Kuchnia w stylu skandynawskim

Kuchnia w stylu skandynawskim

Styl skandynawski kojarzony jest przede wszystkim z wygodą i funkcjonalnością. We wnętrzach, gdzie występuje takowy styl można zauważyć proste w wykonaniu meble, minimalistyczne barwy czy praktyczne wykorzystanie różnych elementów. Pomieszczenia zaaranżowane w stylu skandynawskim są zazwyczaj bardzo jasne. Najlepiej jeśli są rozświetlone światłem naturalnym, dlatego często w takich wnętrzach nie ma zasłon ani firanek. Ten styl ma wiele wersji, dzięki czemu każdy z Was może znaleźć coś dla siebie.

Czym charakteryzuje się kuchnia w stylu skandynawskim?

Kuchnia w stylu skandynawskim charakteryzuje się prostotą, oszczędnością w dekoracjach, przestronnością i oczywiście czystością. Sprawia wrażenie chłodnej, w której przeważają jasne kolory, np biel w różnych odcieniach. Taka kuchnia będzie idealnym pomysłem w małym wnętrzu, ponieważ właśnie dzięki użyciu jasnych barw, optycznie powiększy nawet najmniejsze pomieszczenie. 

Kolejną cechą wyróżniającą kuchnię skandynawską jest wykorzystanie małej ilości urządzeń kuchennych. Jak pisałam wcześniej, tutaj ważne jest zachowanie minimalizmu, naturalności oraz lekkości we wnętrzu. W kuchniach tego typu warto postawić regały, półki (najlepiej ze szkła), metalowe stojaki lub jakieś inne elementy zrobione ze stali nierdzewnej. 

Najpopularniejszymi materiałami stylu skandynawskiego są zdecydowanie cegła oraz drewno. Ściany występują głównie w kolorze białym, dlatego tak często  łączy się je właśnie z cegłą. Drugim materiałem jest drewno, które jest naturalnym surowcem występującym w dużej ilości na Półwyspie Skandynawskim. Już mamy odpowiedź, dlaczego jest go tak dużo we wnętrzach w tym stylu. W kuchniach drewno jest obecne w postaci, np. stołu, krzeseł, podłogi lub blatu.

Na styl skandynawski najczęściej decydują się młode osoby, które mają intensywny i szybki styl życia. 

Jakie są rodzaje stylu skandynawskiego?

Styl skandynawski ma wiele odmian, które kształtowały się latami przez poszczególne państwa Półwyspu Skandynawskiego, m.in.:

  • Kuchnia ze Szwecji cechuje się minimalizmem a jej dominującym materiałem i kolorem jest drewno oraz biel.
  •  Kuchnia fińska występuje w mocnych kolorach, kontrastach i opiera się na geometrycznych motywach. W takim wnętrzu. łączy się, np. biel i czerń na ścianach. 
  • Kuchnia z Danii jest delikatna, nawet można powiedzieć, że romantyczna. Kolorem dominującym jest biel. 

 Jak widzicie inspiracji jest wiele, jednak cechami wspólnymi tych wszystkich odmian są: lekkość, świeżość oraz elegancja. Jeśli brakuje Wam jeszcze czegoś w Waszym wnętrzu zaaranżowanym w tym stylu, dobrym pomysłem będzie połączenie go ze stylem boho. Dokładna nazwa tego miksu to styl Boho Scandi. 

Jakie kolory wybrać do kuchni w stylu skandynawskim?

W kuchni w tym stylu najlepiej sprawdzą się naturalne barwy, m.in. biel, beż, ecru lub jakieś pastele. Tło w tym pomieszczeniu powinno być bardzo jasne a reszta kolorów powinna być tylko dopełnieniem. Jeśli brakuje Wam kolorowych akcentów, to można zakupić różne kwiaty lub zioła w doniczkach. Na ścianach często występują brzozowe bądź bukowe forniry, czyli cienkie arkusze drewna. Ogólnie ściany w takiej kuchni powinny być gładkie i matowe. Polecam zamontować drewniane żaluzje na okna, ponieważ nadadzą ciekawego charakteru wnętrzu. Jeżeli nie chcecie żaluzji, dobrym rozwiązaniem będzie powieszenie zasłon w ciemnych barwach, ale z naturalnych tkanin. Ciekawym pomysłem może być  zastosowanie metody kontrastu, np. pomalowanie jednej ściany w ciemnych kolorze a resztę w jasnym.

Jakie meble i dekoracje do naszej kuchni?

Jeśli chodzi o meble w kuchni w stylu skandynawskim to nadadzą się te w ciemniejszych barwach i nowoczesne, które są zrobione częściowo ze szkła i metalu. Takie meble sprawią, że pomieszczenie stanie się eleganckie. Najbardziej popularne jest łączenie białych frontów z drewnianymi blatami, ale fronty w teksturze powinny być koniecznie gładkie. Warto dokładnie przemyśleć, jakie meble chcecie w Waszej nowej kuchni i postawić na sporą ilość schowków. Nie możecie sobie pozwolić na zastawianie blatów jakimiś zbędnymi rzeczami. Chcąc dobrze zagospodarować przestrzeń, dobrym pomysłem będzie zrobienie kuchni z salonem jako pomieszczenie otwarte. Jeśli nie Wiecie  jakie dodatki wybrać to będą pasować na pewno metalowe wieszaki, pojemniki albo koszyki wiklinowe. Kupując ściereczki i tego typu produkty zwracajcie uwagę na to z czego są wykonane. Styl skandynawski nie lubi się ze sztucznością. Najlepiej wybrać ściereczki wykonane z bawełny lub lnu.

 Jakie wybrać oświetlenie?

Tutaj liczy się nie tylko wygląd, ale również funkcjonalność. Kuchnia w stylu skandynawskim musi być bardzo dobrze oświetlona, dlatego więc oświetlenie powinno być zamontowane, m.in. nad blatem roboczym oraz stołem, przy którym wszyscy jedzą posiłki. Do oświetlenia sprawdzą się lampy wiszące na długich sznurach lub ewentualnie łańcuchach, ale też lampy metalowe, ze sporymi kloszami w białym bądź czarnym kolorze. Można też zdecydować się na kinkiety, które dadzą Wam możliwość regulacji światła. 

Na koniec przedstawię Wam parę zdjęć kuchni w stylu skandynawskim. Mam nadzieję, że dowiedzieliście się trochę ciekawych rzeczy na temat tego stylu.