Jak poradzić sobie z pleśnią w domu?

Jak poradzić sobie z pleśnią w domu?

Niestety pleśń oraz grzyby to bardzo częsty problem w naszych domach, nie tylko w tych starych, ale i również w tych nowych. Na początku trzeba odpowiedzieć sobie na dwa pytania – co spowodowało, że się pojawiły w naszym domu i co zrobić, aby jak najszybciej się ich pozbyć? 

Taką najczęstszą przyczyną wykwitów na ścianach jest oczywiście zła cyrkulacja powietrza i wysoka wilgotność w domu. Ścianom, które są  pokryte farbami czy tapetami o wiele bardziej sprzyja rozwój pleśni oraz grzybów. Pamiętajmy o tym, aby tego nie lekceważyć, ponieważ zagrzybione ściany powodują różnego rodzaju choroby, dlatego tak ważne jest, żeby zadbać o dokładne i odpowiednie odgrzybianie ścian w naszym domu.

Z czego dokładnie bierze się wilgoć?

Odpowiedź jest prosta, od nas samych. My ją produkujemy każdego dnia, wykonując różne czynności.Taka 3-osobowa rodzina wytwarza w ciągu 24h dokładnie 14 litrów wody pod postacią pary wodnej! Dlatego pamiętajmy o tym, aby kilka razy dziennie wietrzyć pomieszczenia w swoim domu. Podczas gorącej kąpieli, w powietrze trafia około 1,5 l pary wodnej, więc otwierajmy drzwi od łazienki  po umyciu się. Jeśli mamy dużo roślin w domu to wytwarzają 1 l wody w ciągu doby. Podczas snu wydychamy 1 l pary wodnej, więc wietrzmy naszą pościel raz na jakiś czas. 

Dobre sposoby na wilgoć

Na początku powinniśmy ustalić przyczynę zbierania się  wilgoci w naszym domu. Jeżeli nie jest to wina pękniętej rury wodociągowej czy kanalizacyjnej to warto sprawdzić, czy może powodem nie jest dziurawa rynna, niedostateczna izolacja przyziemia domu lub uszkodzony dach. Takim miejscem, gdzie najłatwiej o wilgoć w naszym domu i mieszkaniu jest oczywiście łazienka, ponieważ to właśnie w niej wytwarza się najwięcej pary. Jeszcze dobrym pomysłem jest zrobienie przeglądu budowlanego. Jak już wykluczymy te przyczyny, możemy wnioskować, że to może być mostek termiczny w narożach budynku lub po prostu zła wentylacja. 

Jak poprawić wentylację?

Przystawmy zapaloną świeczkę do kratek wentylacyjnych w łazience oraz kuchni. Jeżeli płomień nie odchyli się mocno w ich kierunku to powinniśmy wezwać kominiarza, żeby udrożnił kominy. Warto w drzwiach od naszej łazienki wyciąć okrągłe otwory lub przyciąć ich dół tak, żeby nie przylegał mocno do progu. Pamiętajmy o tym, aby otwierać okna przynajmniej dwa razy dziennie na parę minut. W przypadku, kiedy nasze okna są zbyt szczelne, możemy ustawić klamki pod kątem 45 stopni, aby zrobić mikrowentylację.

Jak zlikwidować mostek termiczny?

Mostek termiczny – nazywany również cieplnym, jest miejscem, gdzie ściana wychładza się bardziej niż na reszcie sąsiadujących powierzchni. Na tych zimnych obszarach dochodzi do kondensacji pary wodnej i zagrzybienia. Możemy sobie z tym poradzić poprzez ocieplenie budynku. Powinniśmy dokładnie dobrać grubość wełny mineralnej czy styropianu w miejscach, gdzie znajdują się mostki. Dobrym pomysłem będzie sięgnięcie po jakiegoś fachowca do tego.

Jak pozbyć się pleśni oraz zagrzybienia ze ścian?

W momencie kiedy zaczniemy odgrzybianie ścian, powinniśmy najpierw sprawdzić przyczepność tynku w miejscu, gdzie występują wykwity. Sprawdzimy to opukując zawilgocone ściany młotkiem. Jeśli usłyszymy głuchy odgłos to będzie oznaczało, że nasz tynk odseparował się od podłoża. To będzie również świadczyło o tym, że będziemy musieli skuć starą warstwę tynku i nałożyć nową. W tym przypadku, nie możemy zapomnieć, aby odsłonić surowy mur na około metr od zagrzybionej przestrzeni. Warto po starannym oczyszczeniu powierzchni szorstką szczotką spłukać ją wodą i osuszyć. Jeżeli nie chcemy, żeby zarodniki przedostały się do powietrza, które wdychamy to powinniśmy pokryć powierzchnię specjalnym specyfikiem. Podczas używania go, musimy pamiętać o zachowaniu wszelkich środków ostrożności i przestrzeganiu zaleceń, jakie widnieją na opakowaniu. Jak już odczekamy kilkanaście godzin to będziemy mogli zacząć ponownie otynkowywać ściany.

W przypadku, kiedy odgłos będzie pełny to będzie oznaczało, że grzyby oraz pleśń obejmują ścianę tylko cząstkowo. Jedyne co będziemy musieli z tym zrobić to umyć szorstką szczotką zagrzybione miejsca na ścianie czy suficie. 

Dieses Bild ist nicht gratis.

Co zrobić, aby więcej nie pojawiały się wykwity na ścianie?

Grzyby oraz pleśń pojawiają się na ścianach, wtedy kiedy mamy złą wentylację i nadmierną wilgotność w pomieszczeniach. Jeśli chcemy temu wszystkiemu skutecznie zapobiec to powinniśmy zrobić odpowiednią cyrkulację powietrza, poprzez dobrze działającą wentylację wywiewną. Ważne jest, abyśmy właściwie dobrali swoje okna w domu. Jeżeli nie będą miały opcji rozszczelnienia to automatycznie będziemy mieli problem z wilgocią, która jest pierwszym etapem do rozwoju grzybów.  

Coraz to częściej, chcąc zminimalizować koszty zużycia ciepła i ogrzewania, uszczelniamy drzwi czy okna, zmniejszając przy tym dopływ powietrza do pomieszczeń. Żeby sprawnie działała wentylacja to powinniśmy “otworzyć” nasz dom na powietrze zewnętrzne. Jeśli nie mamy wentylacji z rekuperacją bądź mikrowentylacji to może niestety dojść do wychłodzenia pomieszczeń.