Angielskie słowo ,,rustic” oznacza po polsku ,,swojski”, ,,wiejski’’ oraz ,,chłopski’’. Styl rustykalny nawiązuje właśnie do wiejskiego klimatu, dawnych gospodarstw, dworków, chałup. Pierwsze meble rustykalne pojawiły się w Stanach Zjednoczonych w XVIII/XIX wieku. Były robione najczęściej z drewna. Dlatego meble czy dodatki drewniane są niezbędnymi elementami w naszym wnętrzu robionym w stylu rustykalnym. Powinniśmy raczej unikać stawiania w takim pomieszczeniu lakierowanych mebli. Posiadając tylko takie, możemy je oddać do ługowania. Ługowanie jest procesem, który polega na zdzieraniu wierzchnich powłok drewna. Dzięki temu nasze meble mogą nabrać surowszego i bardziej swojskiego wyglądu. Pamiętajmy o tym, aby w rustykalnych wnętrzach nie stawiać wymyślnych kształtów mebli. Meble powinny być przede wszystkim proste, zrobione z naturalnych materiałów i bez dodatkowych ozdobników. Dodatkowo świetnie sprawdzą się drewniane podłogi, naturalna stolarka oraz belki sufitowe.
Cechy charakterystyczne stylu rustykalnego:
- proste, naturalne akcesoria, m.in. gliniane naczynia, drewniane rzeźby i figurki, detale z metalu i kutego żelaza, zegar z kukułką, maszyna do szycia oraz lampa naftowa,
- tkaniny, takie jak: bawełna, len czy wełna,
- ludowe ozdoby, np. tekstylia z folkowymi wzorami, serwety robione na szydełku czy makatki na ścianach,
- jasne, neutralne barwy, które łączą się z drewnem, czyli beże, biele lub brązy,
- naturalne przedmioty – meble z drewna stylizowane na stare lub po prostu stare z przetarciami
Pokój dzienny w stylu rustykalnym
Salon powinien być takim pomieszczeniem, w którym będziemy mogli zrelaksować się po ciężkim dniu w pracy. W takim wnętrzu powinniśmy na pewno unikać dużej ilości dekoracji. Na stoliku możemy położyć lniany obrus lub serwetę robioną na szydełku. Warto wstawić meble, które będą przede wszystkim miękkie, ale i wygodne. Przy nich możemy również postawić meble z litego drewna. Do tego ciekawym dodatkiem będą kwiaty – najlepiej kwiaty polne, a nie bukiety z kwiaciarni. Dzięki temu ożywimy wnętrze i nadamy mu bardziej wiejskiego klimatu.
Dobrym pomysłem może okazać się zrobienie jednej ściany z cegły lub położenie płytek imitujących cegłę. Jeśli chodzi o podłogę to tutaj sprawdzą się drewniane deski lub kamienne płytki, na których możemy położyć dywan ze sztucznego futra. Na sufit można powiesić kuty żyrandol lub lampę wiszącą w kształcie klatki dla ptaków. Na ścianach nadadzą się kinkiety z tekstylnymi kloszami. Pamiętajmy też o postawieniu w salonie kilku świeczek i świec na drewnianych bądź metalowych świecznikach. Dzięki temu stworzymy niepowtarzalną i ciepłą atmosferę.
Kuchnia w stylu rustykalnym
Jak wiadomo, kuchnia to serce naszego domu. Tutaj powinny pojawić się meble wykonane z drewna lub częściowo w postaci drewnianych frontów. Jeżeli chodzi o blat to tutaj nada się z kamienia lub drewna. Jeśli nasza kuchnia jest całkiem sporych rozmiarów, możemy zrobić wystawkę z naczyniami, np. delikatnie zdobiona ceramika na półkach i przy tym parę talerzy. Dodatkowo, dobrym pomysłem będzie trzymanie w doniczkach żywych ziół na parapecie czy wyspie. Przyprawy i inne dodatki możemy przechowywać w koszach, najlepiej plecionych. Warto zakupić parę miedzianych patelni i żeliwnych garnków dla podkreślenia klimatu.
Jadalnia w stylu rustykalnym
W jadalni najważniejszym meblem jest oczywiście stół, przy którym codziennie będziemy spożywać posiłki z rodziną. W jadalni w stylu rustykalnym koniecznie powinien pojawić się stół z drewna bądź ława i ławki wyłożone futrem lub poduszkami. Na stole czy ławie można położyć lniany obrus, a raz na jakiś czas (od święta) szydełkową serwetę. Dodatkowo można postawić jako dodatek bukiet polnych kwiatów, misę z owocami i na parapecie gliniane naczynia z jakimś kwiatowym wzorem.
Sypialnia w stylu rustykalnym
Sypialnia urządzona w stylu rustykalnym powinna być przytulna i domowa. Oczywiście w takim wnętrzu nie powinno zabraknąć elementów drewnianych, a jak wiadomo drewno samo w sobie sprawia wrażenie, że pomieszczenie jest bardziej ciepłe oraz komfortowe. Na łóżku w takiej sypialni warto położyć dużo poduszek, kilka przyjemnych w dotyku kocy, które nas ogrzeją w chłodne wieczory. Tutaj liczy się komfort i wygoda. Obok łóżka, na stolikach nocnych można postawić lampy z lnianymi abażurami, a przy nich jakiś puszysty dywanik. Skoro pomieszczenie ma być przytulne, nie możemy zapomnieć o powieszeniu zasłon na okna w neutralnych barwach. Dodatkową pościel, koce czy poduszki możemy trzymać w drewnianej skrzyni lub koszu.
Łazienka w stylu rustykalnym
Jeśli chodzi o aranżację łazienki w stylu rustykalnym to zdecydowanie sprawdzi się w niej wanna wolno stojąca – najlepiej metalowa, kamienna posadzka, drewniane dodatki oraz witryna na ręczniki i umywalka w kształcie miski. Powinniśmy też zadbać o dekoracyjne tekstylia. Dobrym pomysłem będzie powieszenie haftowanych zasłonek zamiast frontów na szafce pod umywalką. Dodatkowo ciekawym rozwiązaniem może być umieszczenie koronkowych zazdrostek na oknie.