Na jaki blat kuchenny się zdecydować?

Na jaki blat kuchenny się zdecydować?

Najbardziej popularne są blaty z drewna oraz laminatu. Jednak też często możemy spotkać na rynku te z konglomeratu, które na pierwszy rzut oka wyglądają jak blaty kamienne. Możemy również zdecydować się na płytki ceramiczne, szkło czy blachę. 

Wybór blatu do kuchni nie należy do najprostszych zadań. Producenci proponują bardzo dużo różnych blatów, ale żeby wybrać ten właściwy to musimy zapoznać się z ich rodzajami. 

Blat kuchenny nadaje kuchni wyjątkowego charakteru, dlatego tak ważne jest, abyśmy dobrze zdecydowali. 

Kupując blat nie możemy kierować się wyłącznie wzorami i kolorami. Powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jego trwałość, materiał, odporność na zarysowania czy zalania. 

Kolory blatów kuchennych

Ważne jest to, aby kolor blatu kuchennego pasował do innych elementów w pomieszczeniu, czyli ścian, płytek, mebli, drzwi i okien. Blat do kuchni może kontrastować z meblami, jednak powinien być utrzymany w tonacji kuchni. 

W przypadku, gdy płytki są utrzymane w mocnych barwach to blat powinien być w stonowanych kolorach. W innych wypadku możemy wprowadzić chaos do wnętrza i odwróci uwagę od płytek. 

Dobrym pomysłem będzie utrzymanie w tej samej kolorystyce blatu kuchennego z szafkami kuchennymi. Zazwyczaj takie rozwiązanie występuje w kuchniach minimalistycznych i nowoczesnych.

Rodzaje blatów kuchennych

Mogłoby się wydawać, że wybór blatu do kuchni jest prostą i szybką sprawą. Najczęściej, poszczególne modele blatów roboczych proponują nam producenci. Jednak, mimo to możemy też sami zdecydować jaki blat chcemy, według naszych upodobań. 

Przed zakupem blatu, dobrym pomysłem będzie dowiedzenie się trochę na temat cech charakterystycznych najbardziej popularnych materiałów. 

Blat drewniany

Plusem drewnianego blatu jest to, że jest odporny na zalania, w szczególności jeśli został zrobiony z bardzo dobrej jakości drewna, np. egzotycznego. Jeśli będzie właściwie pielęgnowany to posłuży nam z pewnością na długie lata. Blat drewniany powinno zabezpieczyć się pokrywając go lakierem akrylowym. Możemy go polerować, ścierać specjalnym urządzeniem wierzchnią warstwę i stosować lakier, aby nadać mu jakiś odcień, na który się zdecydujemy. Pamiętajmy o tym, że blat drewniany nie jest odporny na wysokie temperatury oraz zarysowania. 

Blat ceramiczny

Jeśli chodzi o blat ceramiczny to tutaj mamy duże pole do popisu, ponieważ ilość przeróżnych płytek jaką producenci nam proponują jest naprawdę spora. Takimi głównymi zaletami płytek ceramicznych jest to, że są odporne na zarysowania, zalania oraz wysokie temperatury. Jednak też mają wadę, często pękają. Dlatego warto podczas ich zakupu kupić o jedno opakowanie płytek więcej, tak aby podczas uszkodzenia można było szybko i łatwo je wymienić. 

Blat laminowany

Blat laminowany jest zrobiony z płyty wiórowej, na której jest nałożone kilkanaście warstw papieru. Jeśli chodzi o wybór wzoru,  jaki będzie na górnej warstwie to już zależy od nas samych. Plusem blatu laminowanego jest to, że są tanie, dlatego często kupujący na niego się decydują. Dodatkowo jest bardzo duży wybór wzorów i kolorów na rynku. Jednak niestety nie są odporne na zarysowania oraz zalania. 

Blat z kamienia syntetycznego, a dokładniej konglomeratu

Blat z konglomeratu słynie z tego, że jest bardzo solidny i trwały. Przy tym jest lekki, odporny na wysoką temperaturę, zalania oraz w miarę szybko nabiera temperatury z otoczenia, co oznacza, że nie jest zimny. Blat z kamienia syntetycznego łatwo utrzymać w czystości i dodatkowo dzięki właściwościom termoplastycznym może być poddany renowacji. Występuje w paru odmianach, m.in. Staron, Kerrock, Corian. 

Te rodzaje blatów są odlewane, dzięki czemu tworzą jednolitą powierzchnię. Z tego samego materiału można również odlać zlewozmywak.

 Minusem tego blatu jest to, że łatwo się rysuje, jednak można go później wypolerować.

Metr bieżący tego blatu to koszt ok. 500 zł. 

 Blat z konglomeratu jest tańszy od blatu z kamienia naturalnego i przy tym pięknie wygląda w kuchni.

Blat z kamienia

Blat z kamienia jest drogi, a do tego dopasowanie go do szafek kuchennych też kosztuje. Plusem jego jest to, że jest odporny na zalania, zarysowania oraz wysokie temperatury. Dla niektórych może to być plusem bądź minusem, ale blat z kamienia jest zimny w dotyku.

Blat szklany

Blat szklany ma to do siebie, że jest bardzo drogi, ale za to daje przepiękny efekt w kuchni. Dzięki odpowiedniej obróbce oraz hartowaniu jest odporny na zarysowania i wysokie temperatury. Kolejnym plusem jest to, że łatwo się go czyści, ponieważ ma gładką powierzchnię. Do czyszczenia możemy użyć wilgotnej szmatki lub płynu do mycia szyb. Szkło nie wchłania wody ani zapachów.

Blat metalowy

Blat metalowy może być wykonany z aluminium lub ze stali kwasoodpornej. Jego taką główną cechą jest to, że jest odporny na zalania oraz wysoką temperaturę, ale łatwo go odkształcić czy zarysować. Dodatkowo są odporne na korozję i odznaczają się dużą trwałością. Będzie pasować do każdego wnętrza, ponieważ kolor stali jest neutralny. Jest to opcja dla osób ceniących sobie oryginalność.