Jak urządzić spiżarnię?

Jak urządzić spiżarnię?

Zastanawialiście się kiedykolwiek jak urządzić spiżarnię domową? Jednak mieliście obawy i stwierdziliście, że czas odpuścić? Na Wasze szczęście zrobienie spiżarni domowej jest banalnie proste. Mimo to przygotowałam dla Was małą ściągę, w której przedstawię Wam jak się za to zabrać w kilku krokach i pokażę parę ciekawych inspiracji takich spiżarni. 

W spiżarni możecie przechowywać, między innymi świeże owoce i warzywa, przetwory na zimę, suche produkty (mąką, kasza), przyprawy czy marynaty. Jednak przed wsadzeniem produktów do spiżarni, najpierw trzeba ją odpowiednio przygotować. 

Kiedyś spiżarnia domowa była praktycznie w każdym polskim domu czy mieszkaniu. W końcu po tylu latach powróciła moda na tego typu pomieszczenia, zwłaszcza w domach jednorodzinnych, gdzie znajduje się dużo wolnej przestrzeni. 

Odpowiednie miejsce na spiżarnię domową

Spiżarnię w domu tak naprawdę możemy zrobić w każdym miejscu, jednak możemy wyróżnić trzy najlepsze miejsca na tego typu pomieszczenie – piwnica, obok garażu i kuchni. Dobrze by było, aby nasza spiżarnia była położona od strony północnej bądź północno-wschodniej, z powodu niższych temperatur.

Moim zdaniem, najlepszym rozwiązaniem jest zrobienie spiżarni przy kuchni, ponieważ podczas gotowania możemy z łatwością szybko sięgnąć po jakikolwiek produkt. Jednak spiżarnia domowa znajdująca się blisko garażu jest o wiele prostsza w dbaniu o odpowiedni mikroklimat (oczywiście jeśli garaż nie jest ogrzewany). Plusem tego rozwiązania jest również to, że nie trzeba będzie nosić zakupów, tylko będziemy mogli od razu położyć je na naszych półkach. 

Kolejną możliwością jest zrobienie spiżarni w piwnicy. Jest to idealna opcja dla tych, co już nie mają miejsca w domu i nie mają pomysłu na zaaranżowanie piwnicy. W takim miejscu na pewno uda nam się zadbać o odpowiedni mikroklimat. Minusem może okazać się odległość z tego miejsca do kuchni i garażu. 

Jeśli chcemy w naszej domowej spiżarni przechowywać owoce, warzywa, przetwory, wędliny to będziemy musieli koniecznie zadbać o idealny mikroklimat. Temperatura w takim wnętrzu nie powinna przekraczać 16 stopni Celsjusza. Dobrze by było, aby wynosiła około 10-15 stopni C. Dlatego najlepiej, żeby spiżarnia była nieogrzewana i bez okien. Wilgoć w takim pomieszczeniu jest bardzo istotna, powinna stanowić od 55% do 65%. Oczywiście z powodu tak dużej wilgotności, warto zadbać o dobrą wentylację. W momencie, kiedy już skończymy robić naszą spiżarnię, powinniśmy co 1-2 tygodnie sprawdzać wszystkie produkty, czy z nimi wszystko w porządku. Powyrzucajmy zardzewiałe słoiki oraz konserwy i sprawdźmy  inne produkty, czy nie ma w nich niechcianego grzyba. 

Wykończenie spiżarni i odpowiednia wentylacja

Ważne jest, aby spiżarnia dobrze izolowała pomieszczenie, dlatego powinna mieć grube mury, które będą chronić przed czynnikami atmosferycznymi. Musi być tak wykonana, aby nie pojawił się w niej po jakimś czasie niechciany grzyb. Najlepiej, żeby miała minimum 5 m2. Ściany i podłogi mogą zostać wykończone gresem, płytkami ceramicznymi lub kamieniem. Są to takie materiały, dzięki którym będzie łatwiej utrzymać spiżarnię w czystości. Jednak ściany możemy również wykończyć farbą lateksową. Aby szybciej i prościej nam się wchodziło do niej, możemy zastosować drzwi przesuwne lub harmonijkowe. Pamiętajmy o tym, żeby były dokładnie szczelne, ponieważ w takim wnętrzu powinna być utrzymana stała temperatura. 

Porządek w spiżarni

Musimy pamiętać o tym, aby dobrze i dokładnie rozplanować tą powierzchnię. Najważniejsze w spiżarni są półki. Powinny być stabilne i zrobione z metalu bądź drewna. Najlepiej aby były 20-30 centymetrowe. Jednak też dobrze mieć kilka głębszych na różne garnki i inne akcesoria kuchenne. Jeśli chcemy utrzymać naszą spiżarnię w stałym porządku to warto wszystkie produkty i dodatki trzymać w zamykanych pudełkach, pojemnikach, puszkach, słoikach lub wiklinowych koszach. Powinniśmy trzymać się pewnej zasady, czyli na samym dole trzymać ciężkie produkty, potrzebujące chłodnego otoczenia, m.in. owoce, warzywa. Na wyższych półkach możemy umieścić lżejsze przedmioty, np. butelki, słoiki, artykuły sypkie oraz konserwy.

Oświetlenie w spiżarni

Ważne jest, aby w domowej spiżarni znajdowało się praktyczne oświetlenie. Światło powinno być na środku pomieszczenia i jedno dodatkowe, które doświetli nam wybrane obszary. Nie tylko ważna jest ilość oraz moc żarówek, ale także kolor. Pamiętajmy o tym, że niebieskie, zimne barwy będą sprawiać, że jedzenie będzie wyglądać na zepsute.

Spiżarnia w mini wersji

Spiżarnia w wersji mini mimo niewielkich rozmiarów ma całkiem spore możliwości. Wielu producentów oferuje różne, ciekawe opcje na tego typu spiżarnie. Najlepiej sprawdzi się wysuwana szafka cargo z szufladami bądź koszami. Jeśli chcemy uniknąć przesuwania się produktów to warto włożyć przegrody lub pojemniki do szuflad.  Z pewnością w takich sklepach, jak: Rejs, Peka, Nomet oraz IKEA znajdziemy dużo modeli wyciągów cargo. Półki-kosze wysuwają się z szafki maksymalnie, dzięki czemu wszystkie produkty widzimy i możemy bez problemu je wyciągnąć.