Renowacja mebli drewnianych - od czego zacząć?

Renowacja mebli drewnianych - od czego zacząć?

A zaczęło  się od mody na Skandynawię  po czasy PRLu. To właśnie te obie konwencje skłaniają nas do tego, aby zamiast kupować nowe meble, podjąć się metod ich odnawiania i renowacji. Lekkie zadrapania czy nietrafiony kolor nie mogą dyskwalifikować sprzętów, które przecież tak dobrze nam się sprawdzają. Renowacja starych mebli – krok po kroku. Jak odnowić stare sprzęty, by wyglądały tak dobrze jak w dniu zakupu, a nawet lepiej? 

Renowacja starych drewnianych mebli. Jak to zrobić? Przede wszystkim, musimy dokładnie przemyśleć efekt, na którym nam zależy. Tak, aby odpowiadał naszym wymaganiom. Możemy albo uwydatnić rysunek słojów i naturalny odcień drewna – stawiając na naturalność, albo pokryć powierzchnie kryjąca warstwą dając inny kolor. W zależności od własnych wymogów. W pierwszym wydaniu sięgamy po oleje, lakiery i lakierobejce, w drugim zaś po farby. Istnieje również wariant pośredni – malujemy drewno na nietypowy kolor nie maskując przy tym słojów. W jego osiągnięciu pomogą nam lakierobejce w wybranych odcieniach. Odnawianie starych mebli – krok po kroku.

Krok 1 – PRZYGOTOWANIE

Przede wszystkim, zanim przystąpimy do odnawiania mebli powinniśmy odpowiednio się do tego przygotować. Jeśli jest to możliwe, wynieśmy wszystkie niepotrzebne do tej czynności przedmioty, tak aby zabezpieczyć je przed osiadaniem pyłu. Najlepiej jest przeprowadzenie renowacji na zewnątrz. Nie w bezpośrednim słońcu. Przy optymalnych warunkach, tak żeby wilgotność powietrza nie przekraczała 70-80%, inaczej powłoka malarska będzie wysychać zbyt wolno. 

Podłoga również wymaga zabezpieczenia. Do tego przyda nam się folia malarska, papier lub karton.  Następnie potrzebujemy niezbędnych do tego narzędzi. Prace przyspieszy nam szlifierka. A jeśli nie, możemy użyć też gruboziarnisty i drobnoziarnisty papier ścierny oraz bloczki ścierne, które znacznie pomogą nam usunąć powłoki w trudno dostępnych miejscach. Do malowania przygotujmy wałek lub pędzel i miękka szmatkę (jeśli mamy w planach olejować drewno). Warto wyposażyć się w okulary ochronne, maskę ochronna i odzież robocza.

Krok 2 – PRZYGOTOWANIE ODPOWIEDNIEJ POWIERZCHNI

Renowacja starych mebli polega na tym, żeby usuwać stare, łuszczące  się powłoki malarskie lub lakiernicze. Jeśli widzimy, że poprzednie warstwy odstają od podłoża można je zeszlifować za pomocą szlifierki lub wyżej wymienionego gruboziarnistego papieru ściernego najlepiej o granulacji ok.100, a następnie wygładzić papierem drobnoziarnistym o granulacji ok.200. WAŻNE – Wykonujemy ruch zawsze wzdłuż słojów, nigdy w poprzek, inaczej mogą powstać zadziory. Jeśli mebel będzie malowany kryjącą farba możemy usunąć tylko fragmenty poprzedniej powłoki malarskiej. Jeśli zależy nam na uwidocznieniu rysunku słojów , musimy zeszlifować stare warstwy w całości. Opisana czynność najlepiej sprawdzi się zarówno przy meblach z litego drewna, jak i stołów czy szafek fornirowanych z naturalna okleina lub ze sklejki. W tym drugim przypadku zalecana jest jednak dużo większa ostrożność, ponieważ bardzo łatwo zniszczyć ich delikatna powierzchnie. Pamiętajmy, żeby nie przyciskać zbyt mocno szlifierki lub papieru ściernego do podłoża. Jeśli sprzęty ze sklejki czy okleiny nie były wcześniej odnawiany, często wystarczy go zmatowić, czyli delikatnie i dokładnie przeszlifować jego powierzenie używając do tego papieru drobnoziarnistego o granulacji co najmniej 120.

Krok 3 – USUWANIE PYŁU, CZYLI ODPYLENIE POWIERZCHNI

Kolejnym krokiem jest usunięcie pyłu. Najlepiej będzie, jeśli użyjemy w tym celu odkurzacza. Przy usuwaniu powstałego pyłu nie zapominajmy o odkurzeniu również ścian oraz sufitu. Jak tego nie zrobimy to pył opadnie na drewno pokryte farbą czy lakierem. Na koniec powinniśmy lekko przetrzeć mebel nawilżoną szmatką. W momencie, kiedy wszystko wyschnie możemy zabierać się do malowania.

Krok 4 – UZUPEŁNIANIE UBYTKÓW

Kiedy usuwamy poprzednią powłokę malarską i szlifujemy drewno to w tym samym czasie wyrównujemy mniejsze rysy na powierzchni drewna. Jeśli występują większe ubytki to powinniśmy uzupełnić je masą szpachlową do drewna, której kolor dobieramy do finalnego odcienia mebla.

Krok 5 – ODNAWIANIE STARYCH MEBLI DREWNIANYCH

Jak już przygotowaliśmy powierzchnię do ponownego malowania to czas zabrać się za konserwację oraz odnawianie starego mebla drewnianego. Farby kredowe i kryjące sprawdzą się w przypadku, kiedy chcemy uzyskać skandynawską, modną biel. Jeśli chodzi o lakierobejce, lakiery oraz oleje to pozwolą nam na wyeksponowanie rysunku słojów. Lakiery, farby i oleje również chronią nasze meble przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych, np. wilgocią czy promieniowaniem UV. Jednak z tą różnicą, że oleje wchodzą w strukturę drewna, przy tym wzmacniając je, a lakiery i inne produkty malarskie tworzą na jego powierzchni ochronną powłokę. Lakiery, farby oraz lakierobejce najczęściej rozprowadzamy za pomocą pędzla, do momentu aż powstanie jednolita, równomierna warstwa. Zazwyczaj do uzyskania pożądanego efektu potrzebujemy około 2 lub 3 warstwy. Jeśli chodzi o olej to wcieramy go w drewno za pomocą specjalnych tamponów bądź pędzli, a nadmiar możemy zbierać miękką ściereczką.