Jak zaaranżować klatkę schodową w domu?

Jak zaaranżować klatkę schodową w domu?

Klatka schodowa w domu jest pomieszczeniem oddzielającym salon, kuchnię schodami od pokoi sypialnianych. Jest to miejsce używane cały czas przez domowników. Możemy zdecydować się na klatkę otwartą bądź zamkniętą. Jednak opcja ze zamkniętą klatką jest coraz częściej stosowana, ze względu na dźwiękoszczelność.

Jeśli sami planujemy zaaranżować klatkę schodową to musimy odpowiedzieć sobie na parę istotnych pytań – czym chcemy wykończyć nasze ściany oraz schody, tak aby wszystko było spójne z resztą pokoi? 

Każdy z nas chce mieć pięknie urządzony dom oraz, żeby miał określony styl. Również chcemy, aby wszyscy domownicy czuli się w nim dobrze i przytulnie. Może to wszystko się spełnić, jeśli wszystko dokładnie rozplanujemy. 

Niestety często w różnych katalogach czy na stronach z inspiracjami wnętrz, aranżacje klatki schodowej są pomijane. Dlatego postanowiłam w dzisiejszym artykule przedstawić Wam parę pomysłów na tego typu pomieszczenie. Mam nadzieję, że się zainspirujecie i wykorzystacie te propozycje we własnych domach.

Jakie oświetlenie wybrać na klatkę schodową?

Jest to bardzo ważny etap podczas aranżacji klatki schodowej w naszym domu. Raczej nie chcielibyśmy w nocy schodzić po schodach przy nieodpowiednim oświetleniu. Dlatego tak ważne jest, aby zainwestować w dobrej jakości oświetlenie. 

  1. Lampy sufitowe

Jeśli chodzi o schody to niestety nie jest tak łatwo dobrać dobre oświetlenie sufitowe. Zazwyczaj takie lampy dają dużą ilość światła, które nie za bardzo sprawdza się w tym przypadku. Dlatego lepiej postawić na oświetlenie naścienne. 

  1. Kinkiety

Dalej bardzo dużą popularnością cieszą się  kinkiety. Możemy je zainstalować po kilka sztuk i podłączyć je do jednego włącznika bądź zamontować duże panele oświetlające całą naszą ścianę. Na Wasze szczęście na rynku jest mnóstwo ciekawych propozycji, od klasycznych po nowoczesne modele. To oznacza, że każdy z nas znajdzie coś dla siebie bez żadnego problemu. 

  1. Punkty świetlne

Od jakiegoś czasu również popularne stały się punkty świetlne przy stopniach schodów. Sprawiają, że wnętrze nabiera bardziej modernistycznego wyglądu. Dodatkowo są dla nas bezpieczne, dzięki temu, że są konstrukcyjnie płaskie – nic nie wystaje poza listwę na nasze schody. Unikniemy w ten sposób jakiegokolwiek potknięcia czy uderzenia się w czasie schodzenia. Lampy możemy zamontować, tak jak nam się podoba, czyli ułożyć równą linią przy każdym stopniu schodów lub rozmieścić w kilku punktach i kształtach na ścianie. Tylko trzeba pamiętać, żeby światło było prawidłowo umiejscowione. 

  1. LEDy

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest oświetlenie taśmami LED. LEDy nie tylko nadają się na oświetlenie naszych schodów, ale też wiele innych elementów w domu. Świetnie wyglądają przy lustrach, tablicach, pod łóżkiem. Przy instalacji takiego oświetlenia nie przejdzie się obojętnie. Samo zamontowanie ich jest banalnie proste i można to śmiało zrobić samodzielnie. Będziemy do tego potrzebować jedynie zasilacz, nożyczki oraz lutownicę. 

Co na ściany do naszej klatki schodowej?

Teraz musimy odpowiedzieć sobie na jedno pytanie, czyli co dobrać do ścian na naszą klatkę schodową, tak aby ładnie komponowała się z resztą pomieszczeń i wyglądała oszałamiająco?

Wybór farby czy tapety jest najciekawszym oraz najprzyjemniejszym etapem podczas aranżacji wnętrza. Tutaj nie mamy żadnych ograniczeń, wszystko zależy od naszej wyobraźni i od naszego gustu. Jednak za chwilę przedstawię Wam parę pomysłów, co najlepiej nada się na ścianę na naszej klatce schodowej. 

Ważne jest, aby tak dobrać kolorystykę ścian, żeby była dopasowana do reszty pokoi znajdujących się przy tej klatce schodowej. 

Do najbardziej popularnych materiałów wykończeniowych należą płytki gresowe, farby strukturalne, które dobrze imitują kamień, drewno, cegłę i beton. 

Jeśli zależy nam na oryginalnym wykończeniu to dobrym pomysłem będzie połączenie kilku tekstur ze sobą. 

Jakie dodatki do naszej klatki schodowej?

Na początku warto skupić się na schodach. Nie tylko ze ścianami możemy zaszaleć! Ciekawym pomysłem będzie położenie ozdobników stosowanych w czole stopni. Możemy położyć farbę, tapetę lub jakąś mozaikę. Z pewnością to ożywi nasze wnętrze. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo to na pewno nie powinniśmy zostawić schodów ze śliską nawierzchnią. Aby uchronić nas przed niechcianym upadkiem, dobrym rozwiązaniem będzie zakupienie nakładek antypoślizgowych, wykładziny, dywaniki bądź materiałowe obicia. 

Oprócz dekoracji schodów mamy jeszcze inne ciekawe miejsca na zaaranżowanie klatki schodowej. Jeżeli nasza powierzchnia jest spora, możemy postawić jakąś rzeźbę lub duże rośliny doniczkowe  na półpiętrze. 

W przypadku małej przestrzeni warto skupić się na dekoracjach na ścianach. 

Mam nadzieję, że mój dzisiejszy artykuł o tym, jak zaaranżować klatkę schodową w domu Wam się spodobał i wykorzystacie powyższe pomysły w swoich domach. Na koniec przedstawię Wam kilka zdjęć różnych klatek schodowych, abyście mogli się zainspirować i zobrazować sobie, jak w ciekawy sposób można urządzić taką powierzchnię. Jeśli macie jakiekolwiek pytania, piszcie w komentarzach.