Jak urządzić bibliotekę w domu?

Jak urządzić bibliotekę w domu?

Osoby kochające książki z pewnością marzą o zrobieniu domowej biblioteki. Jest to miejsce, gdzie możemy przechowywać swoje ulubione zasoby książek. Zazwyczaj nie mamy na tyle wolnej przestrzeni i chęci, aby stworzyć taką bibliotekę. Dlatego nasze lektury są upchane po różnych kątach i pudełkach. Zrobienie domowej biblioteczki jest świetnym rozwiązaniem, dzięki któremu nasze zbiory lektur, przewodników czy tomików poezji będą ładnie uporządkowane na półkach. Na taką bibliotekę możemy sobie pozwolić nie tylko posiadając dom z dużym metrażem, ale też z nieco skromniejszym. 

Jak wiadomo kupowanie książek jest dosyć uzależniające. Często po wyjściu z księgarni, galerii handlowej czy antykwariatu trzymamy chociaż jedną książkę w ręce. Kupowanie nowych lektur może i jest przyjemnym zajęciem, jednak już samo przechowywanie ich w coraz to większych zasobach jest raczej dla większości uciążliwe. Później takie książki leżą w stosikach na podłodze, na różnych półkach czy w szafie. Dlatego dla takich osób domowa biblioteka to zbawienie. 

W momencie, kiedy jesteśmy na etapie planowania urządzania biblioteki, powinniśmy na początku przeanalizować ilość książek, które posiadamy i wybrać specjalne miejsce, na ich przechowywanie. Jest to bardzo ważny etap, jeśli zrobimy to na szybko, bez analizowania to możemy wprowadzić do domu chaos i bałagan. 

Najlepiej mają Ci, którzy mają dużo wolnej przestrzeni w domu. Dom ze sporym metrażem warto dobrze wykorzystać i w pełni zagospodarować. Dobrym pomysłem będzie zrobienie biblioteki na całej ścianie. Świetnego efektu nadadzą zabudowane półki sięgające do samego sufitu. Jeżeli już chcemy się na coś takiego zdecydować to powinniśmy pamiętać o zakupieniu drabiny, która będzie nam pomagać dostać się do najwyższych półek. Taka aranżacja będzie pasować do każdego stylu. Nasze półki mogą być jasne, gładkie w stylu nowoczesnym bądź ciemne i drewniane w stylu starych, dużych bibliotek z dawnych lat. 

Jeśli posiadamy mały metraż to musimy pomyśleć o jakiś dobrych kreatywnych rozwiązaniach aranżacyjnych. Zabudowane półki zajmujące całą ścianę, szafy czy meblościanki optycznie pomniejszą wnętrze. Ciekawym pomysłem będzie zrobienie półek, które będą na otwartych przejściach między pokojami. Równie dobrym sposobem może okazać się zrobienie biblioteczki we wnęce. Dzięki temu zminimalizujemy zajętą przestrzeń. Zaletą tego jest to, że możemy to zrobić wszędzie, na korytarzu, w sypialni, gabinecie lub salonie. W małych domach jednorodzinnych czy w mieszkaniach dwupoziomowych najwygodniej będzie zrobić biblioteczkę pod schodami. Ta przestrzeń pod schodami zmieści wiele książek i przy tym będzie ładnym elementem dekoracyjnym. Jest to ciekawe i zarazem rozwiązanie.

Miejsce do siedzenia w bibliotece

W bibliotece w domu bardzo ważne jest miejsce do siedzenia. Nie ma tutaj szczególnych reguł dotyczących urządzania, ponieważ to wszystko tak naprawdę zależy od wielkości danego pomieszczenia. Jednak do takiej biblioteki najlepiej sprawdzi się na pewno duży, wygodny fotel lub kanapa. 

Oświetlenie w bibliotece

Dobrze dobrane oświetlenie jest tutaj bardzo ważne. Potrzebujemy światła do czytania, jak i podświetlania naszych książek na półkach. 

W naszej bibliotece powinny się znaleźć takie źródła światła, jak:

  • oświetlenie ogólne 

Daje światło na całe pomieszczenie. Jest to światło górne bądź z opraw naściennych. 

  • oświetlenie zadaniowe

Są to lampy lub lampki, które pełnią konkretną jakąś funkcję. Mogą to być lampy stołowe, biurkowe i wiszące. 

  • oświetlenie akcentujące

Jego rolą jest podkreślenie jakiegoś konkretnego punktu, np. części ściany, rzeźby cz obrazu. Przy tego typu światłach jest opcja sterowania.

Biblioteka w holu lub przedpokoju

Dobrym pomysłem może okazać się zrobienie biblioteki już na wejściu do domu. Jest to z pewnością oryginalne i zarazem praktyczne rozwiązanie. Półki można przymocować na całej szerokości ścian i przy tym zagospodarować wnęki.

Biblioteka w sypialni

Jeśli kochacie czytać książki przed snem lub po prostu czytać na swoim łóżku to na pewno sprawdzi Wam się biblioteka w sypialni. Ciekawym pomysłem będzie zrobienie miejsca na książki za łóżkiem. Zamiast obrazu można zrobić kilka półek na ulubione książki. Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ każda książka będzie w zasięgu ręki bez schodzenia z łóżka. Można również pomyśleć o narożnych regałach, które idealnie wpasują się do wnętrza.

Biblioteka z czytelnią w domu

Jeśli posiadamy duży zbiór książek i przy tym wielki metraż to warto zastanowić się nad zrobieniem prywatnej biblioteki z czytelnią. W takim pomieszczeniu mógłby się znaleźć wygodny fotel, dobre oświetlenie, a w tle wiele półek z ładnie poukładanymi książkami. Jeżeli chodzi o dodatki to tutaj mamy szeroki wachlarz możliwości. Możemy urządzić naszą domową bibliotekę w barokowym stylu z wykorzystaniem dębowej zabudowy z ciężkimi meblami lub, np. w nowoczesnym stylu z minimalistycznymi półkami i skórzanym fotelem. Taka prywatna biblioteka sprawi, że dom będzie wyglądał bardziej luksusowo i to z pewnością podniesie wartość nieruchomości.