Aranżacja mieszkania - jak się za to zabrać w 10 krokach?

Aranżacja mieszkania - jak się za to zabrać w 10 krokach?

Jak zaaranżować ładne i przede wszystkim funkcjonalne mieszkanie? Od czego zacząć? W dzisiejszym artykule przedstawię Wam, jak się zabrać za projektowanie mieszkania w  10 krokach

Zazwyczaj na początku, kiedy zaczyna się projektowanie mieszkania, ludzie mają problem, ponieważ za dużo rzeczy im się podoba. Zdążyli już przejrzeć wszelkiego rodzaju magazyny, pójść do sklepu kupić meble i dodatki, do końca nie wiedząc, co tak naprawdę im się podoba i czy będzie to pasować do wnętrza. Napiszę Wam dzisiaj, jak uniknąć takich sytuacji i podpowiem, jak w dobrej kolejności zaaranżować piękne wnętrze. 

Zanim przedstawię Wam wszystkie kroki, chciałabym abyście wiedzieli o jednej ważnej kwestii. Pewnie nie tylko ja lubię najbardziej moment, w którym przechodzimy do wybierania kolorów ścian i mebli czy już stricte samego dekorowania mieszkania. Jednak najważniejszym etapem są prace początkowe, czyli mierzenie pomieszczeń, nanoszenie szkiców czy kosztorys prac. Jeśli popełnimy jakieś błędy już na samym początku, możliwe będą problemy podczas aranżacji wnętrza. Tutaj trzeba być cierpliwym i starannym. 

Krok 1: Jakie są Wasze potrzeby i oczekiwania wobec wnętrza?

Przed rozpoczęciem projektowania mieszkania, ważne jest aby na spokojnie usiąść i dokładnie zastanowić się jakie są nasze potrzeby i jak wygląda nasze życie na co dzień. Musimy odpowiedzieć sobie na parę pytań, np. czy potrzebujemy dużej kuchni, ponieważ uwielbiamy gotować, a może jednak nie i częściej zamawiamy na wynos albo czy często przesiadujemy w salonie i chcemy dużej, wygodnej kanapy. Trzeba przeanalizować wszystkie takie szczegóły i przy tym też myśląc o reszcie domowników. 

Krok 2: Jak zrobić plan mieszkania?

Drugim etapem jest szczegółowe wymierzenie mieszkania, czyli inwentaryzacja. Powinniśmy zacząć od narysowania na kartkach wszystkich pomieszczeń i naniesienia na nie wszystkich pomiarów. Ważne jest, aby pamiętać o wysokościach i szerokościach drzwi i okien, głębokościach wnęk okiennych, parapetów oraz o zaznaczeniu rur, kratek wentylacyjnych i kaloryferach. Trzeba również mieć na uwadzę to, że ściany nie zawsze są idealnie proste, różnica może wynosić do 10 cm. Jeśli chcemy zainwestować w szafę dopasowaną do wnęk, musimy o tym koniecznie pamiętać i upewnić się czy nasze ściany nie są za bardzo krzywe.

Krok 3: Dobry moment na przeanalizowanie układu mieszkania

W momencie, kiedy rozrysujemy już swoje mieszkanie to przychodzi czas na dokładne przeanalizowanie swoich potrzeb oraz innych domowników. Będzie Wam o wiele łatwiej, jeśli będziecie kierować się  pewnymi zasadami.  Powinniście zwrócić szczególną uwagę na kierunki świata, np. salon nie powinien znajdować się od północy, bo będzie za ciemny albo kuchnia od południowej części nie będzie dobrym pomysłem ze względu na upały. Wiadomo jednak, że to od Was zależy, czy chcecie mieć w tych miejscach dużo naturalnego światła a może totalnie Wam na tym nie zależy. Aranżacje pomieszczeń muszą zawsze być idealnie dopasowane do domowników. Polecam, abyście wszystkie swoje inspiracje i pomysły zapisywali w swoich notatkach, żeby później Wam nic nie umknęło.

Krok 4: A może by tak zatrudnić projektanta?

Jeśli nie idą Wam dwa poprzednie etapy, to może czas zastanowić się nad zatrudnieniem projektanta wnętrz. Mimo tego, że to wiąże się z dodatkowymi kosztami, taki projektant jest w stanie Wam bardzo pomóc podczas remontu. Też trzeba mieć na uwadze to, że projektanci mogą Wam dać duże rabaty u producentów, dzięki czemu wychodzicie na plus.

 Krok 5: Czas na stworzenie moodboardu

Kiedy już przeanalizujecie swoje potrzeby, przychodzi moment na szukanie inspiracji. Lepiej nie zabierać się za to wcześniej, ponieważ może Wam się wszystko pomieszać i jedyne co będziecie mieć to mętlik w głowie od dużej ilości pomysłów. Jeśli zastanawiacie się skąd czerpać pomysły na aranżację wnętrz to zdecydowanie najlepszy jest internet – to prawdziwa kopalnia inspiracji. Jeśli chodzi o mnie to polecam Pinterest, Instagram czy Homify. Na sam koniec polecam stworzyć moodboard. Możecie wydrukować jakieś zdjęcia i nakleić na kartkach lub zrobić to na komputerze w edytorze graficznym. Po utworzeniu moodboardu, pokaż go reszcie rodziny. 

Krok 6: Wybór właściwych produktów

Podczas, gdy wybraliśmy kolory ścian i styl, jaki nam się podoba, powinniśmy zacząć szukać konkretnych produktów. Dobrym rozwiązaniem jest zrobienie listy tych rzeczy i dodanie ich na moodboard, dzięki czemu zobaczymy czy wszystko do siebie pasuje.

Krok 7: Stworzenie układu funkcjonalnego

Jeśli mamy już stworzony plan mieszkania i wybraliśmy meble oraz inne dodatki to czas na narysowanie rzutów jeszcze raz, tylko tym razem dokładniej na dużej kartce bądź w programie na komputerze. Po naniesieniu wszystkich zmian, sprawdź dokładnie wymiary. Jeśli popełnicie jakiś błąd, możecie nie zmieścić mebli. Zachowajcie skalę, tylko w ten sposób zobaczycie czy po wstawieniu produktów będzie możliwe przemieszczanie się po pokoju. Wydrukujcie swoje wybrane meble i ustawcie na rzucie. Na koniec zostało tylko rozrysowanie układu funkcjonalnego Waszego wnętrza.

Krok 8: Zaprojektowanie elektryki

Jak już będziemy wiedzieć, w jakich miejscach będą stać meble, to można się zabrać za projektowanie układu gniazdek oraz oświetlenia. Radzę dobrze przemyśleć tą kwestię, w przeciwnym razie możemy liczyć się z dodatkowymi zmianami i kosztami. 

Krok 9: Remont

Jeśli mamy już wszystko dokładnie zaplanowane możemy w końcu zabrać się za remont.

Krok 10: Ostatni krok – Dekoracje

Podczas remontu przychodzi moment na dobór dekoracji. To dzięki nim tworzy się klimat w pokoju.