Łazienka w stylu rustykalnym

Łazienka w stylu rustykalnym

Łazienka w stylu rustykalnym to połączenie wiejskiego klimatu z nowoczesnym designem. Pomieszczenia w tym stylu to mocna inspiracja wsią. Jednak nie wszystkie meble i przedmioty biorą się z wiejskiej chaty, zazwyczaj robione są tylko na styl rustykalny. Przy aranżowaniu wnętrza w tym stylu warto mieć duże wyczucie i zarazem wiedzę związaną z zestawianiem różnych mebli i dodatków. Łazienka rustykalna idealnie pasuje do osób lubiących naturę, przyrodę. Nie może w niej zabraknąć przedmiotów postarzanych czy starych. W takiej łazience powinny się również znaleźć naturalne materiały, np. drewno, beton czy kamień. Dodadzą wnętrzu nowoczesności, jeśli jednak odpowiednio je urządzimy to podkreślimy styl rustykalny w naszej łazience.

Łazienka w stylu rustykalnym – naturalne materiały

Pamiętajmy o tym, że najlepiej do łazienki rustykalnej sprawdzą się elementy z materiałów naturalnych. Zazwyczaj, pierwsze co przychodzi na myśl o stylu rustykalnym to wnętrza z elementami drewnianymi w roli głównej. Nie musimy się martwić o działanie wilgoci na nasze drewniane elementy. W dzisiejszych czasach jest dużo specjalnych preparatów, które dobrze zaimpregnują i ochronią ten rodzaj materiału. Drewno możemy wykorzystać jako element dekoracyjny bądź na podłogach. W łazience rustykalnej pięknie będą się prezentować drewniane meble. 

Kolejnym naturalnym materiałem, który świetnie nadaje się do wnętrz w stylu rustykalnym to kamień. Możemy go wykorzystać jako dekorację na ścianie, ale również do wykończenia podłogi. Ciekawym, a zarazem bardzo popularnym połączeniem jest drewno z kamieniem. Taka mieszanka tworzy stylowe i przy tym spójne wnętrze. 

Łazienka w stylu rustykalnym – wybór płytek

Najczęściej możemy spotkać w łazienkach płytki na ścianach, jak i na podłodze. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, ponieważ dzięki ich gładkiej powierzchni jest bardzo łatwo utrzymać taką łazienkę w czystości, a dodatkowo są odporne na wilgoć. A teraz pytanie, na jakie płytki się zdecydować do łazienki rustykalnej? Ważne jest to, aby mieć na uwadze, że w takich wnętrzach najchętniej wykorzystuje się materiały naturalne, ale też warto dodać barwnych elementów. Ciekawym rozwiązaniem byłoby zakupienie barwnych płytek w, np. patchworkowe wzory i wyłożenie ich na ścianach i podłodze, tak żeby ładnie ozdobiły naszą łazienkę.

Łazienka w stylu rustykalnym – cegła w łazience

W pomieszczeniach w stylu rustykalnym często wykorzystuje się nie tylko produkty naturalne, ale także specjalnie postarzane elementy dekoracyjne. Zazwyczaj cegła gości we wnętrzach aranżowanych w stylu industrialnym, jednak cegła w ciepłej barwie będzie się świetnie prezentować w łazience rustykalnej.  Aby nie przytłoczyć za bardzo wnętrza dobrym pomysłem będzie wyłożenie cegły tylko na wybranym fragmencie ściany, a resztę zostawić białą lub w jakimś jasnym odcieniu.

Łazienka w stylu rustykalnym – płytki wzorowane starymi deskami 

Drewno idealnie pasuje do wnętrz aranżowanych w stylu rustykalnym, a zwłaszcza do łazienki. Sprawdzi się pod postacią mebli, ale również na podłogi i ściany. Na podłogach i ścianach nadadzą się przeróżne imitacje, w szczególności te z efektem postarzania, np. panele podłogowe czy płytki imitujące deski. Producenci proponują przeróżne opcje, wybór naprawdę jest spory. 

Łazienka w stylu rustykalnym – postarzane meble

Podtrzymywanie tradycji ludowej jest najważniejsze podczas urządzania wnętrza w tym stylu. Takimi najważniejszymi cechami mebli do łazienki w stylu rustykalnym to przede wszystkim kwiatowe motywy, klasyczne uchwyty, ażurowe wstawki i efekt postarzania. 

Danie mebli do restaurowania nie jest jedyną opcją. Możemy również zakupić nowe meble wzorowane na stare, czyli z przetarciami, najczęściej z motywem drewna. 

Łazienka w stylu rustykalnym – kamień polny

Kamień idealnie pasuje do wnętrz w stylu rustykalnym, ponieważ jest naturalnym materiałem oraz kojarzy nam się z wiejskim pejzażem. Możemy wykorzystać kamień nie tylko na ścianie, ale również w formie dodatków imitujących kamień, np. dodatki przyumywalkowe w postaci kubka na szczoteczki czy mydelniczki.

Łazienka w stylu rustykalnym – co koniecznie musi się w niej znaleźć:

  • firany – dają poczucie intymności, a przy tym klimatu wnętrzu 
  • kosze wiklinowe – wiklina jest naturalnym materiałem, który świetnie nadaje się do wnętrz rustykalnych. Mogą być w postaci pojemników czy organizerów, ale także jako fotele i półki.
  • kwiaty – są nieodłącznym elementem dekoracyjnym w pomieszczeniu w stylu rustykalnym. Dodają świeżości i lekkości wnętrzu. 
  •  oświetlenie z ozdobnymi kloszami i latarenki – w pomieszczeniach urządzonych w stylu rustykalnym najczęściej można spotkać lampy z ozdobnymi kloszami oraz latarenki ze świecami. Dzięki nim możemy poczuć swojski klimat. 

Mam nadzieję, że dzisiejszy artykuł o łazience w stylu rustykalnym Wam się spodobał i dowiedzieliście się nieco o tym stylu i o tym jak go wprowadzić do Waszej cudownej łazienki. Zapraszam do przeczytania poprzednich wpisów i do komentowania. Jeśli macie jakieś pytania to chętnie odpowiem.