Jak urządzić siłownię w domu?

Jak urządzić siłownię w domu?

Dzięki zrobieniu siłowni w domu mamy możliwość robić regularne treningi, a przy tym zachować dobrą kondycję i piękną, wyrzeźbioną sylwetkę bez ruszania się z domu. Często siłownie i kluby fitness są zapchane, a coraz więcej ludzi w dzisiejszych czasach zaczyna sobie zdawać sprawę z tego, że naprawdę warto dbać o siebie i swoje ciało, aby czuć się lepiej mentalnie, ale i fizycznie. Wystarczy zrobić odpowiednie miejsce w swoim domu i zakupić parę podstawowych sprzętów oraz akcesoriów, żeby zrobić domową siłownię. Niektórzy mogą myśleć, że jest to dosyć bezsensowny pomysł, jednak siłownia w domu jest całkiem ciekawym rozwiązaniem. W dzisiejszym artykule przedstawię Wam zalety i wady takiej siłowni oraz odpowiem na kilka nurtujących pytań, m.in. jak zaaranżować taką siłownię i co do niej zakupić. 

Plusy siłowni w domu:

  • Wygoda podczas ćwiczeń 

Kiedy ćwiczymy w domu, nie musimy się martwić kolejkami do przyrządów. Jest to bardzo komfortowe, ponieważ często na siłowniach sprzęty są zajęte i tracimy tylko cenny czas czekając, aż ktoś skończy swoją serię ćwiczeń. Dodatkowo podczas ćwiczenia w domu nie musimy się niczym krępować i możemy w spokoju ćwiczyć w samotności. 

  • Oszczędność pieniędzy i czasu

Sam dojazd na siłownię i do tego w godzinach szczytu jest naprawdę uciążliwy i przede wszystkim czasochłonny. W domu nie ma tego problemu. Jedyne co musimy zrobić to przebrać się w strój sportowy, wziąć butelkę wody i po prostu zacząć ćwiczyć w oddzielnym pokoju. Jeśli chodzi o oszczędność pieniędzy to same sprzęty nie należą do najtańszych to fakt, jednak ten koszt naprawdę szybko się zwraca. Przypomnijmy sobie ile wydawaliśmy pieniędzy na same karnety i dojazd na tą siłownię. Poza tym jeśli po jakimś czasie stwierdzimy, że jednak to nie jest coś dla nas to możemy sprzedać nasze sprzęty. 

  • Higiena

Na siłowni ze sprzętów korzysta dziennie mnóstwo osób. Każdy człowiek jest inny, nie wszyscy właściwie dbają o siebie, co sprawia, że korzystanie ze sprzętu po takich osobach nie należy do najbardziej komfortowych. 

  • Elastyczność

Dzięki temu, że siłownia znajduje się w domu, możemy z niej korzystać o każdej porze dnia. To sprawia, że na ćwiczenia zawsze znajdziemy czas i nawet jak coś nam wyskoczy w ciągu dnia to nic nie zmienia. 

Minusy siłowni w domu:

  • Inni domownicy

Obecność innych domowników może nieco rozpraszać podczas ćwiczeń. Na siłowni nie ma tego problemu, ponieważ idziemy tam w jednym celu i jesteśmy sami, a w domu, np. dzieci mogą przeszkadzać lub Ty możesz przeszkadzać innym domownikom lub sąsiadom. 

  • Kwestia motywacji

W domu może pojawić się problem z naszą motywacją. Na siłowni publicznej łatwiej jest się zmobilizować do działania, ponieważ widzimy na około wszystkich innych ludzi, którzy ciężko trenują, a w domu jest możliwe odkładanie ćwiczeń na później. Musimy dokładnie przemyśleć czy jesteśmy na tyle zmotywowani, że będziemy z tej siłowni w domu naprawdę korzystać. 

  • Brak profesjonalnych przyrządów do ćwiczeń

Zazwyczaj w domu nie mamy na tyle miejsca, aby postawić w nim duże, profesjonalne sprzęty – zwłaszcza jeśli nasz dom jest niewielkich wymiarów. 

Gdzie zrobić domową siłownię?

Najlepiej zrobić domową siłownię w domu jednorodzinnym, ponieważ łatwiej jest w nim wygospodarować osobny pokój. Dobrze by było, już podczas budowania domu uwzględnić jedno wolne pomieszczenie na właśnie taką siłownię czy domowe spa. Jeśli chodzi o mieszkanie w bloku to raczej bym odradzała takiego pomysłu, choćby dlatego, że metraż jest niewielki oraz może to być nieprzyjemne dla sąsiadów z powodu hałasu, przy np. opuszczaniu sztangi. Taka domowa siłownia, żeby dobrze się sprawdziła powinna mieć minimum 2,5 x 3 m wolnej powierzchni. Jednak pamiętajmy o tym, że im więcej miejsca w takim pomieszczeniu, tym lepiej. Robiąc siłownię w domu lepiej zrobić ją w osobnym pokoju, również dlatego, że jest to  po prostu wygodniejsze. Sprzęty będą miały swoje stałe miejsca i nie trzeba ich będzie za każdym razem wyciągać z szafy czy łóżka jeśli będziemy chcieli ich użyć.

Jaka powinna być podłoga w domowej siłowni?

Ważną kwestią podczas robienia siłowni w domu jest podłoga. Taka podłoga powinna być przede wszystkim antypoślizgowa, wytrzymała oraz odporna na wszelkie uderzenia. Dobrą metodą na wyciszenie jest położenie maty z gumy lub włókna poliestrowego. Jeszcze dobrym pomysłem jest użycie podkład z płyt korkowych.

Jakie ściany do domowej siłowni?

Warto wytłumić dźwięki okładzinami korkowymi. Jeżeli chodzi o kolorystykę ścian to dobrym pomysłem będzie zastosowanie jakiegoś czerwonego akcentu, który nada motywujący charakter do naszej domowej siłowni. Zachęcam do powieszenia dużych luster, które nie tylko optycznie powiększą pomieszczenie, ale też dzięki nim będziemy mogli się obserwować podczas ćwiczeń. 

Na jakie sprzęty do siłowni w domu się zdecydować?

Jeśli chodzi o sprzęty do siłowni domowej to przede wszystkim powinny być dostosowane do naszych potrzeb. Na początku możemy postawić na drobne, niedrogie sprzęty i z czasem dokupować nowe. Z takich podstawowych przedmiotów do domowej siłowni należą, m.in. mata do ćwiczeń, hantle, twister, steper, dmuchana piłka oraz drążki do podciągania.  Osoby ćwiczące z wirtualnym instruktorem powinny zainwestować jeszcze w wiszący telewizor oraz sprzęt grający.