3 sposoby na zaprojektowanie łazienki

3 sposoby na zaprojektowanie łazienki

Łazienka jest bardzo ważnym pomieszczeniem w naszym domu. Ma wiele funkcji. Może nam służyć, jako miejsce do mycia, ale również do relaksu i odpoczynku. Zaprojektowanie pięknej i przy tym funkcjonalnej łazienki jest zazwyczaj dużym wyzwaniem. Dlatego tak ważne jest, aby dokładnie przemyśleć, co chcemy, żeby się znalazło w naszej łazience i zrobić dobry projekt. Dzisiaj przedstawię Wam 3 najlepsze sposoby na zaprojektowanie łazienki.

1. W jakim miejscu powinny znajdować się nasze łazienki? Ile ich zrobić?

Na początku trzeba zastanowić się, gdzie chcemy, aby nasza łazienka się znajdowała i jaki ma mieć układ. Jeśli planujemy remont łazienki w domu, koniecznie muszą znajdować się w niej okna. Remont łazienki ma kilka etapów. Wszystko zależy od tego, czy zaczynamy budować nowy dom, czy mamy docelowe wnętrze i tylko wystarczy je zaaranżować. Najpierw musimy sobie zadać pytanie, ile chcemy mieć łazienek  w domu? W przypadku, kiedy mamy jedną łazienkę, to warto, żeby była w miejscu łatwo dostępnym z innych pomieszczeń. Trzeba pamiętać, że będą z niej korzystać domownicy, jak i goście. Jeśli możemy sobie pozwolić na dwie łazienki, to sytuacja staje się nieco prostsza. Łazienka dla gości powinna znajdować się w okolicy salonu oraz jadalni, ale bardziej na uboczu by osoby korzystające z niej czuły się komfortowo. Pamiętajcie, aby nie umieszczać jej na wprost drzwi wejściowych. Łazienkę dla domowników najlepiej zrobić blisko sypialni. Powinny się w niej znajdować duże okna i oddzielny kącik relaksu. Mając na myśli kącik relaksu, chodzi o np. toaletkę lub wygodny fotel. Ciekawym rozwiązaniem będzie połączenie łazienki z sypialnią lub aby stanowiła jej część.

2. Jak dobrze rozmieścić i podzielić przestrzeń?

Główną zasadą podczas projektowania wnętrz jest ergonomia. Jeśli zależy nam na tym, aby w łazience było wygodnie i komfortowo, musimy ją podzielić na różne strefy, np. strefę mokrą czy wilgotną. W strefie mokrej znajdują się punkty poboru wody – umywalka, kabina prysznicowa, wanna, sedes/bidet oraz jak ktoś lubi pralka. W łazience, w której ma być pralka, zachęcam do zabudowania jej, przy czym stworzymy dodatkowe miejsce na różne środki piorące czy ręczniki.  W strefie wilgotnej jest pozostała część łazienki. Musimy dokładnie zaplanować, gdzie będą stać wszystkie urządzenia, aby można było wygodnie z nich korzystać.

 Ważne jest, żebyśmy zachowali odpowiednie odległości w łazience, w innym wypadku będzie panować chaos. Powinniśmy pozostawić wolną przestrzeń przed kabiną prysznicową o wymiarach około 80×90 cm. Przy montowaniu kabiny, musimy się upewnić, czy otwieranie drzwi nie będzie kolidować z innymi meblami w łazience. Jeśli mamy za mało miejsca to dobrym rozwiązaniem będzie zamontowanie zasłonki prysznicowej. Jednak to powinna być już ostateczność, ponieważ taka zasłonka ma sporo minusów, np. jest mniej trwała, trudna w utrzymywaniu czystości, może rozchlapać się woda na inne elementy wyposażenia łazienki

Również ważną kwestią jest dostosowanie wysokości do wzrostu domowników. W momencie, kiedy chcemy obsadzić umywalkę w szafce podumywalkowej bądź na postumencie jej górna krawędź powinna być umieszczona około 75-80 cm nad podłogą.  Jeśli mamy zamiar robić makijaż i golić się przy umywalce to lepiej kupić ją w wersji szerszej od 60 cm. W przypadku szafek wiszących to powinny znajdować się od 80 do 150 cm od podłogi. Tak zamontowane szafki dadzą swobodny dostęp dla wszystkich domowników.

3. Jak zrobić ładną i przy tym funkcjonalną łazienkę?

Jeśli chcemy, aby nasza łazienka była ładna i praktyczna to musimy trzymać się pewnych zasad. Ważne jest, abyśmy nie podążali ślepo za trendami tylko skupili się na sprawdzonych i dobrej jakości materiałach. Ważniejsze od podążania za modą, są motywy, uniwersalne kolory czy wzory, które sprawdzą nam się przez długie lata. Dobrymi materiałami mogą być: beton, drewno lub kamień. Łazienka, w której panuje porządek i harmonia będzie strzałem w dziesiątkę. Jednak też powinniśmy określić się, jaki styl nas interesuje i przy tym, żeby pasował do reszty pomieszczeń w całym domu.  

Najpopularniejszymi stylami w łazience są: styl retro, prowansalski oraz skandynawski. Pamiętajmy również o tym, żeby dobrać odpowiednie lustro do naszej łazienki. Jeśli sprytnie je dobierzemy, nie tylko będzie praktyczne, ale też może okazać się dobrym sprzymierzeńcem w budowaniu przestrzeni.  W przypadku, kiedy zależy nam na powiększeniu optycznie pomieszczenia, warto zamontować lustra pod kątem 45 stopni na sąsiednich ścianach. Konieczne jest również zadbanie o wygląd naszego wnętrza. W dzisiejszych czasach coraz więcej łazienek zapierają dech w piersiach.  Jest w nich dużo ciekawych i designerskich rozwiązań. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z programów komputerowych, które teraz cieszą się dużą popularnością. Są one bardzo pomocne, ponieważ w parę chwil możemy stworzyć na ekranie własną aranżację, co moim zdaniem jest świetne.

I dotrwaliśmy do końca 🙂 

Mam nadzieję, że w jakiś sposób Wam pomogłam i zachęcam Was do przeczytania moich innych artykułów o tematyce łazienek