Co lepsze, wanna czy prysznic?

Co lepsze, wanna czy prysznic?

Na co się zdecydować, wannę czy może prysznic? To jest bardzo dobre pytanie, ale odpowiedź nie jest taka prosta, jakby można było się spodziewać. Najpierw musimy wziąć pod uwagę takie kwestie, jak np.  nasze upodobania, ile chcemy przeznaczyć pieniędzy na remont i jaki mamy metraż naszej łazienki. Polecam na samym początku wypisać sobie wady i zalety obu urządzeń. Przedstawię Wam kilka z nich, aby było Wam łatwiej. 

Zalety prysznica:

 • Zajmuje mało miejsca, więc nada się idealnie do małego wnętrza, ale również sprawdzi się na dużej przestrzeni. 
 • Na rynku jest bardzo duży wybór pryszniców, co jest jak najbardziej na plus. Możemy zdecydować się zarówno na prysznic z brodzikiem/bez brodzika lub typu walk-in. Jest też sporo funkcji baterii prysznicowej, możemy wybrać np. z funkcją masażu albo deszczownicy. Jak widzicie możliwości jest wiele.
 • Kolejnym plusem jest oszczędność. Jeśli zdecydujecie się na prysznic to możecie być pewni, że to będzie dobre, ekologiczne rozwiązanie.

Wady prysznica:

 • Prysznic jest ciężki do utrzymania w czystości, ponieważ ma wiele silikonowych elementów i często kamień zalega na szybie prysznicowej. 
 • Najczęściej tanie kabiny prysznicowe są nietrwałe i trzeba je szybko wymieniać. Dlatego lepiej dokładnie przemyśleć ten zakup. 
 • Mimo tego, że mamy opcję baterii prysznicowej z funkcją masażu, to jednak najlepszą opcją na relaks w łazience jest kąpiel w wannie.

Zalety wanny:

 • Zazwyczaj wanny są bardzo trwałe i rzadko ulegają uszkodzeniom.
 • Wanna świetnie się sprawdzi w domu, gdzie są dzieci. Łatwiej wykąpać małe dziecko w wannie niż pod prysznicem, poza tym dzieci uwielbiają długie kąpiele. 
 • Kąpiele w wannie idealnie oddziaływują na nasz organizm, relaksują i wyciszają. 

Wady wanny:

 • Wanna nie należy do najbardziej ekonomicznych. Jeśli wypełnimy do połowy wannę o długości 160-170 cm, zużyjemy około 100l wody.
 • Mała wanna nie jest wygodna, dlatego nie sprawdzi się w małym pomieszczeniu. W takim wypadku  lepiej zdecydować się na prysznic

Pamiętajcie, że dla niektórych powyższe minusy mogą być plusami i odwrotnie, np. po kąpieli w wannie możemy wykorzystać wodę z niej do spłukania toalety bądź podlania jakieś rośliny.

Kąpiel w wannie

Wanna jest idealnym miejscem do odprężenia się, wyciszenia. Długie kąpiele sprawiają, że jesteśmy rozgrzani i są najlepsze na jesienne lub zimowe wieczory.  Nie tylko wpływają dobrze na nasze samopoczucie, ale też na nasze ciało. Podczas kąpieli w wannie możemy wykonać różne zabiegi pielęgnacyjne lub zastosować aromaterapię, która polega na dodaniu do wody soli morskiej lub olejku. To urządzenie nada się dla osób z dziećmi, ponieważ dzieciaki uwielbiają zabawy w wodzie i łatwiej je umyć w wannie niż pod prysznicem.

Krótki, szybki prysznic

Główną zaletą prysznica jest to, że potrzebuje mało miejsca w pomieszczeniu. Nada się perfekcyjnie w małej łazience. Jest to opcja dla osób, które lubią szybką poranną pielęgnację i chłodne orzeźwienie. Jeśli mieszkamy z osobą starszą lub niepełnosprawną, prysznic będzie najlepszy. Z tego powodu, że wanna ma zazwyczaj wysoki próg wejścia, co nie jest dobre dla tych osób, bo będą musiały przekładać przez nią nogi. Może to być problematyczne głównie dla ludzi z reumatyzmem, chorym błędnikiem albo korzonkami. Tym osobom sprawdzi się kabina walk-in bez brodzika i drzwi, ponieważ ułatwi im to dostęp do prysznica. Kosmetolodzy i lekarze uważają, że branie prysznica nie wysusza naszej skóry, ułatwia depilację i sprzyja robieniu np. peelingu i co najważniejsze jest bardziej higieniczny. Jeśli zdecydujemy się na kabinę prysznicową, będziemy mogli zastosować w niej wiele rzeczy, m.in. panel do hydromasażu lub funkcję łaźni parowej – jest to świetna dla osób, które nie mają za dużo miejsca w domu, a pragną mieć saunę lub tego typu gadżety.

Co jest bardziej oszczędne, wanna czy prysznic?

Dla Polaków bardzo ważne jest, aby było jak najbardziej ekologicznie. Kąpiel pod prysznicem może i jest oszczędna, ale tylko wtedy kiedy trwa parę minut. Jeśli tylko zmienimy swoje nawyki dotyczące mycia się i ogólnie użytkowania wody to nawet posiadając wannę możemy być bardziej ekologiczni niż osoby mające prysznic. Tutaj nawet nie chodzi tylko o kwestię dbania o środowisko, ale oszczędzanie wody też jest dobre dla naszego portfela. 

A teraz, żeby Wam nieco przybliżyć temat, przedstawię Wam jak dokładnie obliczyć, ile zużywamy wody na kąpiel w wannie, a ile pod prysznicem. Biorąc pod uwagę wyliczenia profesjonalistów.

Krótki prysznic – około 40 l, po 20 litrów wody ciepłej i zimnej

Kąpiel w wannie – około 120 l, 80 litrów wody ciepłej i 40 wody zimnej

Teraz mając tą wiedzę musimy te wartości pomnożyć przez koszt 1 m3 wody (biorąc jeszcze pod uwagę ceny za jej podgrzanie)

Jeśli już zrobiliście burzę mózgów i przeanalizowaliście wszystkie wady i zalety obu urządzeń i dalej nie wiecie na co się zdecydować, możecie postawić na wannę i prysznic w jednym. Już tłumaczę, wystarczy, że zamontujecie wannę z parawanem. Jest to rozwiązanie kompromisowe i bardzo funkcjonalne. Dzięki wybraniu tej opcji będziecie mogli brać długie, gorące kąpiele i szybkie prysznice. . 

Na sam koniec, pokażę Wam parę inspiracji.

Prysznic bez brodzika
Prysznic bez brodzika
Prysznic z brodzikiem
Prysznic z brodzikiem
Wanna z parawanem