Projektowanie pięknej łazienki w 5 krokach

Projektowanie pięknej łazienki w 5 krokach

Jeśli pragniecie, aby Wasza łazienka była piękna, to musi przejść przez pewne etapy.

Ważne jest, żeby była praktyczna, estetycznie zrobiona i dopasowana do Waszych potrzeb.

Jednak trzeba mieć na uwadze to, że łazienka jest jednym z najbardziej wymagających pomieszczeń i trzeba sporo w nią zainwestować, dlatego projekt to podstawa.

Łazienka jest pomieszczeniem, w którym codziennie rano przygotowujemy się do pracy, czy do szkoły, a wieczorem bierzemy gorącą kąpiel i szykujemy się do snu. Dlatego musimy dołożyć wszelkich starań, aby to wnętrze wyszło idealnie. 

W łazience, która jest dobrze zrobiona będziecie chętniej przebywać. Dobre dopasowanie płytek, mebli i rozłożenie kolorów ścian, czy dodatków to niezbędny element w aranżacji. 

Poniżej przedstawiam Wam 5 kroków, dzięki którym Wasza łazienka będzie łazienką Waszych marzeń.

1. Jakie barwy dobrać do naszej łazienki?

Wybór koloru do łazienki jest bardzo ważny. Trzeba się zastanowić nad tym, czy chcemy, aby to pomieszczenie pobudzało nas do działania, czy może jednak relaksowało. 

Jeśli interesują Was kolory bardziej w energetyzującym wydaniu to świetnie nadadzą się:

  • czerwony 

Kolor czerwony jest zdecydowanie pobudzający. Jest dla osób odważnych i lubiących wyzwania. Jednak jeśli chodzi o tą barwę, to trzeba uważać, żeby nie przesadzić. Najlepiej dodać kilka akcentów, w postaci jednego paska płytek albo jakiś mebel, który będzie przykuwał uwagę. Najlepiej łączyć ten kolor z szarością, bielą lub czernią.

  • pomarańczowy

Jeśli kolor czerwony jest dla Was zbyt rażący to polecam wprowadzić do łazienki kolor pomarańczowy. Dodatki w tym kolorze doskonale ożywią wnętrze. Łączy się go z czernią lub zielenią. Najczęściej łazienki z pomarańczowymi elementami występują w nowoczesnych aranżacjach.

  • żółty 

Kolor żółty jest bardzo radosny i orzeźwiający. Może się sprawdzić jako tło naszej łazienki albo jako barwa kontrastowa. Będzie się dobrze prezentować  w małych pomieszczeniach, ponieważ powiększa optycznie wnętrze.

Z drugiej strony jeśli preferujecie łazienkę o stonowanych barwach, w której będziecie czuć się odprężeni i spokojni to zastosujcie takie kolory jak:

  • Fioletowy/różowy

Te barwy działają na nas kojąco i sprawdzą się w dużych pomieszczeniach. Kolor fioletowy kojarzy się z luksusem, zwłaszcza w połączeniu z grafitem lub bielą. Jednak trzeba mieć na uwadze to, że w nadmiarze kolor fioletowy może obciążyć, a różowy przesłodzić wnętrze. Obie te barwy doskonale ze sobą współgrają. 

  • Niebieski

Kolor niebieski podobnie jak fioletowy uspokaja. Patrząc na niego wyciszamy się. Pierwszy styl, który nam przychodzi do głowy myśląc o tym kolorze, jest styl marynistyczny. Niebieski idealnie się łączy z drewnem lub bielą. Warto pamiętać, że jeśli chcecie zastosować tę barwę w swojej małej łazience, użyjcie jasnego błękitu lub niebieskiego podchodzącego pod szary. Unikniecie wtedy przytłoczenia, a wnętrze stanie się  przestronne. 

  • Brązowy

Kolor brązowy jest neutralną barwą, która doskonale łączy się z naturalnymi kolorami, np. zielonym, beżowym lub białym. W takiej łazience będą pasować elementy z drewna.

Kolor brązowy nadaje wnętrzu ciepły klimat i kojarzy się z wygodą. 

2. Jakie oświetlenie?

Dobranie odpowiedniego oświetlenia jest jednym z najważniejszych elementów, zwłaszcza jak z niej korzysta płeć żeńska. Robienie makijażu w złym świetle jest największą zmorą, każdej kobiety.

Dlatego światło w tym pomieszczeniu mimo tego, że ma się dobrze prezentować, musi spełniać kilka warunków, przede wszystkim, powinno być jasne, o temperaturze podobnej do światła dziennego i tak zamontowane, aby nie pojawiały się cienie na naszych twarzach. Najlepiej się sprawdzi światło o barwie 4000k, ponieważ ta barwa jest uniwersalna, co oznacza, że bardzo dobrze zgrywa się z innymi kolorami.

Jeśli chodzi o kwestię wizualną to wstawienie lampy o jakimś ciekawym kształcie to dobry pomysł na upiększenie łazienki, albo żeby stała się jej głównym elementem. Również rozproszone światło z lampek halogenowych zamieszczone nad lustrem bądź pod meblami nada się idealnie do łazienki.

3. Jakie meble wybrać?

Zastanawiając się, jakie meble wybrać do naszej łazienki, radzę kierować się jakością, a później stylem. Pierwszym, a zarazem najważniejszym etapem jest zmierzenie łazienki. Przed umywalką i WC powinno zostać  około 70 cm przestrzeni, po bokach 20-30 cm. Aby zapewnić sobie łatwy dostęp do wanny lub kabiny prysznicowej, zostaw przed nimi około 50-70 cm.

Pamiętajcie, żeby nie wieszać szafek na wysokości głowy nad muszlą klozetową, czy wanną. Może to być niebezpieczne i niewygodne przy codziennym użytkowaniu. 

Ostatnią ważną kwestią są pomiary. Zapiszcie sobie wszystkie wymiary, a potem rozrysujcie plan na papierze albo zróbcie to na komputerze. Polecam użycie programu IKEA Planner bądź Roomstyler.

Jeśli już mamy zrobiony plan swojej łazienki to można się zabrać za wybór mebli.

Najlepiej będzie, jeśli kupicie szafkę pod umywalkę z umywalką w zestawie. Wtedy ominą Was precyzyjne pomiary, czy porady jakiegoś fachowca.

Na sam koniec dodam tylko, żeby uznać mebel za dobry, powinien być wykonany z materiałów chroniących przed wilgocią i pokryty lakierem poliuretanowym. Dodatkowo tylna ścianka mebli powinna być lekko cofnięta, aby nie powstawała na niej pleśń. Zwróćcie też uwagę na to, czy są odporne na rdzę.

4. Jakie lustro nada się idealnie do naszej łazienki?

Czy wyobrażamy sobie łazienkę bez lustra? Absolutnie nie.

To zdecydowanie obowiązkowa rzecz, zaraz po misce WC, umywalce, czy wannie/prysznicu. Kupując lustro, przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na jego wymiar. Przyjmuje się, że lustro łazienkowe powinno mieć takie wymiary: szerokość około 40-80 cm, a grubość nie mniejsza niż 4 mm. Jeśli chodzi o wielkość to zależy, czy to ma być łazienka dla gości, czy może dla rodziny. Dla gości wystarczy takie lustro, żeby można było bez problemu wykonać czynności higieniczne. W łazience dla rodziny przydałoby się umieścić całkiem spore, aby każdy członek rodziny mógł swobodnie z niego korzystać.  

Lustro nie tylko powinno pełnić funkcję praktyczną, ale też dekoracyjną. 

Jeśli Wasza łazienka jest w stylu nowoczesnym, a meble mają proste bądź kanciaste kształty to powinniśmy się zdecydować na prostokątne lustro. Jeżeli jednak Wasza umywalka, wanna, czy WC przypominają opływowy kształt to lepiej poszukać okrągłego lustra. Jak już mamy wybrany kształt to czas na oprawę. W łazience w stylu np. skandynawskim idealnie sprawdzi się lustro w drewnianej bądź czarnej oprawie, a w łazience w stylu glamour w srebrnej lub złotej (najlepiej błyszczącej).

5. Jakie materiały wybrać?

Jeśli zależy Wam na wyremontowaniu łazienki tak, aby posłużyła na lata to dobrym materiałem będą płytki ceramiczne lub kamień naturalny. Są przede wszystkim trwałe, odporne na grzyby, pleśń, wilgoć oraz bardzo łatwe do utrzymania w czystości. Ceny za płytki ceramiczne zaczynają się od kilkudziesięciu złotych za metr kwadratowy, ale trzeba jeszcze doliczyć koszt kleju do płytek i fugi oraz robociznę. 

   Do łazienki będą się nadawać wszystkie rodzaje płytek ceramicznych.

 Jednak są też osoby, które lubią zmieniać aranżację, co jakiś czas, to zdecydowanie nadadzą się farby bądź tapety wodoodporne.

Dla miłośników nowoczesnych wnętrz, mogę polecić gresy, cotto lub klinkier. 

Również ważną kwestią jest dobranie fugi. Najlepsza będzie ta w szarości bądź czarna. Unikałabym fugi o białym kolorze, ponieważ jest niepraktyczna i widać na niej więcej brudu.

Kolejnym materiałem, który się sprawdzi w naszej łazience jest drewno. 

Najlepsze będzie drewno olejowane, które nie tylko dobrze się prezentuje, ale też chroni przed wilgocią.