Jak zaaranżować pokój dla niemowlaka?

Jak zaaranżować pokój dla niemowlaka?

Mamy dziewięć miesięcy na narodziny bobasa. Jest to piękny czas, który można świetnie spożytkować, aby przygotować się mentalnie na wiele zmian, ale i również, by zaaranżować pokój dla niemowlaka. Uwierzcie mi, urządzanie pokoiku dla noworodka jest bardzo przyjemnym zadaniem. Plusem aranżowania dziecięcego pokoju przed narodzinami jest to, że mamy na to bardzo dużo czasu. Dlatego dobrym pomysłem jest ustalenie sobie wcześniej, co warto w danym czasie zrobić, tak abyśmy później nie byli zbyt zmęczeni fizycznie i obciążeni finansowo. Najlepiej skończyć remont około miesiąc przed pojawieniem się dzieciątka, ponieważ dzięki temu będziemy mogli dokładnie wywietrzyć pomieszczenie oraz przemyśleć, czy aby na pewno niczego nie brakuje w naszym pokoju dla niemowlaka. W dzisiejszych czasach w sklepach z zabawkami, akcesoriami oraz meblami jest bardzo duży wybór Dodatkowo są bardzo wysokie ceny niektórych przedmiotów. Dlatego rodzicom, zwłaszcza początkującym ciężko jest zdecydować, co warto wziąć, a czego nie. W dzisiejszym artykule postaram się Wam pomóc w wyborze najlepszych i najbardziej funkcjonalnych mebli i dodatków oraz pokażę Wam jak łatwo urządzić taki pokój dla Waszego niemowlaka. 

Pierwszą ważną kwestią przy aranżacji pokoju dla bobasa to wybór pomiędzy umiejscowieniem dziecka w osobnym pokoju dziecięcym, a zrobieniem specjalnego kącika w sypialni rodziców. Wszystko zależy od tego ile mamy wolnego miejsca w domu. Jeśli nie mamy możliwości zrobienia osobnego pokoju dla dziecka to musimy przeznaczyć dla niego trochę miejsca w sypialni. W przypadku, kiedy mamy do dyspozycji dużo wolnej przestrzeni to warto dokładnie to przemyśleć. Częsty płacz niemowlaka we wspólnej sypialni może być uciążliwy dla rodziców, ale za to relacje między bobasem a rodzicami stają się bliższe podczas spania razem. Dlatego trzeba wypisać sobie za i przeciw i wybrać, która opcja jest lepsza. 

Łóżeczko do pokoju dla niemowlaka

Ważne, aby postawić łóżeczko tak, żeby był do niego łatwy dostęp, z każdej strony pokoju. Nie powinniśmy stawiać łóżeczka w pobliżu okna czy grzejnika, ponieważ niemowlę w ten sposób może się łatwo przeziębić. Jeśli chcemy mieć takie łóżeczko, które posłuży nam na nieco dłużej to warto zdecydować się na takie, które rośnie wraz z niemowlakiem. Jeżeli bobas śpi z rodzicami to powinniśmy zadbać o przytłumione oświetlenie w pobliżu łóżeczka.

Przewijak oraz ogólna higiena w pokoju dla niemowlaka

Oprócz łóżeczka, kolejną ważną rzeczą jest przewijak. Powinien znajdować się w pobliżu łóżeczka. Wysokość przewijaka powinna być odpowiednio dostosowana do wysokości rodzica, tak aby było mu wygodnie przewijać dziecko. Przy przewijaku dobrze by było postawić wanienkę na stojaku. Przewijak powinien być zrobiony z przyjemnego, łatwego do umycia materiału. Dodatkowo należy zadbać  to, żeby przewijak miał schowki bądź półki, do których możemy wsadzić dodatki do przewijania czy ciuszki dla niemowlaka.

Oświetlenie do pokoju dla niemowlaka

Ważne jest, aby w pokoju dla niemowlaka nie stosować ostrego światła. Najlepsze będzie naturalne światło z okien oraz przytłumione oświetlenie z regulowanym kierunkiem w stronę fotela do karmienia i łóżeczka niemowlęcia. Przy przewijaku i wanience można dać nieco mocniejsze światło. 

Fotel do karmienia do pokoju dla niemowlaka

Mając do dyspozycji trochę więcej miejsca w pokoju niemowlaka, warto postawić w nim fotel do karmienia. Dobrym pomysłem będzie ustawienie go w okolicy łóżeczka. Taki fotel na początku może pełnić funkcję fotela do karmienia, jednak jak już minie ten okres może nam posłużyć do czytania bajek dziecku przed snem. 

Kolorystyka do pokoju dla niemowlaka

Do pokoju dziecięcego najlepiej sprawdzą się jasne odcienie oraz pastele. Dzięki temu stworzymy neutralne tło, do którego idealnie wpasują się wszystkie kolorowe zabawki i pstrokate akcesoria dziecięce. Jasne barwy działają na nas kojąco i wyciszająco, a dodatkowo tworzą spokojną oraz bezpieczną atmosferę.  Kolejnym plusem jest to, że jak dziecko urośnie łatwiej będzie przemalować takie ściany.

Komoda i inne meble do pokoju dla niemowlaka

Kolejnym niezbędnym przedmiotem w pokoju dziecięcym jest komoda oraz inne meble. Powinniśmy w nich trzymać takie rzeczy, jak pampersy, pościel, poszewki oraz ciuszki. Dlatego ważne jest, aby były jak najbardziej pojemne, żeby pomieściły to wszystko bez żadnego problemu. Taka komoda powinna znaleźć się blisko przewijaka. Dodatkowo dobrze by było zakupić, np. pojemniki do przechowywania pod łóżeczko.

Wygoda niemowlaka, jak i rodzica

Pamiętajmy o tym, aby przy zakupie mebli dla bobasa zwrócić szczególną uwagę czy są dobrej jakości i przede wszystkim, czy będą bezpieczne i komfortowe dla dziecka, jak i dla nas. Jak bobas się urodzi nie ma co szaleć z zabezpieczaniem mebli. Dopóki dziecko nie zacznie raczkować nie musimy się tym zamartwiać. Za to warto postawić wygodny, duży fotel w pokoju, aby łatwiej mamie się karmiło piersią oraz przygotowywało dzieciątko do snu, a przy nim można ustawić stolik, na którym położymy telefon czy książkę.