Beton, jako dekoracja we wnętrzach

Beton, jako dekoracja we wnętrzach

Mogłoby się wydawać, że beton pasuje tylko do pofabrycznych pomieszczeń, jednak to nie jest prawdą. Pięknie prezentuje się w nowoczesnych, vintage oraz boho wnętrzach. Taki beton nie tylko wprowadza surowy klimat do domu, ale i również nadaje mu charakteru. Na dzień dzisiejszy można wyróżnić kilka technik eksponowania betonu we wnętrzach i także form imitacyjnych, które są trwałe oraz odporne na wysoką temperaturę, ścieranie i kurz.

Jakie style pasują do betonu?

Jeszcze jakiś czas temu betonowe ściany były kojarzone tylko z remontem. Nikt nie pomyślałby, że coś takiego może stać się elementem dekoracyjnym.  Jednak na ten moment, beton, a dokładniej płyty architektoniczne są nazywane największym hitem wśród dekoratorów wnętrz. 

Na samym początku nasuwa się pytanie, do jakich wnętrz będą pasowały? Z pewnością do, każdego pomieszczenia zaaranżowanego w stylu industrialnym.

Będą świetnie wyglądać w towarzystwie czerwonej cegły oraz jako tło dla metalowych czy drewnianych mebli i dodatków. 

Betonowe płyty także sprawdzą się w pomieszczeniach zrobionych w stylu minimalistycznym.

Jednak tak naprawdę, jeśli  dobrze je dobierzemy do wnętrza, to może być zrobione w każdym stylu.

Producenci proponują wiele ciekawych produktów, różniących się od siebie rozmiarem, kształtem czy oprawą. 

Pamiętajmy o tym, że płyty architektoniczne wcale nie muszą być szare, mogą również być, np w słomianym, ciepłym kolorze.

Do jakich pomieszczeń nadaje się beton?

Zazwyczaj beton jest wprowadzany do salonu, ale sprawdzi się także w innych pokojach, m.in. w sypialni, łazience, kuchni, jadalni oraz przedpokoju. Możemy go wykorzystać na jednej ścianie, jednak też może pokrywać wszystkie w danym pomieszczeniu. Beton dobrze prezentuje się pod prysznicem, za łóżkiem oraz między szafkami a blatem w kuchni. Zaletą betonu jest również to, że możemy go łączyć z różnego rodzaju meblami i dodatkami. Będzie świetnie wyglądał w towarzystwie drewnianych oraz metalowych elementów. 

Plusy płyt architektonicznych z betonu

Płyty architektoniczne nadają wnętrzu unikatowego, jak i designerskiego wyglądu. Jednak beton ma o wiele więcej zalet, nie tylko tych wizualnych. Pierwsze, co przychodzi mi na myśl to, to że jest to bardzo trwały materiał, który jest odporny na różnorodne uszkodzenia oraz szkodliwe czynniki zewnętrzne. Dodatkowo jest łatwy w utrzymaniu – nie ściera się, nie blaknie, można go spokojnie czyścić zwykłą zwilżoną gąbeczką oraz nie wchłania zabrudzeń. Dlatego ściany pokryte płytami z betonu będą świetnie wyglądać przez dobre kilkanaście lat. Również są proste w montażu. Możemy je przykleić bezpośrednio na ścianę za pomocą kleju. Sam montaż jest bardzo prosty i szybki, a do tego możemy to zrobić samodzielnie, bez zatrudniania fachowca. Pamiętajmy o tym, aby nie bać się wprowadzać elementy z betonu we wnętrzach, ponieważ ten materiał może uatrakcyjnić każde pomieszczenie. Idealnie łączy się z różnymi elementami wnętrzarskimi i dekoracyjnymi, a przy tym jest bardzo łatwy w utrzymaniu i montażu. 

Impregnacja betonowej ściany

Powinniśmy po wykończeniu ściany betonem dekoracyjnym ją zaimpregnować. Dzięki temu powierzchnia ściany będzie mniej chłonna i przy tym łatwiejsza w czyszczeniu. Do impregnacji możemy użyć wosku lub lakieru. Te oto produkty są przezroczyste na ścianie, jednak jeśli chcemy, aby ściana miała jakiś kolor możemy dodać jakiegokolwiek pigmentu do nich.

Imitacja betonu: panele, płytki, tapeta, fototapeta

W przypadku, kiedy nie możemy pozwolić sobie na nałożenie płyt z betonu czy masy betonowej, to warto zastanowić się nad ich zamiennikami, np. w formie tapety, fototapety, okładzin z tworzywa sztuczneg oraz płyt ceramicznych.

Imitacja betonu: farba strukturalna

Dobrym pomysłem będzie użycie farby strukturalnej zamiast płyt betonowych czy dekoracyjnego tynku imitującego beton. Taka farba daje bardzo podobny efekt, a różni się tylko sposobem nakładania. Farbę możemy nakładać za pomocą wałka, pędzla oraz pacy. Jednak polecam używać wałka, ponieważ jest z nim o wiele łatwiejsza praca.

Meble i akcesoria z betonu

Beton w formie dekoracji we wnętrzach  nie tylko dobrze wygląda na ścianach.  Meble oraz dodatki również świetnie się prezentują z tego oto materiału. Pamiętajmy o tym, że nie musimy od razu kupować nowych mebli, wystarczy, że wykorzystamy nasze stare. Na przykład możemy wziąć stary stolik i jego blat pokryć masą betonową, własnoręcznie zrobić tarczę zegara czy świecznik.

Tekstylia: miękkie tkaniny, futra i koronki

Ważne jest, aby wykorzystać tkaniny o miłej w dotyku fakturze we wnętrzach z elementami betonu. Dzięki temu ocieplimy nieco pomieszczenie. Dobrym pomysłem będzie postawienie aksamitnej sofy i położenie jakiegoś plecionego dywanu na betonowej posadzce. Jeśli chcemy zrobić wnętrze w rustykalnym stylu to z pewnością nadadzą się koronki, makramy oraz ratanowe dodatki.

Podsumowując beton może i kiedyś był traktowany jako materiał budowlany, ukrywany pod okładzinami czy tynkiem, jednak na dzień dzisiejszy jest mocnym trendem i nie zapowiada się, że to się zmieni.