Jakie wybrać okładziny ścienne do salonu?

Jakie wybrać okładziny ścienne do salonu?

Na nasze szczęście, jeśli chodzi o okładziny ścienne to mamy bardzo duży wybór i bez problemu każdy znajdzie coś dla siebie. Ważne, abyśmy dokładnie przemyśleli zakup okładziny, ponieważ ściany są największymi płaszczyznami, w każdym pokoju. Również trzeba wziąć pod uwagę powierzchnię naszego wnętrza. Jeśli będziemy chcieli, np. w małym pomieszczeniu zrobić całą ścianę w cegle to pokój będzie wydawał się jeszcze mniejszy i będzie przytłaczał. Dlatego powinniśmy przemyśleć wszystkie kwestie i uwzględnić powierzchnię i styl w jakim ma być zaaranżowane wnętrze. Najłatwiejszym i najszybszym sposobem jest oczywiście pomalowanie ścian farbą, jednak jeśli zależy nam na spektakularnym efekcie zachęcam do zakupienia jakieś ciekawej okładziny ściennej lub paneli.

Tapety

Tapety – najbardziej znane okładziny ścienne:

  • Rodzaje: winylowe, papierowe, flizelinowe itp. 
  • Tapety papierowe – słaba jakość, ale tanie (nadają się do suchych pomieszczeń)
  • Tapety winylowe na papierowym podkładzie – trwałę i odporne na czyszczenie
  • Tapety na podkładzie flizelinowym – proste do klejenia
  • Tapety z włókna szklanego – odporne na wilgoć 
  • Tapety do malowanie, czyli Raufaza – można przemalować na każdy kolor

Tapety są jednymi z najpopularniejszych okładzin ściennych. Można wyróżnić sporo ich rodzajów, m.in. papierowe, akrylowe, korkowe, fizelinowe, z włókna szklanego czy winylowe. Jak widzicie jest ich całkiem dużo, a nawet nie wymieniłam wszystkich z nich. Bez najmniejszego problemu znajdziemy tapetę do każdego wnętrza. 

Najczęściej kupowanymi tapetami są tapety papierowe, ponieważ są tanie, ale przy tym mają słabą jakość, nie są odporne na czyszczenie. Unikałabym przyklejania tej tapety w łazience czy kuchni, bo właśnie w tych pomieszczeniach jest największe ryzyko zabrudzenia. Również tapety winylowe na papierowym podkładzie są popularne. Mają o wiele więcej plusów niż te poprzednie, ponieważ są bardziej trwałe i można je swobodnie czyścić. Dzięki temu można je bez obawy dać do pokoju dziecięcego czy innych pomieszczeń. Może i są nieco droższe, ale za to posłużą nam na dłużej. Kolejną tapetą, którą chciałabym Wam przedstawić jest tapeta na podkładzie flizelinowym, która jest zrobiona z włókna poliestrowego. Taką okładzinę ścienną bardzo prosto się klei, co jest jak najbardziej na plus. Jeśli będziemy chcieli ją po jakimś czasie odkleić od ściany to  też nie będzie żadnego problemu.  Najlepszą opcją będzie zakupienie tapety flizelinowej wykończonej warstwą winylową. Jest to świetne połączenie, chociażby dlatego, że jest odporna na czyszczenie i wilgoć, łatwo się przykleja do ściany oraz maskuje ewentualne nierówności.  

Tapeta z włókna szklanego idealnie sprawdzi się w łazience przede wszystkim  dlatego, że jest odporna na wilgoć i pozwala oddychać naszym ścianom. 

Ciekawą tapetą jest również tapeta do malowania, czyli raufaza. Jej struktura sprawia, że każda nierówność na ścianie jest niewidoczna. Raufazę wyróżnia to, że można ją przemalować na jakikolwiek kolor chcemy, więc będzie pasować, do każdego wnętrza. 

Tapeta winylowa
Tapeta z włókna szklanego

Okładziny ścienne drewniane

Ciekawą opcją są okładziny ścienne drewniane. Pierwsze co nam przychodzi na myśl to boazeria z lat 80-tych, jednak na dzień dzisiejszy już to trochę inaczej wygląda. Boazerię z sosnowych listew sprzed lat zastąpiła boazeria  korkowa, która jest dostępna w postaci gotowych płytek. Taka boazeria korkowa składa się z korka dekoracyjnego i aglomeratu korkowego. Dzięki takiemu składowi, ściany wyłożone taką okładziną będą bardzo dobrze izolować termicznie, jak i akustycznie. Do tego świetnie się ją czyści, ponieważ płytki są pokryte specjalnym lakierem. Najlepiej myć je lekko wilgotną szmatką. Ten rodzaj okładzin ściennych nada się idealnie do wnętrza zaaranżowanego w stylu skandynawskim, klasycznym, ale też nowoczesnym.

Drugą propozycją są plastry drewna przyklejone do płyt MDF. Ta okładzina ścienna jest naturalnym surowcem, który jest ponadczasowy i pasuje do prawie wszystkich stylów. Dobrze będzie się prezentować na małym fragmencie ściany, jak również na większej jej części.

Obecnie popularne stały się wielowarstwowe panele, które świetnie nadadzą się do wnętrz monochromatycznych.

Jeśli lubicie wnętrza w nowoczesnym stylu to sprawdzą się Wam drewniane, trójwymiarowe kostki. Takie kostki dodadzą głębi pomieszczeniu. Dobrym pomysłem będzie położenie ich na jednej ścianie w salonie, najlepiej za telewizorem albo w sypialni za łóżkiem.

Naturalny kamień i cegła

Ciekawym rozwiązaniem jest położenie naturalnego kamienia lub cegły na ścianę. Takie okładziny ścienne są dosyć kosztowne, więc dobrą alternatywą dla nich mogą być płytki dekoracyjne. Płytki dekoracyjne produkuje się z masy betonowej bądź gipsowej, następnie barwi się i formuje w taki sposób, aby przypominały naturalny kamień. Mamy dwie opcje: gładkie płytki mające regularne lub nieregularne kształty. Do wyboru są również płytki wzorowane na kształt cegły, które przykleja się, jak płytki ceramiczne.

Mam nadzieję, że spodobał Wam się mój dzisiejszy artykuł o okładzinach ściennych. Przedstawiłam Wam tylko część z nich, ale te które są najciekawsze i najpopularniejsze.