Jakie wybrać oświetlenie do salonu?

Jakie wybrać oświetlenie do salonu?

Pokój dzienny jest pomieszczeniem szczególnym. To w nim przyjmujemy swoich gości, relaksujemy się czy oglądamy TV. Dlatego tak ważne jest dobre dopasowanie oświetlenia. Lampa, plafon, żyrandol co wybrać ?

Kilka lat temu jeszcze mało kto zastanawiał się nad tym jakie oświetlenie wybrać do swojego wnętrza. Wystarczyło kupić i zamontować jeden żyrandol na środku sufitu, aby mieć gotowy pokój. Jednak na dzień dzisiejszy to inna sprawa. Jest wszędzie tyle inspiracji i pomysłów na oświetlenie pokoju, od minimalistycznych pająków po stalowe plafony. Jak wiadomo nie tylko liczy się kwestia designu, ale też praktyczność. Dobre umiejscowienie każdej lampy nie jest takie proste, jak się może wydawać tym bardziej w pokoju dziennym. 

Ważne jest, aby przy aranżacji salonu nie skupiać się tylko na jednym źródle światła, ponieważ w niektórych częściach pokoju może być za ciemno i nasze pomieszczenie stanie się nudne, bez klimatu. Najlepiej dobrać kilka różnych lamp tak, aby światło dochodziło we wszystkie miejsca i ładnie ocieplało nasz salon. Kluczowa jest tutaj gra światłem, dzięki której będzie nam przytulnie i swojsko. 

Pamiętajcie, żeby projektowania oświetlenia nie zostawiać na ostatnią chwilę, ponieważ może to się skończyć wiszącymi kablami i chaosem. 

Przedstawię Wam tutaj rodzaje podstawowych lamp:

  • żyrandole
  • lampy wiszące
  • lampy ścienne
  • lampy stojące
  • lampy podłogowe 
  • lampy punktowe
  • plafony

Lampy wiszące

Lampa wisząca zazwyczaj nie daje zbytnio intensywnego światła i oświetla tylko jedno konkretne miejsce, ale idealnie się sprawdza jako oświetlenie dekoracyjne. Lampy wiszące pasują do większości stylów, np. skandynawskiego, klasycznego czy loftowego.

Żyrandole

Żyrandol jest montowany do sufitu, tak samo jak lampa wisząca. Jednak żyrandol nie oświetla jednego miejsca, a całe pomieszczenie. Jest zazwyczaj głównym źródłem światła. Najbardziej kojarzony jest ze stylem klasycznym, jednak dziś żyrandole w stylu nowoczesnym stają się coraz bardziej popularne. Są bardziej oryginalne i ciekawsze w porównaniu do zwykłej lampy sufitowej.

Lampy ścienne

Lampa ścienna pełni podobną funkcję,  jak lampa wisząca czyli oświetla tylko jedno miejsce. Zazwyczaj występuje w nowoczesnych wnętrzach, ale też w stylu angielskim lub prowansalskim.

Lampy stojące

Lampa stojąca to świetny sposób na aranżację naszego salonu. Pełni funkcję dekoracyjną, jak i praktyczną.

Lampy podłogowe

Lampa podłogowa idealnie sprawdzi się do miejsca, gdzie czytamy książki albo do obszaru przy telewizorze. Takie lampy relaksują i nadają wnętrzu charakteru. Najlepiej będą się prezentować w kącie, dzięki czemu optycznie powiększą pomieszczenie i je rozjaśnią. Również dobrze będą wyglądać po obu stronach kanapy lub przy fotelu.

Lampy punktowe

Lampa punktowa, jak sama nazwa wskazuje skupia swoje światło na konkretnych miejscach, np. na strefie wypoczynku – oświetlenie sofy i foteli lub strefie jadalnianej – oświetlenie stołu.

Plafony

Plafony doskonale nadadzą się do niskiego salonu. W pokoju dziennym, gdzie jest nisko sufit inne lampy sufitowe mogłyby najzwyczajniej przytłoczyć nasze pomieszczenie.  

Plafony równomiernie oświetlają pokój, dzięki czemu rozproszone światło zmiękcza cienie.

Jaką wybrać barwę światła?

Do naszego salonu możemy wybrać oświetlenie o ciepłej (2800-3200K) lub neutralnej (4000-4500K) barwie światła.

Lampy o ciepłej barwie wprowadzają domową i przytulną atmosferę. Neutralne oraz zimne światło pobudza nas i pomaga w koncentracji. Często można je spotkać w biurach. Dobrze sprawdzi się w małym salonie lub jeśli też pracujemy w nim i uczymy się. Dlatego najlepiej będzie zakupienie lampy sufitowej o ciepłej barwie i lampy podłogowej o neutralnej barwie światła.

Jak dobrze rozmieścić lampy?

Lampy w naszym salonie powinny być tak ułożone, aby tworzyły osobne strefy świetlne, np. jadalnianą i relaksu. 

W strefie relaksu idealnie nada się nisko zawieszona, wielopunktowa lampa. 

Na suficie powinny zagościć lampy wiszące, żyrandol lub plafon, które zapewnią światło w całym salonie. Pamiętajcie, że lampy w salonie nie muszą być z tego samego kompletu, ale muszą mieć jedną wspólną cechę: kolor, kształt i materiał. Również trzeba pamiętać, żeby lampy pasowały stylistycznie do naszego wnętrza.

Lampa stojąca sprawdzi się przy fotelu, jeśli lubicie wieczorne czytanie książek. 

Nie skupiajcie się tylko na oświetleniu sufitowym, bo pomieszczenie stanie się zimne bez klimatu. Najlepiej połączyć lampę sufitową z lampami punktowymi.  

Jakie wybrać oświetlenie na noc?

Dobrym pomysłem jest zastosowanie stałego nocnego oświetlenia naszego salonu. Zwłaszcza jeśli w nocy często idziemy do łazienki czy pokoju dziecka przez nasz pokój dzienny. Najlepiej sprawdzą się lampy punktowe ścienne lub lampy stołowe z żarówką LED. Plusem jest to, że stale świecące światło LED nie jest drogie, a dzięki niemu nie będziemy musieli szukać włączników światła i nie będzie razić nas światło żyrandola. Można też zrobić czujkę ruchu, jeśli nie chcemy aby stale się świeciło.

Mam nadzieję, że udało mi się Wam trochę przybliżyć temat oświetlenia salonu i będzie Wam łatwiej zaaranżować Wasze pomieszczenie.