Projekt małej łazienki - jak to zrobić, żeby była funkcjonalna?

Projekt małej łazienki - jak to zrobić, żeby była funkcjonalna?

Łazienka jest pomieszczeniem, w którym nie tylko chcemy wziąć szybki prysznic i w pośpiechu umyć zęby czy się pomalować, ale też wziąć gorącą kąpiel i się zrelaksować. Jest to bardzo ważne miejsce w naszym domu, dobrze zaaranżowane może nam posłużyć na lata. Jednak osoby posiadające małą łazienkę muszą się zmierzyć z kilkoma przeszkodami i niestandardowymi wymiarami, ale mimo to z takiej łazienki można zrobić piękne, funkcjonalne i przestronne wnętrze. Potrzebujecie do tego paru wskazówek, z którymi się zaraz z Wami podzielę. Na całe szczęście producenci różnych firm coraz częściej produkują pod klientów, którzy zmagają się z małymi metrażami. Na początku trzeba zastanowić się, co chcemy, aby znalazło się w naszej małej łazience, co jest niezbędne. Czy chcemy pralkę, a może półkę na ręczniki albo szafkę na przechowywanie chemii? Jeszcze ważne jest, żeby zostawić odpowiednią odległość pomiędzy meblami i innymi elementami wyposażenia. Jeśli nie macie ochoty odczuwać ciasnoty to najlepiej zdecydować się tylko na niezbędne urządzenia w naszym wnętrzu.

Płytki do małej łazienki

Aranżując małą łazienkę nie możemy skupiać się tylko na meblach i armaturze, ale też na ścianach. Decydując się na płytki w naszej łazience, najlepsze będą te w kolorze białym. Dzięki położeniu białych płytek, rozświetlimy pomieszczenie i stanie się optycznie większe. Aby uniknąć nudy, zachęcam do wprowadzenia dodatków w jakimś innym, żywszym kolorze. Tylko unikajcie zbyt dużej ilości akcesoriów, bo możemy przytłoczyć nasze wnętrze. Nie tylko biel się nada do małej łazienki, ale również szary, beżowy lub ciepły brąz. Jak już wybraliśmy kolor naszych płytek, to teraz czas na fakturę ceramiki. Najlepiej się sprawdzą błyszczące kafelki lub te drobne i delikatne. Na pewno powinniśmy unikać dużych płytek, ponieważ one się sprawdzają tylko w łazienkach o dużych wymiarach. Jeśli zależy Wam, aby w Waszej łazience było praktycznie, ale też modnie to powinny Was zainteresować płytki patchworkowe, heksagonalne, ceramiczne płytki metro, mozaika czy naturalna cegła. 

Ciekawym odpowiednikiem płytek może być odporna na wodę fototapeta lub farba do łazienki. Najlepsze będą fototapety optycznie powiększające łazienkę, np. z motywem morza czy mostu. Takie fototapety powinny zajmować jedynie jakiś jeden fragment, a nie wszystkie ściany.

Wanna czy prysznic do małej łazienki?

Łazienka o małych wymiarach nie oznacza od razu, że musimy zrezygnować całkowicie z wanny i postawić tylko kabinę prysznicową. W różnych sklepach, producenci mają do zaoferowania krótkie, ale głębokie wanny i jest jeszcze opcja zainstalowania szczelnego parawanu, dzięki któremu będziemy mogli również korzystać z prysznica. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie nie tylko dla rodzin z dziećmi, ale też dla każdego. 

Drugim ciekawym pomysłem jest wanna kompatybilna z umywalką, co oznacza, że możemy umieścić umywalkę w nogach wanny. Jeszcze dobre będzie zamontowanie prysznica typu walk-in – prysznic bez brodzika z samymi przeszkleniami imitującymi ścianki. Taka opcja prysznica jest stworzona dla osób posiadających łazienkę  o problematycznych i niestandardowych wymiarach. Jeśli chcecie typową kabinę prysznicową w Waszej małej łazience to możecie zdecydować się na narożną bądź kwadratową.

Jakie oświetlenie w małej łazience?

Jednym z najważniejszych elementów podczas remontu łazienki jest dobór właściwego oświetlenia. Bez tego nawet pięknie zaprojektowane wnętrze będzie się słabo prezentować. Najlepiej sprawdzi się rozproszone światło i umieszczenie źródła światła wysoko, np. listwy sufitowe albo plafony. To oświetlenie powinno być delikatne, aby ładnie odbijało się od płytek i armatury. Dobrym rozwiązaniem będzie punktowe oświetlenie sufitu, dzięki czemu łazienka się rozświetli. Nada się również zamontowanie systemu oświetleń listwami ledowymi, np. przy lustrze, umywalce czy suficie. Pamiętajcie, aby wybrać chłodne oświetlenie, które spowoduje, że łazienka będzie wydawać się większa i czystsza.

Pralka w małej łazience?

Problemem w małej łazience może okazać się postawienie pralki. Producenci mają coraz więcej propozycji różnych, ciekawych sprzętów AGD, które powinny pasować do małych pomieszczeń. Jednak większość z nas nie wie, jak je ładnie wkomponować w ciasne, małe wnętrze. Łazienka, która jest wąska oznacza, że otwieranie bębna jest niemożliwe do wykonania. W takim wypadku, polecam zaopatrzyć się w pralkę ładowaną od góry. Podczas, gdy nie pracuje, może służyć jako półka na ręczniki albo miejsce na kosze z akcesoriami. 

Ciekawym pomysłem jest zaprojektowanie w małej łazience mebla na wymiar, który pomieści duże sprzęty AGD. Wolne miejsce nad lub pod pralką ładowaną tradycyjnie można dobrze i sprytnie wykorzystać. Jeszcze jest opcja, która szczególnie mi przypadła do gustu, czyli szafka-regał z miejscem na pralkę. Zabudowa sięga od podłogi do sufitu, dzięki czemu możemy zrobić dodatkowe schowki na ręczniki, papier czy chemię. Najlepiej zdecydować się na fronty w jasnych kolorach, aby optycznie powiększyć przestrzeń. Taka szafka-regał może znaleźć się we wnęce obok prysznica, przy umywalce bądź drzwiach.