Sposoby na wyczyszczenie kabiny prysznicowej i brodzika

Sposoby na wyczyszczenie kabiny prysznicowej i brodzika

Jedyne o czym marzymy po długim dniu w pracy to zdecydowanie odprężający prysznic w idealnie czystej, lśniącej kabinie prysznicowej. Jeśli zależy nam na tym, aby była ona zawsze utrzymana w świetnym stanie i wyglądała estetycznie, powinniśmy odpowiednio o nią dbać. Wielu producentów proponuje przeróżne typy kabin prysznicowych, m.in. kabiny prostokątne, półokrągłe, z głębokim i płytkim brodzikiem i wiele innych. Na dzień dzisiejszy dużo osób decyduje się na kabiny prysznicowe typu walk in, czyli bez drzwi, z jedną lub dwoma szklanymi ściankami, gdzie podłoga jest wyłożona terakotą. Drzwi kabiny prysznicowej oraz brodzik są osobnymi materiałami, jednak są ze sobą połączone i razem tworzą jedność. To jaki rodzaj materiału wybierzemy ma w późniejszym użytkowaniu ogromne znaczenie. 

Jeśli macie problem z utrzymaniem w czystości kabiny prysznicowej i brodzika to zapraszam do zapoznania się z najskuteczniejszymi i najprostszymi sposobami na ich wyczyszczenie. Z pewnością, któryś z tych metod Wam przypadnie do gustu i polecicie je innym.

Regularne mycie kabiny prysznicowej

Na rynku jest wiele  środków czyszczących do kabiny prysznicowej, np. specjalne pasty czy mleczka. Jednak powinniśmy uważać na te, które zawierają w składzie twarde mikrogranulki. Dzięki temu składnikowi z pewnością usuniemy brzydki nalot, ale za to może zmatowić ściany kabiny i zostawić na nich rysy. To samo tyczy się akcesoriów czyszczących. Lepiej omijać szerokim łukiem szorstkich gąbek, a za to zakupić, np. gumowe ściągaczki do wody czy ściereczki z mikrofibry. Najlepszą metodą na czystą kabinę prysznicową jest spłukiwanie jej wodą po każdym umyciu się, tak aby nie dopuścić do powstania trwałego osadu.

Czyszczenie kabiny prysznicowej octem

Coraz więcej osób wycofuje się z kupna chemicznych środków, a za to decyduje się na naturalne metody czyszczenia kabiny prysznicowej. Właśnie jedną z tych metod jest użycie octu. Tak, aby powstał dobry miks, powinniśmy zrobić mieszaninę w stosunku 1:1. Ocet w połączeniu z ciepłą wodą nie tylko usunie kamień, ale też osad z mydła. Do wyczyszczenia ścianek kabiny możemy przelać mieszankę octu z wodą do spryskiwacza i dokładnie je spryskać. Po 10 minutach wystarczy, że przetrzemy kabinę ściereczką i spłuczemy wszystko ciepłą wodą. Oprócz kabiny, możemy octem również wyczyścić baterię prysznicową, fugi, kafelki i relingi. 

Mycie kabiny prysznicowej sodą

Niestety, zarodki grzybów czują się najlepiej w wilgotnych miejscach. Dlatego można powiedzieć, że kabina prysznicowa jest idealnym miejscem do rozwoju pleśni. Pamiętajmy o tym, aby po każdym umyciu się wietrzyć kabinę i łazienkę. Mimo to i tak często na kącikach obudowy i na fugach pojawiają się czarne kropki. Kiedy coś takiego się dzieje warto użyć sody oczyszczonej i wody utlenionej. Na początku powinniśmy położyć na zapleśniałe miejsce sodę na około 10 minut, a po tym czasie wyszorować i przetrzeć tę powierzchnię wodą utlenioną o stężeniu 3%. Najważniejsze, żebyśmy tej wody utlenionej nie spłukiwali, tylko zostawili do całkowitego wyschnięcia. Dzięki temu z pewnością pożegnamy się z zarodkami grzybów.

Kwasek cytrynowy – sposób na osad z mydła na kabinie prysznicowej

Dobrym zamiennikiem octu jest kwasek cytrynowy. Aby stworzyć idealny roztwór, należy wsypać do 200 ml ciepłej wody dwie łyżki kwasku. Następnie dokładnie mieszamy i przelewamy do spryskiwacza. Po tym, kolejne kroki wyglądają tak samo, jak w przypadku octu z wodą. Dużo osób woli kwasek cytrynowy ze względu na to, że ocet ma specyficzny zapach i nie wszystkim on odpowiada. Jeśli jednak w naszej kabinie mamy jakieś elementy marmurowe to lepiej nie sięgajmy po kwasek cytrynowy, ponieważ może pozostawić odbarwienia i skazy. 

Mycie brodzika z konglomeratu

Brodziki z konglomeratu mają to do siebie, że są gładkie, estetyczne, a co najważniejsze odporne na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo konglomerat jest antypoślizgowy oraz odporny na promieniowanie UV. Łatwo się go czyści, dlatego pielęgnacja brodzików jest tak bardzo przyjemna i prosta. Wystarczy, że mokrą bawełnianą ściereczkę nasączymy płynem do mycia naczyń i okrężnymi ruchami umyjemy nasz brodzik. Na koniec wyczyszczony konglomerat płuczemy ciepłą wodą i przecieramy suchą szmatką. Taki brodzik z konglomeratu warto zaimpregnować specjalnym preparatem.

Mycie brodzika z akrylu

Brodzik akrylowy jest przede wszystkim gładki, ciepły i całkiem tani, ale nie jest odporny na zarysowania i wysoką temperaturę. Pamiętajmy o tym, aby do czyszczenia brodzika czy szyb akrylowych nie używać druciaków, mocno ściernych mleczek i past czyszczących. Mogą nam porysować plastikową nawierzchnię. Najlepiej, abyśmy po każdym umyciu się umyli brodzik z akrylu gąbką z dodatkiem mydła w płynie lub płynu do mycia naczyń i na koniec spłukali silnym strumieniem wody i wytarli.

Mycie brodzika ceramicznego

Brodziki ceramiczne odznaczają się odpornością na uszkodzenia mechaniczne, wysokie temperatury oraz zadrapania. Są bardzo proste w utrzymaniu. Powinniśmy je systematycznie czyścić ciepłą wodą z mydłem.