Pomysły na urządzenie balkonu w bloku

Pomysły na urządzenie balkonu w bloku

Urządzanie balkonu w bloku może okazać się bardzo ciekawym przeżyciem i dzięki temu stworzymy przytulny kąt na świeżym powietrzu, gdzie będziemy mogli odpocząć po ciężkim, długim dniu w pracy czy usiąść przy kawie ze znajomymi. 

Jeśli dokładnie przeanalizujemy pomysł na nasz balkon to szybko i sprawnie będzie przebiegać sam proces aranżacji. W dzisiejszym artykule przedstawię Wam parę pomysłów, jak ładnie i funkcjonalnie urządzić balkon w bloku.

Urządzanie balkonu w bloku – co na początek?

W momencie, kiedy już minie okres przymrozków możemy wystawić rośliny pokojowe na nasz balkon, ponieważ będą potrzebować wtedy dużej ilości słońca. 

Urządzając balkon pamiętajmy również o wstawieniu balkonowych mebli, m.in. krzeseł i stolika. W przypadku niewielkiego metrażu możemy postawić ławkę i mały blat. Możliwości jest naprawdę wiele.

Urządzanie balkonu w bloku – jakie meble wybrać?

Jeśli chodzi o balkon to tutaj wystarczy kilka mebli, aby stworzyć przytulny klimat. Możemy postawić jakiś ciekawy stolik i kilka krzeseł z poduchami. Taki zestaw sprawi, że będzie nam wygodnie i przyjemnie. Na niewielkim balkonie nadadzą się składane meble bądź takie o małych wymiarach.

Urządzanie balkonu w bloku – jakie dobrać materiały?

W momencie, kiedy już wybraliśmy meble na nasz balkon przychodzi czas na dobranie materiałów. Na krzesła idealnie sprawdzą się kolorowe poduchy lub koce. Dodatkowo ciekawym pomysłem będzie postawienie niewielkiej pufy bądź hamaku. Na podłogę możemy położyć dywaniki, które sprawią, że balkon nabierze charakteru a przy tym będzie to przyjemne dla naszych bosych stóp. Warto też pomyśleć nad takimi dekoracjami, jak girlandy czy makramy, wykonane z części materiału.

Urządzanie balkonu w bloku – jakie oświetlenie wybrać?

Ważnym elementem podczas aranżacji balkonu jest dobranie odpowiedniego oświetlenia. Pamiętajmy o tym, aby wybrać takie oprawy, które będą przeznaczone do użytku zewnętrznego oraz miały właściwy stopień szczelności. Na balkon sprawdzą się łańcuchy świetlne lub niewielkie lampki, dodadzą niepowtarzalnego nastroju. Dobrym pomysłem będzie zakupienie przenośnego oświetlenia bezprzewodowego, ładowanego dzięki USB. Możemy z niego korzystać nie tylko na balkonie, ale i również w mieszkaniu. Nie zapominajmy o postawieniu kilku świec czy lampionów. Z pewnością umilą nam wieczory na balkonie.

Urządzanie balkonu w bloku – jaką podłogę wybrać?

Balkon jest bardzo wymagającym miejscem, jeśli chodzi o podłogę. Balkon czy taras to miejsca szczególnie narażone na deszcz, mróz i promieniowanie UV. Przez to będziemy potrzebowali trwałych i odpornych na te warunki pogodowe podłóg.

Na jaką podłogę się zdecydować na balkonie?

  • drewno 

Jeśli potrzebujemy drewna na zewnątrz to powinniśmy zdecydować się tylko na takie, które jest twarde i odporne na warunki atmosferyczne. Najlepszym gatunkiem drewna do tego typu miejsc jest zdecydowanie modrzew i egzotyczne odmiany. Możemy je zakupić w postaci deszczułek bądź desek.

  • płytki klinkierowe

Klinkier jest takim materiałem, który jest bardzo wytrzymały na wysokie, dodatnie i ujemne temperatury. Dodatkowo jest też bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne, a jego mocny kolor nie zmienia się z biegiem lat.

  • sztuczna trawa

Sztuczną trawę możemy położyć już na wykończonej posadzce. Zaletą jej jest przede wszystkim to, że jest niedroga i jest bardzo rozmaity wybór kolorystyczny. Dobrym pomysłem będzie wybranie sztucznej trawy na podłożu z miękkiej pianki.

Urządzanie balkonu w bloku – jakie kwiaty balkonowe wybrać?

Kwiaty balkonowe możemy hodować w skrzynkach balkonowych przytwierdzonych na balustradzie bądź postawionych na ziemi, w pojemnikach i donicach. Taki zestaw roślin na pewno będzie na nas działać kojąco i relaksująco. 

Takimi najpopularniejszymi kwiatami na balkon są pelargonie. Na Wasze szczęście tego rodzaju kwiaty spokojnie znajdziemy w supermarketach czy sklepach ogrodniczych. Pelargonie mają to do siebie, że są odporne na wiatr, suszę, a do tego bardzo łatwe w uprawie. 

W przypadku, kiedy chcemy zrobić kaskadę kwiatów to powinniśmy zdecydować się na rośliny o zwisających pędach. Nadadzą się, m.in. lobelie, fuksje, surfinie, petunie. Możemy je posadzić w skrzynkach balkonowych lub pojedynczo w doniczkach wiszących.

Urządzanie balkonu w bloku – co warto wiedzieć o kwiatach na balkon?

  1. Mając balkon w bloku musimy pamiętać o posprzątaniu go dokładnie przed sezonem. Skrzynki balkonowe i doniczki z zeszłego roku powinniśmy umyć wodą z detergentem i wysuszyć. Na dnie doniczek ułożyć piasek oraz żwir i na to wsypać ziemię zmieszaną z długo działającym nawozem. Na koniec, tak przygotowane donice i skrzynki możemy obsadzić kwiatami balkonowymi. 
  2. Ważne jest to, abyśmy dobrali kwiaty balkonowe do panujących warunków na naszym balkonie. Jeśli na balkonie jest często wietrznie to nie ma sensu sadzenia pnączy i kwiatów o wiotkich łodygach. Na północnej części balkonu możemy posadzić bratki, niecierpki i werbeny. Na południowej ślicznie będą kwitły takie kwiaty balkonowe, jak: nagietki, lobelie, pelargonie i petunie. 
  3. Jeśli zależy nam na tym, aby balkon prezentował się cały czas dobrze to powinniśmy pamiętać o tym, żeby w momencie, kiedy jedne kwiaty przekwitną, zastąpić je innymi lub od razu posadzić takie kwiaty, które po kwitnieniu pozostawią ładne liście.