8 sposobów na udekorowanie ściany w salonie

8 sposobów na udekorowanie ściany w salonie

W dzisiejszym artykule przedstawię Wam 8 sposobów na udekorowanie ścian w salonie. Na Wasze szczęście, pomysłów na zaaranżowanie ścian w salonie jest bardzo wiele od betonu dekoracyjnego po panele z mchu. Na samym początku musicie wiedzieć, że we wszystkim trzeba zachować umiar. Najlepiej jedną ścianę wyróżnić i udekorować, a resztę z nich pomalować na jeden kolor. Ciekawym pomysłem będzie wyróżnienie ściany, gdzie stoi kanapa bądź telewizor. Ściany, na których nic nie ma i są tylko gładką, białą powierzchnią nawet w nowoczesnych wnętrzach nie są dobrym rozwiązaniem. Większość z nas decyduje się tylko na wieszanie różnych obrazów i zdjęć, bo to jest najszybsze i najprostsze wyjście. Jednak można to zrobić w nieco ciekawszy sposób. Jeśli macie już dosyć zwykłych, białych ścian bez żadnego wyrazu to zachęcam do przeczytania poniższego artykułu.

1. Tapeta w salonie

Tapeta na ścianie w salonie sprawdzi się na jednej, całej ścianie bądź na jej połowie w parze z lamperią. Najlepiej żeby to była ściana za komodą lub za kanapą, ponieważ w ten sposób podkreślimy walory naszego mebla. Jeśli chodzi o wybór wzoru naszej tapety to już zależy od nas samych, czy chcemy salon w nieco spokojniejszym klimacie czy może jednak z pazurem. Teraz w trendach mocno utrzymują się tapety w liście jakiś egzotycznych roślin, duże kwiaty oraz graficzne wzory przypominające zwierzęta i wzory geometryczne. Jeśli zastanawiacie się, jakiego rodzaju tapetę wybrać to polecam tapetę winylową, która jest trwała i odporna na mycie. Dobrze też się sprawdzi tapeta z papieru, jest o wiele tańsza, ale za to mniej odporna. Zwróćcie też uwagę na to z jakiego materiału zrobiono spodnią warstwę okładziny. Najlepiej nada się tapeta winylowa oraz papierowa na podkładzie flizelinowym. Dzięki takiemu podkładowi, tapeta nie rozciąga się i nie wybrzusza.

2. Tapeta w ramie z listewek

Jeśli nie mamy ochoty mieć całych ścian w tapecie, możemy się zdecydować na naklejenie tapety w wybranych  kilku miejscach na ścianach i obramowanie jej  listewkami. Powinniśmy użyć swojej wyobraźni i wybrać w jakim kolorze chcemy pomalować nasze  listewki i  jakiej wielkości mają być.

3. Świetlna kompozycja w salonie

Dobrym pomysłem jest powieszenie ciekawych opraw i podświetlenie ich. Sprawi to, że ściany nie będą tylko nudnie podświetlone zwykłymi lampami ściennymi, ale  będą też pełnić funkcję ładnej dekoracji. Idealnie nada się ciepłe i lekko przytłumione oświetlenie, które wprowadzi ciepły i przytulny klimat do naszego wnętrza.

4. Drewniana ściana

Jeśli planujemy zrobić ścianę w drewnie to najpierw musimy się zastanowić w jakim stylu mamy zrobione nasze wnętrze, ponieważ ścianę w drewnie można zrobić na kilka sposobów. Najciekawszym, a przy tym tanim rozwiązaniem będzie położenie boazerii drewnianej. Taką boazerię możemy pomalować na jakiś jasny kolor bądź zabezpieczyć matowym lakierem bezbarwnym. Drewniana ściana będzie idealnie pasować do wnętrz zaaranżowanych w stylu skandynawskim. Ważne jest, aby przed położeniem naszego drewna zabezpieczyć je olejem lub lakierem.

5. Panele podłogowe na ścianie

Świetnym pomysłem jest położenie paneli podłogowych. Możemy wybrać winylowe lub laminowane. Jeśli wybierzemy te dobrej jakości to będą przede wszystkim oddporne na ścieranie i wyglądały naturalnie. Można je znaleźć naprawdę w dobrych cenach, a przy tym dobrej jakości.

6. Kamień dekoracyjny na ścianie

Kamień dekoracyjny nadaje niepowtarzalnego klimatu i wyrazistości wnętrzu. Występuje w wielu odcieniach, dzięki czemu mamy z czego wybierać.  Najlepiej wygląda w nowoczesnych wnętrzach, w których jest dużo gładkich powierzchni. Powinniśmy położyć kamień na ścianie, którą chcemy wyeksponować, np. za telewizorem lub jeśli mamy kominek to za nim.

7. Beton na ścianie

Już od kilku lat możemy zauważyć, że betonowe płyty na ścianach są lubiane przez ludzi i tak pozostało do dziś. Betonowe ściany świetnie nadadzą się do nowoczesnego wnętrza, w którym panuje chłodny, surowy klimat. Mogłoby się wydawać, że tak ściana będzie wyglądać nudno, ale to nieprawda. Możemy sobie wybrać jaki rozmiar i kolor chcemy, więc jeśli podejdziemy do tego kreatywnie i odważnie może z tego wyjść coś naprawdę interesującego.

8. Sztukateria na ścianie

Sztukateria jest elementem czysto dekoracyjnym. Dzieli naszą ścianę na mniejsze fragmenty, dzięki czemu powierzchnia ściany staje się ciekawsza i nadaje jej charakteru. Jeżeli odpowiednio ją zamontujemy to możemy optycznie podwyższyć lub obniżyć nasz sufit. Może wystąpić w wersji z drewnianymi lub gipsowymi listewkami. Ich montaż jest bardzo prosty, wystarczy  listewki przykleić do powierzchni. Ważne jest, aby tworzyły symetryczną i logiczną całość. Sztukateria najlepiej będzie wyglądać, jeśli pomalujemy ją na ten sam kolor co ścianę. Najczęściej występuje w pomieszczeniach zrobionych w stylu francuskim, jednak też świetnie się sprawdzi we wnętrzach glamour, nowojorskich, eklektycznych lub nowoczesnych.

Mam nadzieję, że spodobało Wam się moich 8 sposobów na udekorowanie ściany w salonie. Pamiętajcie, że to nie są wszystkie pomysły, jest ich o wiele więcej. Może macie swoich parę propozycji? Możecie napisać w komentarzach, jeśli chcecie się nimi ze mną i innymi podzielić. Dajcie znać, jak Wam się podobał dzisiejszy artykuł.