Nowość na rynku - panele winylowe

Nowość na rynku - panele winylowe

Panele winylowe od jakiegoś czasu stały się bardzo popularne i zbierają coraz to więcej pozytywnych opinii. Nic dziwnego, ponieważ są trwałe, odporne na różnego typu uszkodzenia i przy tym wizualnie pięknie się prezentują. Również do plusów paneli winylowych można zaliczyć to, że pasują do każdego wnętrza i stylu. Wiele ludzi myli panele winylowe z beznadziejnym jakościowo, starym linoleum. To już stare dzieje, a dzisiaj przedstawię Wam zalety i wady paneli winylowych, co najlepiej wiedzieć o nich przed ich zakupem i jaka jest różnica pomiędzy nimi a panelami laminowanymi.

Zalety i wady paneli winylowych

Zalety:

 • są odporne na wilgoć i ścieranie
 • duży wybór dekorów
 • łatwe do utrzymania w czystości
 • są trwałe i elastyczne
 • można je łączyć z ogrzewaniem podłogowym
 • dźwiękochłonne, dzięki gumowym właściwościom
 • przyjemnie się po nich chodzi boso, ponieważ dają uczucie ciepła takie, jak naturalne deski podłogowe

Wady:

 • przez to, że mają specjalną warstwę ochronną, to potrzeba do nich specjalnych środków czystości przeznaczonych tylko  do tego rodzaju podłóg
 • panele winylowe mają niewielką grubość, dlatego posadzka na której będą kładzione panele musi być idealnie prosta
 • cena jest dosyć wysoka, od około 120 do 200 zł/ m2 za dobrej jakości panele winylowe

Do jakich pomieszczeń najlepiej sprawdzą się panele winylowe?

 1. Łazienka

Dobrze sprawdzą się w łazience, ponieważ są wodoodporne, więc nie będziemy musieli się martwić o to, że wsiąknie w nie woda lub napuchną od nadmiaru wilgoci. Jak widzicie nadadzą się idealnie do łazienki. 

 1. Kuchnia

Do kuchni też się świetnie sprawdzą, dzięki temu, że są bardzo trwałe i wodoodporne. W kuchni wiele przedmiotów i mebli jest narażonych na uszkodzenia, przez to, że korzystamy z niej każdego dnia. Panele winylowe to idealne rozwiązanie do naszej kuchni, również dlatego, że przyjemnie się po nich chodzi niż np. po chłodnych płytkach.

 1. Ściana w łazience

Dobrym pomysłem jest położenie paneli winylowych na ścianie, najlepiej w łazience. Dzięki temu pomieszczenie stanie się o wiele przytulniejsze. Jeśli zastanawiacie się jaki rodzaj paneli sprawdzi się najlepiej  to zdecydowanie panele winylowe samoprzylepne. Będą dobrze się prezentować na kawałku ściany przy toalecie lub komodzie. Radziłabym omijać okolice prysznica, tam możemy wyłożyć ścianę kafelkami. 

Co wybrać, panele winylowe czy laminowane?

Plusem paneli winylowych oprócz trwałości i dobrej jakości jest to, że są uniwersalne, co oznacza w praktyce, że sprawdzą nam się w każdym pomieszczeniu. Tego nie można powiedzieć o panelach laminowanych, ponieważ one już nie są tak trwałe i najlepiej nadadzą się w sypialni lub salonie. Jednak panele winylowe też mają parę minusów, między innymi to, że są tworzywem sztucznym. Jeśli jesteście fanami naturalnych materiałów to mogą Wam prawdziwego drewna nie zastąpić. Podsumowując, panele winylowe w porównaniu do naturalnych materiałów mają dobre ceny, a przy tym są naprawdę trwałe i dobrze wykonane. Sprawdzą się dosłownie wszędzie, ponieważ są odporne na ścieranie i zarysowania. Mogą imitować kamień lub drewno. 

Jakie są rodzaje paneli winylowych w sklepach?

 1. Panele winylowe samoprzylepne

Jest o nich coraz głośniej, a to dlatego, że mają bardzo dużo zalet. Po pierwsze, można je położyć na podłogę, ale też na ścianę. Po drugie, są łatwe do położenia. Wystarczy je przyciąć nożykiem do tapet, a potem przykleić na podłoże lub jakąś inną  powierzchnię. Po trzecie, finalnie bardzo dobrze się prezentują i można nimi pokryć starą podłogę. 

 1. Panele winylowe Click

Panele winylowe na ,,klik’’ to świetne rozwiązanie dla osób, które nie chcą przeznaczać na remont za dużo czasu. Te panele charakteryzują się tym, że łączą się samodzielnie. Nie trzeba ich przycinać i nie potrzebujemy do nich kleju.

Jak rozumieć oznaczenia na panelach winylowych?

Na opakowaniach paneli winylowych możemy zauważyć pewne informacje, które producenci zamieszczają, m.in., antypoślizgowość, ścieralność, palność czy użyteczność. 

 • antypoślizgowość

Symbolem antypoślizgowości jest litera ,,R” w skali 9-13. Co oznacza, że jeśli zależy nam na tym, aby panele były mniej śliskie to cyferka powinna być wysoka. Panele można nazwać antypoślizgowymi wtedy, kiedy mają oznaczenie większe niż R10.

 • ścieralność

Tutaj sytuacja wygląda podobnie, jak u paneli laminowanych. Ścieralność jest oznaczona pięcioma klasami AC. Wysoka klasa, oznacza że panele są mniej ścieralne. Jeśli chcemy zakupić panele winylowe, które są  najbardziej odporne na ścieranie to musimy wziąć te z symbolem Klasa AC5. 

 • palność

Najlepszym wyborem będzie wybranie paneli z oznaczeniem Bfl-s1, ponieważ jest to najbezpieczniejsza opcja pod względem palności. 

 • użyteczność

Użyteczność jest oznaczona dwie cyframi. Pierwsza cyfra oznacza, do jakiego typu pomieszczeń są przeznaczone panele winylowe: 2 – do mieszkań, 3 – do pomieszczeń użyteczności publicznej. Druga cyfra oznacza, jakie natężenie ruchu w pomieszczeniu są w stanie wytrzymać panele: 1 – słabe natężenie ruchu, 2 – średnie natężenie ruchu, 3 – duże. Do sypialni nadadzą się z oznaczeniem 21, a np do korytarza 22.

Dzięki tym danym możemy wywnioskować czy dany produkt nas zadowoli czy może jednak nie.