Czy warto mieć saunę w domu?

Czy warto mieć saunę w domu?

Marzy Ci się sauna w domu? Zastanawiasz się czy taka opcja ma w ogóle jakikolwiek sens? W dzisiejszym artykule odpowiem Wam na kilka nurtujących Was pytań. Jeśli boicie się, że Wasze  mieszkanie nie pomieści takiej sauny to już mogę szybko rozwiać Wasze obawy, ponieważ możecie ją zrobić nawet w niewielkiej łazience, a jeśli nie będziecie  mieli wystarczającej ilości  miejsca w mieszkaniu czy domu to może znaleźć się w ogrodzie lub piwnicy. Jak widzicie opcji jest wiele. 

Sauna jest takim pomieszczeniem, gdzie ciało jest poddawane wpływowi bardzo wysokiej temperatury. Dzięki temu nasze ciało relaksuje się i rozluźnia. Dodatkowo takie zabiegi w saunie poprawiają stan naszej skóry, łagodzą bóle mięśni, wzmacniają naszą odporność i pomagają oczyścić ciało z wszelkich toksyn. Takie zabiegi w saunie były już popularne w starożytnym Rzymie, a w dniu dzisiejszym są często robione w krajach o chłodnym klimacie, np. w Finlandii, Łotwie, Rosji i Szwecji. Z sauny możecie skorzystać w różnych hotelach, apartamentach czy ośrodkach SPA. Jednak też ciekawym pomysłem jest zrobienie jej w domu. 

Jaki rodzaj sauny najlepiej nada się do Waszego domu?

Wszystko zależy od tego, jakie mamy potrzeby względem domowej sauny. Musi to być ściśle dopasowane do Was samych, tak abyście byli w pełni zadowolenia ze sposobu jej działania.

  1. Sauna sucha

W takiej saunie są przede wszystkim bardzo wysokie temperatury. To oznacza, że to nie jest opcja dla każdego, ponieważ dla niektórych takie temperatury mogą być nie do wytrzymania. Zabiegi w fińskiej saunie są zalecane osobom odchudzającym się, z problemami mięśniowymi i z reumatoidalnym zapaleniem stawów. 

  1. Sauna mokra

Z tej sauny już o wiele więcej osób mogłoby skorzystać, ponieważ w niej jest o wiele niższa temperatura. Zabiegi parowe mają dużo zalet, między innymi zwalczają wiele problemów skórnych i bardzo dobrze oczyszczają organizm. Jednak nie są zalecane dla osób z astmą i ogólnie z problemami górnych dróg oddechowych. 

  1. Sauna infrared

Jest to najbardziej uniwersalna sauna ze wszystkich, ponieważ jest najłagodniejsza i najbezpieczniejsza. Mogą w niej przebywać nawet dzieci jak i osoby z wyższej kategorii wiekowej. Promienie podczerwone idą w głąb tkanki, dzięki czemu świetnie rozgrzewają ciało. To powoduje pocenie się naszego ciała, a przy tym oczyszcza się nasz organizm z toksyn. 

Zastanawiając się nad którąś z tych saun, warto by było dokładnie przemyśleć ile chcemy przeznaczyć na taką saunę oraz czy nie ma żadnych przeciwwskazań, aby jej używać. Jeśli chodzi o moją opinię, to moim zdaniem najlepsza by była sauna na podczerwień, czyli sauna infrared, ponieważ można ją zainstalować praktycznie wszędzie, bez wcześniejszego przygotowywania wnętrza.

W przypadku sauny suchej i mokrej to już sprawa wygląda nieco inaczej. Takie sauny potrzebują zamontowania pieca elektrycznego i osobnej wentylacji. Dodatkowo trzeba zadbać o dokładną izolację kabiny, tak aby wilgoć nie przedostała się do reszty pokoju.

Ile kosztuje taka sauna do domu?

Jeśli chodzi o cenę sauny to wszystko zależy od tego jaką wybierzecie. Najdroższa kabina do sauny to taka, która jest zrobiona z drzewa cedrowego i jodły. Jest robiona na wymiar i jej ceny wahają się od 6 do około 20 tysięcy złotych. Najtańsza to taka, która jest zrobiona ze świerku skandynawskiego. 

Gotowa kabina do sauny infrared kosztuje nie mniej niż 3 tysiące złotych. 

Sauna fińska już z piecem w komplecie to koszt około 5-6 tysięcy złotych.

Sauna ogrodowa – ‘’modna beczka’’ to już spory wydatek. Kosztuje ok. 10 tysięcy złotych.

Poza kupnem kabiny trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami. Powinniśmy do niej dokupić piec elektryczny (najtańszy kosztuje ok. 1000 zł).

Pamiętajmy też o tym, że używając sauny to dodatkowy koszt energii elektrycznej lub drewna. To nie są jakieś wysokie koszta. Jeśli będziemy jej używać 2 lub 3 razy w tygodniu to miesięczne rachunki za prąd będą wyższe tylko o kilkanaście złotych. Jednak używając sauny infrared to rachunki by wynosiły około 200-250 złotych. 

Jakie pomieszczenie sprawdzi się najlepiej na saunę w domu?

Taka sauna domowa powinna być zrobiona blisko prysznica, ponieważ po zabiegu ważne jest, aby ochłodzić swoje ciało. Dlatego najczęściej ludzie decydują się na zamontowanie jej w łazience lub w jej pobliżu. 

Sauna może znajdować się, między innymi w: pomieszczeniu w piwnicy, na poddaszu – tutaj najlepiej sprawdzą się sauny infrared bądź fińskie, pomieszczeniu gospodarczym.

.Odpowiadając na pytanie czy warto mieć saunę w domu to uważam, że jak najbardziej tak. Jeśli regularnie będziecie robić zabiegi to po jakimś czasie zobaczycie świetne efekty. Będziecie po nich czuć się wypoczęci, zrelaksowani, ale również świetnie wpłyną na Wasze zdrowie i wygląd. Przy tym zaoszczędzicie wiele pieniędzy oraz czasu, które byście musieli przeznaczyć na zabiegach w jakimś ośrodku SPA. Jednak też powinniście mieć na uwadze to, że nie każdy może korzystać z sauny. Zabiegi w saunie są wskazane przede wszystkim dla osób z chorobami serca i układu krążenia, nadciśnieniem oraz dla kobiet w ciąży.