Kuchnia z wyspą. Dobry pomysł czy nie?

Kuchnia z wyspą. Dobry pomysł czy nie?

Jak możemy zauważyć, coraz częściej ludzi decyduje się na otwartą kuchnię. Połączenie kuchni z salonem to świetne rozwiązanie zwłaszcza dla małych mieszkań. Dzięki temu, że kuchnia jest otwarta, możemy sobie pozwolić na postawienie w niej wyspy kuchennej. Kuchnia z wyspą to niewątpliwie jedno z najpopularniejszych sposobów aranżacji kuchni. Przed zakupieniem takiego blatu, najpierw zróbmy dokładny projekt i zastanówmy się, czy to na pewno rozwiązanie, którego szukamy. Mogłoby się wydawać, że wyspa będzie pasować do każdego wnętrza, jednak to nie jest do końca prawda. 

Na samym początku, chciałabym Wam przedstawić plusy i minusy posiadania wyspy kuchennej.

Plusy wyspy kuchennej:

  • Idealne rozwiązanie dla dużych rodzin z dziećmi

Dzięki wyspie, dużo osób może wykonywać różne czynności przy blacie bez przeciskania się. Możemy namówić dzieciaki, aby przyłączyły się do wspólnego gotowania i przy tym dobrze się bawić. 

  • Praktyczne zagospodarowanie przestrzenią

W małym mieszkaniu, blat wyspy może pełnić funkcję stołu. Wyspa może również pełnić rolę barku, wystarczy postawić obok niej wyższe krzesła lub hokery. W ciągu dnia możemy przy niej zjeść obiad lub wypić kawę, a wieczorem pić przy niej drinki. Dzięki montażowi wyspy w kuchni, mamy możliwość zamontowania dodatkowych wnęk do przechowywania różnych przyborów kuchennych czy naczyń. Po bokach możemy zrobić szuflady i półki. 

  • Główna ozdoba kuchni

Kuchnia z wyspą prezentuje się bardzo ładnie i wygląda na spójną, przemyślaną i dobrze zrobioną. Na blacie możemy postawić wazon z kwiatami lub dużą michę z owocami. 

Minusy wyspy kuchennej:

  • Zapachy z kuchni dochodzące do salonu

Jeśli nasza kuchnia jest połączona z salonem musimy liczyć się z tym, że wszystkie zapachy z kuchni będą docierać do części wypoczynkowej. Sam wyciąg okapowy może nie wystarczyć. 

  • Hałas z kuchni dobiegający do salonu

Jak już mówimy o zapachach dochodzących do salonu to też warto wspomnieć o odgłosach związanych z gotowaniem i urządzeniami AGD. Podczas oglądania TV lub czytania książki może to być nie do zniesienia. 

  • Wyspa potrzebuje sporo miejsca

Nie we wszystkich kuchniach możemy sobie pozwolić na zamontowanie wyspy. Jeśli nasze wnętrze jest za małe na to rozwiązanie to nie decydujmy się na to na siłę, ponieważ później możemy tego wyboru żałować. Dlatego radzę dokładnie przemyśleć tą kwestię lub porozmawiać o tym z dekoratorem wnętrz.

  • Trzeba pilnować porządku

Aby mieć czysto w kuchni, musimy ją sprzątać na bieżąco, a nie zawsze nam się to udaje. Widok brudnych naczyń w zlewie czy blatów nie należy do najprzyjemniejszych, zwłaszcza z salonu.

Co zrobić, aby wyspa kuchenna była praktyczna?

Aby wyspa sprawdziła nam się w stu procentach, powinniśmy dokładnie zaplanować, gdzie będą obok niej stały sprzęty kuchenne. Wiadomo, że w większej kuchni będziemy mieli więcej możliwości. Najlepiej, żeby obok wyspy znajdowała się płyta grzewcza, piekarnik oraz zlew. Również trzeba pamiętać, aby lodówka była w pobliżu, ponieważ to pozwoli nam na szybsze i wygodniejsze przygotowywanie dań. 

Ważne jest to, żeby wybrać odpowiedni blat roboczy do naszej wyspy. Bez tego elementu nie będziemy mogli przygotowywać posiłków. Jeśli uda nam się dobrze dobrać blat to będziemy mogli nazwać go perełką naszej kuchni jak i oczywiściej wyspy.

Wyspa kuchenna w kuchni zamkniętej

Jeśli chcemy zakupić wyspę do zamkniętej kuchni to powinniśmy ją postawić w centralnej części kuchni, tak aby każdy mógł swobodnie do niej dojść z każdej strony. Decydując się na wyspę w zamkniętej kuchni musimy wiedzieć, że tutaj są bardzo ważne wymiary. Taka kuchnia z wyspą powinna mieć przynajmniej 380 cm długości i 360 cm szerokości, co wychodzi około 14 m2. Odległość między wyspą a szafkami kuchennymi nie może być mniejsza niż 1 metr. Dobrze by było jakby wynosiła około 120 cm. Taka najmniejsza wyspa kuchenna zajmuje ok. 1m2. Ważne jest, aby z każdej strony był do niej łatwy dostęp i  powinna mieć po minimum 90 cm wolnej przestrzeni z każdej strony. Dobrze by było, żeby zostawić wolną przestrzeń na ok. 100-120 cm. 

Kitchen Island With Sink Dimensions Stone Tile Backsplash Teak throughout dimensions 1280 X 960 – Kitchen Island

Wyspa kuchenna w kuchni otwartej

Wyspa w takiej kuchni może łączyć ze sobą salon, kuchnię bądź stanowić element, który oddzieli kuchnię od strefy wypoczynkowej. W każdej z tych wersji wyspa kuchenna będzie pełnić funkcję dekoracyjną pomieszczenia. Najlepiej będzie, jeśli postawimy wyspę na środku kuchni, ponieważ ułatwi to nam dojście do niej z każdej strony. 

W kuchni otwartej, w której zabudowa ma kształt litery U i chcemy w niej postawić naszą wyspę, powinna mieć minimum 360 cm długości. Wychodzi taka liczba dzięki dodaniu do siebie długości wyspy kuchennej (blat roboczy musi mieć co najmniej 80 cm), odległości między wyspą a szafkami (min. 80 cm) i głębokości szafek postawionych po każdej stronie kuchni ( około 60 cm). 

Jak widzicie, postawienie wyspy kuchennej ma swoje wady i zalety. Jeśli macie do dyspozycji dużo miejsca w domu to nie będzie żadnego problemu z jej  postawieniem. Jednak musicie koniecznie pamiętać o dobrym i oczywiście przemyślanym rozmieszczeniu urządzeń AGD i szafek kuchennych. Jeśli czujemy, że nie damy rady tego zaplanować i nie wiemy na jaki blat się zdecydować to polecam umówić się z projektantem wnętrz, aby pomógł nam się tym zająć.