Projektowanie i remonty łazienek

tel: 608 114 111

Masz pytania? Zadzwoń !

Projektowanie i remonty łazienek

Klimatyczna a zarazem funkcjonalna łazienka. Lustra powiększające przestrzeń. Gra świateł. Łazienka otwarta na innowacje i dla gości. Zobacz jak projektujemy łazienki.

Projekty łazienek są trudne z kilku powodów. Po pierwsze są to miejsca intymne, bardzo dokładnie odzwierciedlające upodobania i charakter użytkowników. Po drugie pojawiają się trudności techniczne, które wynikają choćby z bliskości instalacji wodnych i kanalizacyjnych oraz elektrycznych. Inną kwestią są warunki mikroklimatyczne, które ograniczają zasób możliwych do wykorzystania w łazienkach materiałów wykończeniowych. Wszystko to razem sprawia, że projektowanie łazienek pochłania niekiedy lwią część czasu przeznaczonego na zaprojektowanie kompletnej aranżacji. Nasz architekt wnętrz poradzi sobie z małymi przestrzeniami w łazience oraz rozwiąże problemy techniczne.

Mała przestrzeń nie stanowi problemu, by ją ciekawie zaaranżować

Dość powszechnym problemem, szczególnie w mieszkaniach starszych, jest bardzo ograniczona przestrzeń w łazience. Problemu tego nie da się zwykle w prosty sposób rozwiązać i wówczas zadaniem architekta wnętrz jest przede wszystkim dołożenie wszelkich starań, aby pomieszczenie, choć małe, pozostało funkcjonalne. Wykorzystanie w tym celu prostych mebli łazienkowych nie zawsze jest rozwiązaniem – trzeba również zoptymalizować wielkość armatury i ceramiki łazienkowej, by znalazło się w nie tylko to, co jest niezbędne, a to kolejne źródło problemów. Każdy bowiem inne wyposażenie łazienki określi mianem niezbędnego, stąd też ścisła współpraca między inwestorem i projektantem może w znacznym stopniu skrócić okres oczekiwania na przygotowanie projektu i zwiększyć zadowolenie inwestora z przedstawionych wyników prac projektowych.

Odpowiednie materiały do wykończenia

W przypadku łazienek, jak w żadnym innym, istotne jest, aby niezwykle precyzyjnie określić sposób realizacji projektu. Większość materiałów wykończeniowych musi być nakładana w ściśle odpowiednich warunkach, które w łazience nie zawsze są łatwe do wykorzystania. Odpowiednia wilgotność i temperatura muszą zostać zachowane również w czasie eksploatacji pomieszczenia, a to oznacza, że wybór materiałów wykończeniowych, choć bardzo duży, będzie ograniczony w porównaniu na przykład do tego, jaki projektant ma przy tworzeniu koncepcji wykończenia salonu lub przedpokoju.

Projektowanie pod kątem bezpieczeństwa

Od niedawna przy projektach łazienek zwraca się uwagę na jakże istotną kwestię bezpieczeństwa. I nie chodzi tutaj jedynie o zachowanie odpowiednich parametrów izolacyjności instalacji elektrycznej, ale również minimalizowanie ryzyka poślizgnięcia się na wilgotnej posadzce czy uderzenia się w głowę o zbyt nisko zawieszone meble – projektant musi uwzględnić takie problemy już na samym początku, ponieważ mogą one poważnie ograniczyć funkcjonalność pomieszczenia.

Różnorodne możliwości

Większość projektów łazienek prezentowanych choćby jako przykłady zastosowania nowych wzorów płytek ceramicznych jest powtórzeniem w lekko jedynie zmienionej formie utartych standardów i bardzo dobrze znanych schematów. Teoretycznie może to być dobry znak, ponieważ wydaje się, że skoro od lat stosuje się jakieś rozwiązania, to są one doskonałe przynajmniej pod względem funkcjonalnym. Tak jednak być nie musi, a wynika to nie tylko z wad samych dawnych projektów, ale także nowych możliwości, jakie pojawiły się od ich opracowania. Dawniej na przykład malowanie ścian w łazience było uznawane za korzystne, ponieważ ścianom pozwalało to przepuszczać wilgoć, ale zwykłe farby nie były odporne na zacieki. Dziś dostępne wykończenia mają znacznie lepszą charakterystykę użytkową, a więc do możliwych wykończeń dołączają kolejne.

Projektowanie łazienek stało się też sztuką bardziej wymagającą, ponieważ w pewien sposób zmieniło się postrzeganie funkcji łazienki przez inwestorów. Na przykład: choć nadal większość inwestorów ustawia pralkę właśnie w łazience, projektanci mają świadomość, że nie jest to jedyne rozwiązanie i czasem technicznie korzystnym jest instalacja pralki np. w kuchni. Podobnych niuansów jest wiele – zmieniło się bowiem nawet podejście do kwestii oświetlenia. Dziś już na przykład zdecydowanie rzadziej poleca się halogeny do doświetlania lustra – zastąpiły je lampy LED i paski oświetleniowe, o których kiedyś można było jedynie pomarzyć.

Łazienka otwarta na innowacje i dla gości

Łazienka wreszcie przestała być pomieszczeniem, które zamykało się zawsze, kiedy przychodzili goście. Teraz wyzwaniem dla projektantów jest połączenie intymności, którą łazienka z racji funkcji musi zapewniać, z estetyką, która jest modna. Dziś bowiem łazienek nikt się nie wstydzi, jeśli tylko są one dobrze zaprojektowane, a projekt właściwie wdrożony. Zmienia się podejście nawet do najbardziej podstawowego wyposażenia – zamiast wanny coraz częściej inwestorzy decydują się na kabiny prysznicowe, a obok muszli klozetowej coraz częściej montuje się również bidety. Łazienki stają się dziś dziełami sztuki użytkowej i to właśnie im wielu inwestorów poświęca najwięcej uwagi, ponieważ to projekty łazienek dają największe możliwości, często większe nawet niż projekty salonów czy gabinetów.
Są więc dwa główne czynniki, które sprawiły, że projektowanie łazienek stało się wyzwaniem nawet dla dobrych projektantów niełatwym – przede wszystkim zmiana postrzegania roli łazienki przez inwestorów, a po drugie nowe możliwości techniczne, które sprawiły, że funkcjonalność łazienki faktycznie może zostać zwiększona. Poza tym jest jednak inny czynnik: moda. O ile bowiem wcześniej modzie ulegali inwestorzy, jeśli chodzi o salony czy gabinety, a więc pomieszczenia z definicji niejako prestiżowe, o tyle dziś wzorem krajów zachodnich również w Polsce coraz częściej stwierdza się, że pojęcie prestiżu nie powinno odnosić się do poszczególnych pomieszczeń, ale raczej całego wnętrza, a ponieważ, jak się wydaje, w dziedzinie łazienek najwięcej było przez lata zaniedbań, dlatego dziś wzrost zainteresowania projektami łazienek jest tak bardzo wyraźny.

Sprawdź pełną ofertę

PROJEKTOWANIE DOMÓW I MIESZKAŃ, BIUR I POWIERZCHNI KOMERCYJNYCH, SKLEPÓW, RESTAURACJI
Bądź na bieżąco z trendami!
Otrzymuj informacje o nowościach ze świata projektowania i aranżacji wnętrz oraz najnowyszch trendów!
Szanujemy Twoją prywatność, również nie lubimy spamu