Jak urządzić poddasze?

Jak urządzić poddasze?

Mogłoby się wydawać, że poddasze jest ciężkie do zagospodarowania, ale jeśli będziemy kierować się pewnymi zasadami to możemy pięknie je zaaranżować. Musimy wziąć pod uwagę oczywiście potrzeby domowników  oraz odpowiednio się przygotować przed projektowaniem naszej przestrzeni pod dachem.

Potrzeby przyszłych mieszkańców

Ważne jest to, aby projekt naszego poddasza był idealnie dopasowany do potrzeb przyszłych mieszkańców. Trzeba się zastanowić, jakie mamy oczekiwania wobec wnętrza. Czy chcemy na poddaszu mieć pokój do zabaw, sypialnię czy może kuchnię. Jeśli w domu mieszkają, np.dwie rodziny to poddasze może pełnić funkcję mieszkania, co jest bardzo praktycznym rozwiązaniem dla takiej  dużej rodziny mieszkającej pod jednym dachem. 

Dokładne przemyślenie i przygotowanie się

Pamiętajcie o tym, że kluczem do sukcesu jest odpowiednie przygotowanie się wcześniej. Co oznacza, że powinniśmy dokładnie przejrzeć w sieci wszystkie ciekawe inspiracje na różnych stronach i po tym zrobić moodboard ( o moodboardzie pisałam w artykule “Aranżacja mieszkania, jak się za to zabrać w 10 krokach”). Szukając inspiracji, polecam sprawdzić jakieś projekty pomieszczeń ze skosami. Na końcu artykułu przedstawię Wam parę z nich. Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek remontu, również istotne jest zastanowienie się jakie oświetlenie nas interesuje. Nasze pomieszczenie może być doświetlone przez lukarny lub po prostu okna na ścianach szczytowych. Dlatego tak ważne jest, abyśmy to dobrze przemyśleli, bo przecież zależy nam na pięknie zaaranżowanym wnętrzu. 

Wybór stylu naszego poddasza

Jednym z najważniejszych etapów jest wybranie odpowiedniego stylu do wnętrza. Jeśli zastanawiacie się, jak to zrobić to internet jest miejscem, w którym na pewno znajdziecie mnóstwo ciekawych pomysłów. Aranżacja wnętrza w stylu nowoczesnym lub minimalistycznym idealnie nada się do pomieszczeń o małym metrażu. Taki styl będzie pasować do niewielkiego pomieszczenia, ponieważ  charakteryzuje go lekkość oraz funkcjonalność, a jednocześnie wygoda. Również dobrą opcją będzie zaaranżowanie poddasza w stylu angielskim bądź prowansalskim. W takim wnętrzu może pojawić się więcej dodatków, które będą się wyróżniać. Wybór tego stylu będzie idealnie pasować dla rodzin z dziećmi. 

Nie polecam wprowadzać do naszego poddasza elementów w stylu rustykalnym, pałacowym czy dworkowym. Są to style, które wyróżnia przepych, bogactwo zdobień oraz masywność. Jeśli urządzimy nasze wnętrze w którymś z tych stylów, to możemy liczyć się z wrażeniem przytłoczenia lub chaosu. Powyższe rozwiązania nadadzą  się tylko w dużych i przestronnych pomieszczeniach. 

Wybór pomieszczenia na poddaszu

Sypialnia

Najczęściej decydujemy się na sypialnię na poddaszu, ponieważ w tej części domu jest najciszej. Wybierając sypialnię jako naszą przestrzeń pod dachem, możemy mieć pewność, że będziemy mogli spokojnie spać i relaksować się.

Pokój dzienny

Decydując się na pokój dzienny, jest to z pewnością dobry pomysł dla rodziny. Jeśli dobierzemy odpowiednie meble i dodatki to możemy stworzyć naprawdę  ładne i przytulne wnętrze.

Kuchnia

Dobrym rozwiązaniem będzie również zrobienie kuchni na naszym poddaszu. Taką kuchnię można połączyć z pokojem dziennym, robiąc z tego otwarte pomieszczenie. Jednak kuchnia na poddaszu ma też wady. Przez to, że jest to poddasze, trzeba by było podciąć instalację wodno kanalizacyjną na górną kondygnację budynku. To sprawia, że będziemy musieli włożyć w remont więcej pieniędzy. 

Pokój do zabaw

Pokój do zabaw to świetny pomysł na poddasze. Skosy mogą okazać się dodatkowym atutem dla dzieciaków, ponieważ są w stanie posłużyć im jako kryjówka lub baza do zabawy . Kolejnym plusem jest to, że bawiące się dzieci na poddaszu nie będą za dobrze słyszalne dla reszty rodziny z np. salonu. Dzięki czemu dorośli, podczas zabawy dzieci mogą się spokojnie zrelaksować. Pokój do zabaw nie musi być rozumiany tylko, jako pomieszczenie dla małych dzieci. Można również poeksperymentować i zrobić wnętrze przeznaczone do gier dla starszych. 

Wybór mebli 

Najlepszą opcją będzie umeblowanie poddasza meblami na wymiar, ponieważ przez skosy jest to naprawdę trudna przestrzeń do wyposażenia, a meble na wymiar to najprostsze i najszybsze rozwiązanie. Dzięki zakupieniu takich mebli, możemy wykorzystać każdy fragment w pomieszczeniu. Powinniśmy dokładnie zmierzyć całe poddasze i sprawdzić wysokość ścianki kolankowej, bo to od niej zależy, jaki mebel zmieści się w naszym wnętrzu. Jeśli ścianki są niskie i kąt opadania dachu mały to dobrym pomysłem może okazać się zamontowanie niskich, ale za to głębokich szuflad. Decydując się na powieszenie szafek, warto pamiętać o tym, że im wyżej je zamocujemy, tym płytsze będą musiały być. W takich częściach poddasza, jak nieregularne wnęki to możemy tam postawić jakieś kosze do przechowywania bądź powiesić zasłonę, która będzie pełnić funkcję garderoby. Posiadając duże meble, będziemy musieli je postawić przy pionowych, najwyższych ścianach. Pod oknem, możemy postawić łóżko, co sprawi, że leżąc przed snem będziemy mogli  oglądać niebo i gwiazdy. Również pod oknem można ustawić wannę, co też może umilić nam wieczorne kąpiele.