5 błędów przy aranżacji salonu

5 błędów przy aranżacji salonu

Salon można śmiało nazwać sercem naszego domu zaraz po kuchni. W tym miejscu spotykamy się po pracy, szkole aby odpocząć i pooglądać TV. Do naszego salonu przyprowadzamy gości, dlatego tak ważne jest, żeby dobrze go zaaranżować. Pomyłki się zdarzają, jak każdemu, więc dzisiaj przedstawię Wam 5 najczęstszych błędów przy aranżacji salonu i dam Wam parę wskazówek, jak ich uniknąć.

1 błąd: Niewymiarowe meble

Pierwszym z nich są niewymiarowe meble. W naszym salonie powinniśmy czuć się, jak najbardziej komfortowo, a myśląc o komforcie pierwsze, co nam przychodzi do głowy są sofa i fotele. Jednym z najczęstszych błędów podczas aranżacji salonu są źle dobrane meble. Jeśli posiadamy mały pokój dzienny i zakupimy do niego np.  duży narożnik to nie tylko przytłoczy nasz salon, ale i zabierze miejsce w naszym salonie. Do małego pomieszczenia najlepiej sprawdzi się pojedyncza sofa i jakiś fotel lub małe pufy. Dzięki temu będzie więcej miejsca na inne meble, takie jak: komody, regały czy szafy. Taka kombinacja nada lekkiego i eleganckiego charakteru. Pamiętajcie więc, że przed remontem salonu trzeba koniecznie zapoznać się z wymiarami naszego wnętrza i przy zakupie mebli zwrócić uwagę na ich wielkość.

2 błąd: Źle dobrane oświetlenie

Drugim z nich jest źle dobrane oświetlenie. Na początku pomijając sztuczne światło, ważne jest, aby w naszym salonie wchodziło jak najwięcej naturalnego światła. W dobrze oświetlonym pokoju czujemy się dobrze, mamy poczucie, że nasze wnętrze jest większe niż w rzeczywistości. Jeśli nie mamy takiego szczęścia i za dużo słońca nie wpada do naszego salonu, to musimy zainwestować w dobre oświetlenie. Ważną kwestią również jest, aby nie zostawiać montażu lamp na ostatnią chwilę, tylko już zacząć o tym myśleć przy projektowaniu wnętrza. Nawet pięknie zaprojektowane pomieszczenia będą słabo wyglądać, kiedy w nich jest źle dobrane oświetlenie. Nie powinniśmy skupiać się tylko na lampie na suficie, ale też na innych opcjach.  Jeżeli zależy Wam na przytulnym klimacie to zachęcam do kupna świateł bocznych, np. kinkietów lub lamp podłogowych- najlepiej się sprawdzą przy sofie i fotelach.

3 błąd: Za dużo wszystkiego

Trzecim błędem jest to, że w naszym salonie znajduje się za dużo wszystkiego. Najważniejsze jest to, aby znaleźć złoty środek we wszystkim co robimy. Każdy mebel i dodatki powinny pasować do siebie nie tylko pod względem koloru, ale i stylu. Jeżeli w naszym salonie znajdzie się mnóstwo niepasujących do siebie elementów, nasze wnętrze stanie się jednym wielkim bałaganem. Projektując pokój dzienny wybierz od jednego do trzech kolorów mebli i dodatków, żeby mogły ze sobą ładnie współgrać. Ważne jest również, aby postawić na kontrasty. Jeśli w naszym pomieszczeniu mamy ciemne meble, to lepiej dobrać do nich jasne kolory na ścianach. Natomiast salon, w którym znajdują się, np. duże szafy na wymiar, dobierz do nich fronty ze szkła lub luster. To sprawi, że wnętrze będzie się wydawało większe.

4 błąd: Złe wieszanie obrazów i fotografii

Przedostatnim z nich jest złe wieszanie obrazów i fotografii w naszym salonie. Mogłoby się wydawać, że to nie jest taki poważny błąd, a jednak! Nawet jeśli posiadacie piękne zdjęcia i obrazy, najlepszych artystów to nie będą dobrze wyglądać, jeśli zawiesicie je na złej wysokości. Większość ludzi wiesza obrazy wyżej niż się powinno. Taki błąd tylko wprowadza chaos do Waszego salonu. Obrazy i fotografie powinny wisieć na wysokości ok. 150-160 cm od podłogi. W salonie powinniśmy wieszać jeszcze niżej, czyli na wysokości wzroku siedzącej osoby. Też trzeba wziąć jeszcze jedną kwestię pod uwagę, czy nasze obrazy pasują do siebie. Warto to przemyśleć przed ich powieszeniem, aby później nie mieć problemu. 

5 błąd: Wygląd na pierwszym miejscu

Ostatnim błędem jest to, że wygląd jest na pierwszym miejscu, a zaraz po nim dopiero funkcjonalność. Większość z nas w tych czasach najpierw patrzy na wygląd, a potem na praktyczność mebli. Wiadomo, że wygląd też jest ważny. Oczywiście też można znaleźć ładny i funkcjonalny mebel, ale najpierw zadajmy sobie pytanie, ile razy pod wpływem impulsu, czy też tego, że tylko nam coś się podobało wizualnie popełniliśmy duży błąd i wyrzuciliśmy pieniądze w błoto? Chyba wszyscy znamy odpowiedź na to pytanie. Jeśli chcemy zakupić sofę do naszego salonu, to zastanówmy się nad tym, czy mimo tego, że jest piękna, czy jest wygodna i dobrze wykonana. Również nie jest dobre ślepe podążanie za trendami. Nie ma nic gorszego niż kupowanie mebli czy dodatków na siłę. Wtedy nasz salon traci swój urok, a za to staje się kopią wszystkich innych aranżacji. Jeśli chcesz być na bieżąco z trendami, a przy tym zachować swój własny styl to polecam wprowadzać to stopniowo i zacząć od małych rzeczy. Najważniejsze jest to, aby nie kupować spontanicznie tylko, żeby nasze zakupy były rozsądne i przemyślane. To jest klucz do sukcesu:) 

Jak widzicie trochę tych błędów się nazbierało. Jednak plusem jest to, że każdy uczy się na błędach i z każdej sytuacji można wyciągnąć jakieś wnioski. Tutaj przedstawiłam Wam 5 najczęstszych błędów przy aranżacji salonu. Mam nadzieję, że jakoś pomogłam i życzę Wam przyjemnego i łatwego aranżowania Waszego gniazdka.