Jak dobrać dywan do pomieszczenia?

Jak dobrać dywan do pomieszczenia?

Na dzień dzisiejszy mało kto decyduje się na wielkie dywany, które zasłaniają całą podłogę. Raczej wolimy sięgnąć po średniej wielkości dywany zrobione z wełny, z długim włosiem lub te ze sznurka, które będą położone na wybranych fragmentach podłogi. Warto przed zakupem dywanu przemyśleć dokładnie, czy będzie na pewno pasować do reszty elementów naszego wnętrza.

Plusem dywanów jest to, że są w stanie odmienić całe wnętrze. Jeśli będziemy trzymać się pewnych zasad to nadamy naszemu pomieszczeniu ciekawego charakteru oraz przytulnego klimatu. Mogłoby się wydawać, że dobranie odpowiedniego dywanu jest bułką z masłem, jednak tutaj jest bardzo łatwo o jakiś błąd. Często zdarza się, że wybieramy dywan za duży bądź za mały, który jest dobrany w złej kolorystyce i niewłaściwych kształtach.

Ale nie martwcie się, w dzisiejszym artykule przedstawię Wam kilka wskazówek jak uniknąć takich błędów i co zrobić, aby Wasz dywan pasował idealnie do Waszego wnętrza. 

7 podstawowych zasad, dzięki którym łatwiej będzie Wam dobrać dywan:

  1. Ważne jest, aby nasz dywan wychodził poza obręb mebli. Nie ma to znaczenia, czy chcemy go umieścić w salonie, jadalni czy sypialni. Dywan powinien wychodzić około 10 cm poza obręb krzeseł, sofy lub łóżka. Jeśli dobierzemy za mały dywan to będzie wyglądać przede wszystkim nieproporcjonalnie i będzie zaburzać harmonię wnętrza.
  1. Nasz dywan może być jak najbardziej mały, jednak pod warunkiem, że będzie szerszy od danego mebla i położony przed łóżkiem czy kanapą.
  1. Jeśli chodzi o kształt dywanu to powinien być tak dobrany, aby pasował do układu/formy pomieszczenia. We wnętrzu o kwadratowym kształcie nada się owalny dywan, a do małych pomieszczeń prostokątny, który może optycznie wydłużyć przestrzeń. Prostokątny dywan świetnie sprawdzi się w korytarzu bądź pokoju. Okrągły służy raczej jako dekoracja, dlatego może leżeć przy sofie i w jadalni pod okrągłym stołem. Osoby, które nie lubią nudy i pragną położyć w swoim mieszkaniu dywan o jakiś oryginalnych kształtach mogą sobie na to pozwolić tylko, jeśli mają do dyspozycji dużą przestrzeń. 
  1. Pamiętajmy o tym, żeby dywan pasował do reszty naszego wnętrza. Mając problem w ocenie stylu danego dywanu, warto zdecydować się na gładki, neutralny dywan.
  1. W miejscach, w których domownicy cały czas chodzą i jest ciągły ruch, najlepiej odpuścić położenie dywanu
  1. W miejscach o niskim natężeniu ruchu nadadzą się dywany z długim włosiem, ponieważ ciężko je się czyści. Takie dywany idealnie sprawdzą się w sypialni. 
  1. Dywan powinien idealnie wpasować się do koloru podłogi. Dzięki dobrze dobranym kolorze dywanu możemy stworzyć magiczne wnętrze. Jeśli postawimy w naszym pomieszczeniu dywan o jasnej barwie stanie się bardziej przestronne, a jak o ciemnej barwie optycznie je zmniejszy. Oczywiście kolor naszego dywanu będzie zależał od miejsca, w którym będzie leżał. Jasne dywany sprawdzą się w sypialni, ponieważ tam jest najmniejsze ryzyko zabrudzenia. Dywan o jasnych barwach w  pokoju dziecięcym czy w pomieszczeniu, w którym są nasze pupile raczej się nie nadai. Jeśli chodzi o wzór naszego dywanu to tutaj trzeba być bardzo ostrożnym. Mając dużo dodatków i wzorów na tkaninach w pokoju, lepiej postawić na gładki dywan. Jednak jeśli nasze wnętrze jest delikatnie zaaranżowane, możemy sobie pozwolić na wzorzysty dywan. 

Jak już zapoznaliśmy się ze wszystkimi zasadami, możemy wybrać się na zakupy. Jednak jeszcze przed tym, przedstawię Wam w skrócie jak dobrać dywan do trzech głównych pomieszczeń w naszym domu.

Jak dobrać dywan do salonu?

Jeśli nasz salon jest dosyć mały to warto zdecydować się na jakiś drobny, dekoracyjny dywan. Możemy go umieścić, np. pod stolikiem kawowym. Jednak posiadając duży salon sprawdzi się większy dywan. Tylko wtedy powinniśmy trzymać się dwóch, ważnych zasad: 

  • W przypadku, kiedy sofa stoi pod ścianą, musimy pamiętać o tym, aby frontowe nogi kanapy stały bezpośrednio na dywanie. Przy tym powinien być zachowany odstęp od 20 do 40 cm między wypoczynkiem a ścianą.
  • Gdy nasza kanapa i stolik kawowy są położone centralnie we wnętrzu to wszystkie meble powinny być na dywanie.

 

Jak dobrać dywan do jadalni?

Mając do dyspozycji mało miejsca w naszej jadalni, najlepiej będzie zrezygnować z dywanu. Jednak w dużych pomieszczeniach możemy dobrać sobie dywan, jak najbardziej tylko musimy pamiętać o paru kwestiach. Powinniśmy zachować minimum metr marginesu wokół mebli, ponieważ kiedy będziemy już siadać przy stole to nogi krzeseł będą zahaczać o kant naszego dywanu, co w rezultacie może nas drażnić. 

Jak dobrać dywan do sypialni?

Dywan w sypialni jest idealną opcją dla osób, które lubią przytulne i ciepłe wnętrza. Oprócz tego, że ładnie wygląda w naszej sypialni to też sprawia, że lepiej nam się wstaje z łóżka w chłodniejsze dni. Kładzenie stóp na zimnej podłodze nie należy do najprzyjemniejszych. Dywan powinien być tak położony, aby podczas wstawania z łóżka było możliwe położenie na nim naszych stóp. Ważne jest również, żeby wystawał poza obrys szafek nocnych. Jednak nie muszą one stać na dywanie. Dywan też może wystawać z przodu łóżku, ale tylko w większych pomieszczeniach.