Jak zaaranżować domowe biuro?

Jak zaaranżować domowe biuro?

W tych czasach home office jest bardzo popularne. Zwłaszcza w 2020 roku, gdzie większość z nas zaczęła pracę zdalną, z powodu wirusa COVID-19. Praca zdalna nie należy do najprostszych, ponieważ wymaga od nas samodyscypliny i świetnej organizacji. Aby pracować efektywnie i czuć się dobrze podczas pracy w domu, powinniśmy przede wszystkim ładnie oraz funkcjonalnie zaaranżować nasze domowe biuro. Wystarczy trzymać się kilku zasad, dzięki którym wasze wnętrze będzie się pięknie prezentowało oraz dobrze Wam posłuży do pracy.

Wyróżnienie poszczególnych stref

Jeśli zależy nam na wygodzie oraz zachowaniu harmonii w pomieszczeniu to dobrym pomysłem będzie właśnie wydzielenie stref. Ważne jest, aby oddzielić strefę prywatną od zawodowej. Jeżeli nie możemy sobie pozwolić na zrobienie home office w osobnym pomieszczeniu, to np.  biurko można postawić za jakimś regałem, we wnęce bądź w rogu pokoju. Poza biurkiem i krzesłem możemy powiesić tablice korkową lub planer, gdzie będziemy zapisywać swoje zadania lub złote myśli. Powinniśmy pamiętać również o postawieniu  szafek na dokumenty oraz organizerów. Jeżeli mamy możliwość zrobienia naszego domowego biura w osobnym pokoju to możemy postawić w nim kanapę i ławę. Wiadomo, że po kilku godzinach pracy nachodzi nas ochota na chwilę odpoczynku i filiżankę kawy bądź przeczytaniu kilku stron książki na wygodnej kanapie.

Zalecenia architektów

Ważne jest, abyśmy stworzyli dobre warunki do naszej pracy. Minimalna szerokość blatu pod nasz komputer powinna wynosić minimum 90 cm. Pamiętajmy o tym, żeby fotel z zagłówkiem do biurka miał opcję regulacji wysokości. Polecam zaopatrzyć się w takie akcesoria, jak: karteczki samoprzylepne, segregatory, długopisy, zszywacze, dziurkacze oraz notesy. Każdy z tych akcesoriów biurowych powinien mieć swoje stałe miejsce na biurku, aby nie robić niepotrzebnego bałaganu. Dobrym i przede wszystkim praktycznym rozwiązaniem będzie postawienie podstawki pod komputer, która pozwoli na ustawienie wysokości monitora. Ekran powinien  być ustawiony w odległości 45-75 cm. 

Urządzenie pomieszczenia na home office zależy tylko i wyłącznie od tego, ile mamy miejsca do zagospodarowania. Możemy zdecydować się na meble na wymiar, jeśli planujemy zrobić domowe biuro w korytarzu lub na poddaszu. 

Mając małe mieszkanie, można zdecydować się na zrobienie swojego gabinetu w salonie. Wystarczy mądrze wykorzystać te meble, które już są w naszym pokoju dziennym do swojego domowego biura. Jeżeli zrobimy home office w bardzo małym pomieszczeniu to ciekawym pomysłem będzie postawienie w nim lustra, aby optycznie powiększyć przestrzeń. Do takiego wnętrza, również warto pomalować ściany na biało lub na jakieś inne jasne barwy.

Meble do domowego biura

Meble do domowego biura nie mogą być tylko ładne, ale powinny być również wygodne. Jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ tutaj już wchodzi w grę nasze zdrowie, a dokładniej zdrowie naszego kręgosłupa. Kupując biurko do naszego biura, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jego wymiary. Biurko dla osoby dorosłej powinno mieć minimum 130 cm szerokości i około 85 cm głębokości. Pulpit biurka nie może być niżej niż 72-75 cm. Powinniśmy postawić na krzesło z regulacją wysokości.

Kolory do domowego biura

Dobranie odpowiednich kolorów jest bardzo ważnym elementem podczas aranżacji domowego biura. Istnieją takie barwy, dzięki którym możemy się zrelaksować, pobudzić swoją kreatywność lub poprawić koncentrację.  Warto zastosować zasadę 70/20/10, czyli 70% to neutralny kolor, np. biel, 20% to bardziej intensywny odcień, np. zieleń lub delikatny róż, a 10% to mocne kolory dla kontrastu, m.in. czerwień, czerń. Jeśli dodamy trochę intensywniejszych kolorów, pobudzimy nasz mózg do działania a przy tym nadamy wnętrzu charakteru.

Oświetlenie w domowym biurze

Ważne jest, aby nasze home office znajdowało się w miejscu, gdzie wpada dużo naturalnego światła. Jeśli jesteście w stanie je zrobić blisko okien to bardzo dobrze! Osoby praworęczne powinny postawić biurko do okna lewym bokiem, a leworęczne do okna prawym bokiem. 

Kolejną istotną sprawą jest dobranie odpowiedniego oświetlenia. Jeżeli potrzebujemy tylko oświetlenia do kącika do pracy zdalnej to wystarczy lampka biurkowa z regulowanym ramieniem. Jest to świetne rozwiązanie, ponieważ taka lampka z regulacją ramienia umożliwia nam ustawienie jej odpowiednio pomiędzy pulpitem biurka a światłem. Jeśli chodzi o żarówkę to warto postawić na LED, która ma temperaturę barwową pomiędzy 4000 a 5000 K. Taka żarówka da nam naturalne światło, dzięki któremu nasze oczy nie będą się męczyć. 

Mam nadzieję, że rozwiałam Wasze wszystkie obawy przed remontem Waszego home office i teraz już z łatwością podejdziecie do aranżacji. Podałam Wam wiele cennych wskazówek oraz porad, dzięki którym na pewno sobie poradzicie, a jeśli będziecie mieć jakieś pytania to chętnie na nie odpowiem w komentarzach. Jeżeli poczujecie, że urządzanie wnętrz nie jest na Wasze nerwy, możecie się zgłosić do projektanta, który Wam z chęcią pomoże. Na sam koniec przedstawię Wam kilka ciekawych inspiracji domowych biur.