Jakie tkaniny wybrać do wnętrza?

Jakie tkaniny wybrać do wnętrza?

Mogłoby się wydawać, że tkaniny nie mają specjalnego znaczenia. Jednak to właśnie dzięki nim pomieszczenie nabiera charakteru. Tkaniny, które są dobrze wykonane i przyjemne w dotyku wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie i sprawiają, że wnętrze staje się przytulne. Po ciężkim dniu w pracy czy w szkole, jedyne na co mamy ochotę to wyłożyć się na miękkiej sofie i odpocząć. 

Jeśli użyjemy ciekawych tkanin do np. zasłon lub obicia sofy to nasze pomieszczenie od razu stanie się wyjątkowe.

Takie dodatki, jak zasłony, narzuty na sofę czy fotele mogą być wyróżniającymi się elementami bądź mogą stanowić tylko tło we wnętrzu. To zależy od tego w jakim stylu chcemy, aby wyglądało nasze pomieszczenie. 

Plusem większości tkanin jest to, że są bardzo łatwe w utrzymaniu. Zasłony, obrusy czy poszewki na poduszki wystarczy prać raz na jakiś czas i przy tym je zmieniać. Polecam zakupić sobie parę kompletów tkanin i wymieniać je, np. za każdym razem, jak zaczyna się nowa pora roku. Dzięki tej metodzie, poczujemy świeżość i pozbędziemy się monotonii w naszym mieszkaniu.

Dekoracje okienne, czyli zasłony, firany i rolety

Pierwsze co nam przychodzi do głowy myśląc o firanach to tradycyjna, przezroczysta biel. Jednak warto się przełamać i wybrać coś bardziej nieoczywistego i ciekawego. Producenci przeróżnych firm proponują nam wiele, a nawet tysiące tkanin w takich barwach i gatunkach, że sobie nawet tego nie wyobrażamy. Dobrym pomysłem będzie, np. dobranie wzorzystych zasłon do rolet w paski zamiast zwykłej firanki. 

Zasłony i rolety to niezbędne elementy w naszym domu. Dzięki nim, możemy czuć się swobodnie, chronią naszą prywatność. Również pozwalają nam w spokoju zasnąć i przede wszystkim są dekoracją naszego wnętrza. Coraz częściej możemy zauważyć połączenie zasłon z roletą. Pojawia się ono najczęściej w pomieszczeniach zrobionych w stylu klasycznym oraz nowoczesnym. Jest lubiane za to, że jest praktyczne. Nie trzeba zasuwać zasłon do spania i rozsuwać ich rano. Możemy zdecydować się na jakąkolwiek roletę chcemy. jednak moim zdaniem najlepiej sprawdzi się roleta rzymska. Chcąc zaaranżować wnętrze w nowoczesnym stylu, dobrym rozwiązaniem, a zarazem oszczędnym będzie zrezygnowanie z zasłon i powieszenie rolet bądź żaluzji. Pomieszczenie będzie sprawiało wrażenie czystego i przestronnego. Jeśli chcemy zrobić w stylu klasycznym to warto zaopatrzyć się w tradycyjne dekoracje okienne. 

Zasłony i firany są takimi elementami aranżacji, które są bardzo praktyczne. Pozwalają na dowolną regulację wpadającego z okna światła naturalnego, np. ilość światła da się regulować dzięki marszczeniu i drapowaniu zasłon. Zasłony i firany możemy powiesić, w każdym pomieszczeniu. Jedyne, co musimy zrobić to dobrać taką tkaninę, która będzie miała dobrze dobrany kolor, odpowiednią gęstość splotu oraz grubość. 

Jednak pamiętajcie, że nawet posiadając najwyższej jakości materiał możemy go zmarnować  poprzez błędne  jego wykończenie. Zwróćcie  szczególną uwagę na to, aby tkanina znajdowała się na podszewce, dopasowanej do danego materiału.

Tkaniny dekoracyjne, czyli tkaniny obiciowe

Dzięki zastosowaniu modnej tkaniny obiciowej wnętrze nabierze charakteru i nadamy mu określonego klimatu. Jeśli zdecydujemy się na ciężkie i szlachetne materiały pomieszczenie będzie sprawiało wrażenie eleganckiego i bogatego, a skórzane kanapy i fotele będą kojarzone z luksusem. Wybierając naturalne tkaniny będziemy czuć przytulność i domowość wnętrza. 

Najbardziej popularnymi tkaninami obiciowymi są: 

  • Welur

Jest to miękki i zarazem bardzo elegancki materiał, który pasuje idealnie do stylu modern classic. Welur nadaje się jako tkanina obiciowa kanap, foteli, krzeseł oraz puf. 

  • Bawełna. len i wełna

Są to naturalne tkaniny obiciowe. Pasują do stylu skandynawskiego, który charakteryzuje się wygodą, jasną kolorystyką i przede wszystkim komfortem. Lniane, bawełniane i wełniane tkaniny łączy się z drewnem oraz kamieniem. 

Oprócz nich warto popatrzeć na takie tkaniny obiciowe, jak:

  • Eco skóra

Nie jest to naturalny materiał i należy do tych tańszych, jednak warto zwrócić na niego uwagę. Eco skóry pasują do wnętrz zaaranżowanych w stylu vintage lub art deco. Kupując je musimy koniecznie sprawdzić oznaczenia producenta i powinniśmy wybrać takie, które mają wysoką odporność na ścieranie. 

  • Pikowane tkaniny obiciowe

Pasują do nowoczesnych i klasycznych wnętrz. Dzięki interesującym przeszyciom meble nabierają efektu trójwymiarowego, przestrzennego. Tkaniny obiciowe pikowane będą pasować do salonu, sypialni (zwłaszcza w stylu glamour). 

Zdobienia ścian, czyli ściany odziane w tkaniny

Ściany w tkaninach podobnie jak drewno ocieplają pomieszczenie i  dzięki użyciu flaneli bądź warstwy podkładowej włókniny taki efekt akumulacji ciepła oraz komfort akustyczny podnosi się. Taka metoda daje efekt miękkości ścian. Najczęściej takie zdobienia ścian możemy spotkać w sypialniach lub salonach, ponieważ w tych pomieszczeniach jest najmniejsze ryzyko zniszczenia, zawilgocenia czy zaplamienia tkanin. Przy montażu nie musimy się martwić o to, że mamy dziwny kształt ścian, bo podczas nakładania tkaniny daje się specjalny stelaż o różnych kształtach, który pasuje też do skosów czy ścian łukowych.  Stosując takie dekoracje ścienne warto pamiętać o tym, aby tkaniny czyścić tylko wilgotną ściereczką z dodatkiem detergentu. Możemy od czasu do czasu je odkurzać samemu lub z pomocą jakiejś profesjonalnej firmy.