym pomysłem na dekorację ścian w kuchni jest położenie tapety z jakimś ciekawym wzorem czy kolorem. Producenci proponują wiele wzorów i odcieni tapet. Dzięki temu możemy stworzyć przepiękną kuchnię. Jednak musimy pamiętać o tym, że nie każda tapeta nadaje się do położenia w kuchni. Powinniśmy zdecydować się na taką, która jest odporna na wilgoć i tłuszcz, ponieważ w czasie gotowania posiłków ściany mogą się zachlapać oraz jest dużo pary. Także warto pamiętać o tym, aby nasza tapeta do kuchni była dobrze zmywalna i żeby nie szkodziły jej żadne środki chemiczne.

Czy tapeta do kuchni zamiast płytek jest dobrym rozwiązaniem?

Jeżeli lubimy dużo gotować i często spędzamy czas w kuchni to nie chcemy oczywiście zawracać sobie głowy plamami i zabrudzeniami na ścianach. W przypadku kiedy dużo eksperymentujemy w kuchni to dobrym pomysłem będzie wykończyć ściany w postaci płytek ceramicznych. Mają wiele plusów, przede wszystkim są trwałe oraz proste w czyszczeniu. Dobre są również hydrofobowe, wodoodporne farby do wnętrz o podwyższonej wilgotności, panele, okładziny ścienne, różne rodzaje kamienia czy drewna. Także sprawdzą się zmywalne tapety do kuchni.

Jaka tapeta sprawdzi się najlepiej do kuchni? – Tapety winylowe

Najlepiej do kuchni sprawdzą się tapety winylowe. Spód tapety winylowej jest wykonany z papieru, a wierzch z winylu spienionego bądź płaskiego. Winyl płaski ma to do siebie, że jest odporny na zarysowania. Jednak trzeba pamiętać o tym, aby taką tapetę położyć na gładkiej powierzchni, ponieważ jest bardzo cienka i mogą być widoczne każde nierówności. Winyl spieniony jest nieco grubszy, ale ma wiele wad, np. szybko się ściera i bardzo łatwo go zarysować. Czasami można spotkać tapety winylowe produkowane na flizelinie, co oznacza, że mają warstwę włókniny syntetycznej zamiast papieru. Taki rodzaj tapety jest świetny, dlatego, że taką tapetę kładzie się bardzo szybko i sprawnie. Dzięki temu, że klej nanosi się tylko na ścianę. Taką istotną zaletą tapet winylowych jest to, że tłumią hałas. Dodatkowo są odporne na wodę, chemiczne środki czyszczące, brud, tłuszcz oraz ogień.

Jaka tapeta sprawdzi się najlepiej do kuchni? – Tapety z włókna szklanego

Tapety z włókna szklanego są podobne do tkaniny. Plusem ich jest to, że są odporne na wilgoć, ogień, szorowanie oraz zadrapania. Również są bardzo trwałe, mogą być na ścianach do kilkudziesięciu lat, a w czasie ich zdejmowania odchodzą razem z tynkiem. Tego typu tapety świetnie pokrywają wszelkie nierówności tynku. Jak widać, mają dużo zalet. Ich jedynym minusem jest wysoka cena. 

Jaka tapeta sprawdzi się najlepiej do kuchni? – Tapety papierowe

Ich zaletą jest to, że są bardzo tanie. Jednak nie są polecane do kuchni, ponieważ nie są odporne na wilgoć. Jeżeli papier ma na sobie warstwę bezbarwnego tworzywa sztucznego to można taką tapetę zmywać, ale nie za długo. W sklepach można znaleźć tapety Rauhfaser – są wykonane z dwóch warstw papieru połączonych z drewnianymi wiórkami. Jeśli chcemy zakupić taką tapetę to pamiętajmy o tym, aby jej nie kłaść w pobliżu zlewu. Nada się nad stołem.

Na jaką tapetę się zdecydować? Postawmy na ciekawe wzory i kolory!

Najczęściej wybierane tapety przez nas do kuchni to, m.in. kompozycje roślinne, motywy nawiązujące do kuchni (różne rodzaje pieczywa, warzywa i owoce, filiżanki kawy). Jednak to tylko kilka ze wzorów, którymi możemy przyozdobić nasze ściany w kuchni. Teraz dużą popularnością cieszą się także materiały imitujące płytki kamienne, kafelki czy drewniane deski.

Jak dopasować tapetę do kuchni?

Kluczem do dobrej aranżacji jest płynne balansowanie motywami, akcentami, detalami. Wybierając wzór tapety, pamiętajmy o tym, aby nie przytłoczyć, przeciążyć wnętrza. Jeżeli nasza kuchnia jest w stonowanych barwach to możemy do niej wprowadzić nieco żywszego akcentu w postaci tapety z ciekawym wzorem czy kolorem. Żywe kolory na ścianie będą idealnie współgrać ze stonowaną kolorystyką mebli w kuchni. W przypadku, kiedy nasza kuchnia jest w dosyć mocno wyrazistych barwach to nie powinniśmy jej obciążać intensywną tapetą. Jednak czasami warto zaryzykować i pozwolić się ponieść. Trzeba iść za intuicją albo poradzić się dekoratora wnętrz, jeśli nie potrafimy sami się z tym uporać.

Gdzie najlepiej położyć tapetę w kuchni?

Wielu projektantów radzi, aby położyć tapetę na jakimś wybranym fragmencie ściany albo na jednej ze ścian. Nie powinniśmy się raczej decydować na kładzenie tapety na wszystkich powierzchniach w naszej kuchni. Przy blacie roboczym idealnie nadadzą się tapety z włókna szklanego lub winylowe. Sprawdzą się również za półkami lub jako wypełnienie wnęki. Dobrym pomysłem będzie wizualne wydzielenie poszczególnych stref, np. części jadalnianej czy kąciku na przechowywanie poprzez wybranie ciekawego wzoru lub koloru tapety.

Fototapeta do kuchni roślinna akwarela

Jak widzicie tapeta jak najbardziej nada się do naszej kuchni. Producenci proponują wiele tapet odpornych na wilgoć, tłuszcz, plamy czy szorowanie. Dzięki temu łatwo będzie zadbać o porządek podczas gotowania. Z pewnością stworzymy piękne wnętrze, jeśli postawimy na przemyślany wzór, odcień i motyw.