5 sposobów na urządzenie kawalerki

5 sposobów na urządzenie kawalerki

Czy kiedykolwiek osoby zastanawiające się nad zamieszkaniem w kawalerce miały obawy, że nie dadzą rady zamieszkać na tak małym metrażu i zaaranżować jej funkcjonalnie i przy tym ze smakiem? Odpowiedź brzmi, oczywiście, że tak. Jeśli tymi osobami jesteście właśnie Wy, to trafiliście do dobrego miejsca, ponieważ w dzisiejszym artykule przedstawię Wam 5 najlepszych sposobów na urządzenie kawalerki

1. Podział kawalerki na strefy

Ważne jest to, aby na samym początku naszą kawalerkę podzielić na strefy. Takie pomieszczenia jak kuchnia, salon czy sypialnia muszą mieć swoje miejsce na tym niewielkim metrażu. Kluczem do sukcesu jest właśnie zadbanie o to, aby te wszystkie wnętrza zmieściły się i przy tym ładnie prezentowały się. Z kawalerką o tyle jest trudniej, że projektowanie jej wymaga od nas nieco więcej pomysłowości i kreatywności niż urządzanie domu czy dużego mieszkania. Zamiast rozdzielać poszczególne pomieszczenia ścianami, wystarczy kierować się kilkoma prostymi zasadami. Dobrym rozwiązaniem będzie oddzielenie salonu od kuchni, np. kanapą bądź dywanem. Dywan lub kanapa optycznie oddzielą nasze strefy. Ciekawym pomysłem, może być również postawienie wysokiego barku w kuchni, który oddzieli od reszty aneks kuchenny. Przy tym barek zastąpi nam stół, dzięki czemu zaoszczędzimy sporo miejsca. Sprawdzi się także postawienie półki, która będzie pełnić swoją funkcję przechowywania różnych rzeczy i do tego odzdzieli nasze wnętrza. Ostatnim pomysłem jest pomalowanie jednej ściany w innym kolorze. 

2. Jeden, spójny styl

Pamiętajmy o tym, że w naszej kawalerce wszystko powinno być spójne i harmonijne. Nie ma tutaj miejsca na przepych i chaos. Stylem, który idealnie nada się do kawalerki to zdecydowanie styl skandynawski lub nowoczesny. Powinniśmy postawić na dodatki o nowoczesnym lub industrialnym wyglądzie. Mieszkanie o małym metrażu nie pomieści takiego stylu jak glamour czy eklektyzm. Nie sprawdzą się z pewnością masywne meble, dużo dekoracji i urządzeń. Tutaj liczy się umiar.

3. Dwa w jednym

  • Otwarta kuchnia

Często w małych mieszkaniach osoby decydują się na kuchnię z salonem i słusznie. Jest to świetne rozwiązanie, które sprawdzi się każdemu nawet w dużych mieszkaniach. Ważne jest to, aby w naszej kuchni wszystkie potrzebne sprzęty i przedmioty do gotowania znajdowały się w szafkach, schowkach czy szufladach. Pamiętajmy o tym, ponieważ nie chcemy niepotrzebnie zagracać blatu naszymi urządzeniami, a w kawalerce nie ma miejsca na dodatkowe pomieszczenie na nasze sprzęty i inne akcesoria. W kuchni powinien być zawsze ład i porządek. 

  • Połączenie sypialni z pokojem dziennym

Dobrym rozwiązaniem jest połączenie salonu z sypialnią. Wystarczy postawić kanapę rozkładaną, która za dnia będzie pełnić funkcję miejsca do przesiadywania przed TV, a nocą do spania. 

4. Jasne barwy i faktura

Najprostszą zasadą, aby optycznie powiększyć wnętrze jest postawienie na jasne kolory. Powinniśmy unikać ciemnych barw, ponieważ przez nie nasze małe mieszkanie będzie wydawało się jeszcze mniejsze. Kolory, które idealnie się sprawdzą do naszej kawalerki to: jasne beże, szarości, biel oraz pastelowe odcienie. Ważne jest, żeby w naszym mieszkaniu było dużo naturalnego światła, dlatego warto nie zakładać wielkich, grubych zasłon i postawić na delikatne firanki albo totalnie zrezygnować z nich. Jeśli chodzi o fakturę to tutaj sprawdzi się satyna oraz szkło. Lustra optycznie powiększą nasze wnętrza, jak również materiały ze śliskim, odbijającym światło wykończeniu.

5. Wielofunkcyjne meble

Nasze meble oprócz funkcji dekoracyjnej powinny być również wielofunkcyjne. Jeśli chcemy zaoszczędzić więcej miejsca to takie meble są niezbędne do naszej kawalerki. Do salonu świetnie nada się rozkładana sofa, a do kuchni wystarczy barek bądź rozkładany stół. Meblościankę spokojnie mogą zastąpić meble modułowe. Pufa przy kanapie może być równocześnie schowkiem na różne potrzebne rzeczy.  Innowacyjnym pomysłem jest postawienie łóżka z szafą i do tego chowanego w ścianie. Jak widzicie, producenci proponują masę rozwiązań na tego typu wnętrza. Trzeba tylko znaleźć dla siebie najlepsze i najwygodniejsze rozwiązanie. Musimy także pamiętać, aby wybierać meble o delikatnym wykończeniu, żeby zbytnio nie przytłoczyły naszej kawalerki

Meble mogą także pełnić funkcję oddzielania pomieszczeń zamiast ścian działowych. Do tego sprawdzą się, np, meblościanki, które oprócz roli przechowywania mogą oddzielać kuchnię od salonu lub salon od sypialni. Możemy także zrobić dodatkowe szafeczki w ścianie, dzięki czemu będziemy mieli więcej miejsca na trzymanie naszych przedmiotów. Powieszenie delikatnych, półprzepuszczalnych zasłon, jako podział naszego wnętrza to ciekawy i przy tym nowoczesny pomysł. 

Pamiętajmy o tym, aby przed podjęciem jakiegokolwiek remontu dokładnie przemyśleć lub skonsultować z projektantem wnętrz nasze preferencje. Mieszkanie powinno spełniać nasze wszystkie potrzeby. Jak widzicie nie sztuką jest zakupienie drogich innowacyjnych mebli, a skorzystanie z prostych trików i wskazówek aranżacyjnych.

Na koniec przedstawię Wam kilka ciekawych inspiracji.