Jak urządzić pokój dziecięcy?

Jak urządzić pokój dziecięcy?

Pokój dla dziecka nie jest wcale taki prosty do urządzenia. Musi być tak zrobiony, aby podobał się naszemu dziecku i był funkcjonalny oraz bezpieczny. Dziecko powinno czuć się w nim swobodnie i dobrze. Ważne jest również, aby to pomieszczenie inspirowało i pobudzało wyobraźnię naszego brzdąca. W dzisiejszym artykule przedstawię Wam parę zasad i inspiracji, jak urządzić pokój dziecięcy, aby był pięknie zaaranżowany, a przy tym praktyczny. 

Wybór stylu do pokoju dziecięcego

Najbardziej popularnym stylem w pokojach dla dzieci jest styl skandynawski. Ważnym aspektem podczas urządzania pokoju dziecięcego jest zwrócenie szczególnej uwagi na to, aby dziecko zostało otoczone kolorami i przedmiotami dobrze działającymi na jego wyobraźnię. Pomieszczenie w tym stylu powinno być przepełnione światłem, jasną kolorystyką, minimalizmem oraz przytulnością. Jedną z głównych cech stylu skandynawskiego jest wykorzystywanie naturalnych elementów, co oczywiście,  jak najbardziej sprawdzi się w pokoju dziecięcym. Jeśli dobrze dobierzemy meble, kolory oraz dodatki to możemy stworzyć naprawdę piękne wnętrze dla naszego malucha.

Wyznaczenie stref w pokoju dziecięcym

Ważne jest, aby w pokoju dziecięcym wyznaczyć strefy do spania, nauki i zabawy. Dzięki temu zachowamy w pokoju porządek.

  • strefa do spania

W strefie do spania powinno znaleźć się wygodne, dobrej jakości łóżko oraz materac. Pamiętajmy o tym, że jeśli źle dobierzemy materac dla naszego dziecka, może to się skończyć problemami z plecami oraz szyją. Dlatego tak ważne jest, abyśmy poważnie podeszli do tego tematu. Tutaj najważniejsze jest zdrowie oraz rozwój fizyczny naszych pociech. Łóżko dobiera się do wieku dziecka, jednak jeśli chcemy, żeby łóżko posłużyło na dłużej możemy zdecydować się na bardziej uniwersalne. W małym pokoju sprawdzi się, np. łóżko piętrowe, pod którym można postawić biurko lub zrobić kącik do zabaw. 

  • strefa do nauki

W strefie do nauki nada się biurko oraz krzesło, które mają regulację. Dzięki czemu posłużą dziecku na dłużej. W tej strefie ważną kwestią jest oświetlenie. Nasze biurko powinno być bardzo dobrze oświetlone i ustawione prostopadle do źródła naturalnego światła. Stawiając lampkę na biurku, powinniśmy pamiętać o tym jaką ręką piszą nasze dzieci. Dzieci praworęczne powinny mieć lampkę po lewej stronie, a dzieci leworęczne po prawej stronie.

  • strefa do zabawy

W tej strefie nasze dzieciaki bawią się oraz mają swoje ulubione zabawki. Aby uniknąć bałaganu w tej części pomieszczenia, możemy zainwestować w komodę z szufladami, pojemniki, kosze lub skrzynię na zabawki. Dobrym pomysłem będzie postawienie małego stolika z krzesełkami lub sofy, co świetnie przydaje się podczas pobytu gości. Jeśli mamy do wykorzystania jeszcze trochę miejsca to ciekawym rozwiązaniem może być wiszący fotel, który jest bardzo wygodny, a przy tym możemy go również powiesić na tarasie w czasie lata. 

Wybór koloru do pokoju dziecięcego

Jeśli prawidłowo dobierzemy kolor do pokoju naszego dziecka to nadamy mu ciekawego klimatu oraz charakteru. W pokoju dziecięcym powinno być kolorowo i pozytywnie. Jednak powinniśmy do tego podejść z umiarem, ponieważ zbyt jaskrawe kolory mogą przytłoczyć pomieszczenie, a przy tym nerwowo pobudzać nasze dziecko. Najczęściej wybieranymi kolorami do pokoju dziecięcego są: róż, błękit oraz zieleń. Róż jest barwą, która zachęca do działania. Błękit bardzo pozytywnie wpływa na koncentrację naszego dziecka oraz działa kojąco na nerwy i inne negatywne emocje. Zieleń uspokaja i wprowadza dobry nastrój. 

Wybór oświetlenia do pokoju dziecięcego

Planując aranżację pokoju dziecka, nie możemy oczywiście zapomnieć o takim elemencie, jakim jest oświetlenie. W tym pomieszczeniu muszą się znaleźć trzy strefy: do spania, nauki oraz zabawy. Dlatego tak ważne jest, aby  znalazły się w nim różne źródła światła, m.in. lampka nocna, lampka na biurko i  lampa sufitowa (ogólna). Jako oświetlenie centralne może nam posłużyć lampa wisząca. Lampa wisząca generuje jasne oraz równomiernie rozproszone światło, co sprawia, że idealnie nada się do pokoju dla dziecka. Dodatkowym plusem jest również to, że jest bardzo duży wybór tych lamp, dlatego na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. W pokoju dziecięcym nie może zabraknąć także lampki nocnej. Jest to niezbędny element, ponieważ ułatwia zasypianie oraz zwiększa bezpieczeństwo. Nasze dziecko czuje się bezpieczniej w momencie, kiedy lampka nocna świeci się przy zasypianiu. Światło w lampkach nocnych powinno być słabe i mieć żółtą barwę. Warto zainwestować w oświetlenie z podstawką ze ściemniaczem, dzięki czemu będziemy mogli sami decydować o natężeniu światła i dostosowywać je do potrzeb naszych dzieci. Lampka do nauki powinna emitować jasne światło, które będzie przypominać naturalne. Takie oświetlenie nie będzie męczyć oczu i poprawi koncentrację. Pamiętajmy o tym, aby wszystkie punkty świetlne pasowały do siebie, ponieważ nie chcemy aby w pokoju naszego malucha panował chaos i bałagan. Wszystko powinno być spójne i przejrzyste, aby dzieci czuły się dobrze.