Projektowanie biur i powierzchni komercyjnych

tel: 608 114 111

Masz pytania? Zadzwoń !

Projektowanie biur i powierzchni komercyjnych

Wystrój biura wpływa na efektywność w pracy. Estetyka i funkcjonalność. Bezpieczeństwo przede wszystkim. Biuro jako wizytówka. Zobacz jak projektujemy biura i powierzchnie komercyjne.

Wystrój biura wpływa na efektywność w pracy

Jednym z najchętniej wykorzystywanych przez projektantów sposobów na zachowanie prestiżu przy jednoczesnym zwiększeniu unikalności wnętrza jest zastosowanie materiałów naturalnych, których cechą podstawową jest pewna zmienność wynikająca już z samego charakteru, a więc drewna, kamieni czy betonu, który, choć de facto naturalny nie jest, pod wieloma względami przypomina wykończenia naturalne. Jednocześnie wszystkie tego rodzaju materiały, może z nielicznymi wyjątkami na przykład barwionych trawertynów, są stosunkowo neutralne, a więc choć przyciągają uwagę, nie rozpraszają jej i prezentując się elegancko, nie rzucają się w oczy.

Estetyka i funkcjonalność

Biura to jednak nie wystawy i muszą spełniać określone walory funkcjonalne. Tutaj pojawiają się pewne problemy techniczne, ponieważ funkcjonalne biuro wymaga nie tylko zastosowania wyposażenia licującego estetycznie z pozostałą częścią wnętrza, ale także przewidywania miejsca na punkty sieci informatycznej, elektrycznej i wod-kan w części socjalnej. Całość podporządkowana jest zwykle pewnym zbiorom norm technicznych i estetycznych związanych z poszczególnymi typami pomieszczeń biurowych i branż. Inaczej bowiem zaprojektowane będzie biuro usługowe, do którego wstęp mają klienci, a które z natury rzeczy będzie wówczas aranżacją na skrzyżowaniu sklepu i biura, a inaczej biuro będące „zapleczem” firmy. Dziś już na szczęście nikt nie wątpi w to, że również takie „zaplecze” musi być estetyczne i funkcjonalne, jednak znaczenie tych pojęć w odniesieniu do biura ustala się indywidualnie na poziomie konkretnych projektów.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Kolejnym ważnym zagadnieniem w projektowaniu biur jest bezpieczeństwo. I nie chodzi już tylko o będące dziś niemal standardem instalacje ochrony ppoż, ale także o bezpieczeństwo techniczne, co wiąże się z wykorzystaniem na szeroką skalę sprzętu komputerowego. W praktyce oznacza to, że projekt musi możliwie precyzyjnie przewidzieć nie tylko miejsce na serwerownię czy zasilacze UPS, ale też na każdy komputer czy drukarkę, ponieważ dzięki temu można w precyzyjny sposób zaplanować rozkład infrastruktury teletechnicznej. Bezpieczeństwo w ujęciu technicznym to także kwestia zapewnienia odpowiedniej temperatury, a klimatyzacja i wentylacja w projektach odgrywać mogą nie tylko rolę koniecznego elementu funkcjonalnego, ale także dodatków estetycznych, a to dzięki konkretnym rozwiązaniom: kurtynom powietrznym, nadmuchom czy instalacjom wentylacyjnym.

Podsumowując: projektowanie biur, choć wymaga indywidualnego podejścia w celu zapewnienia niepowtarzalnej aranżacji, musi korzystać z pewnych sprawdzonych wzorów funkcjonalnych, jeśli zaś one są niewystarczające, projektant musi przygotować nowszą ich wersję, która będzie zaspokajała potrzeby inwestora w zakresie użyteczności pomieszczeń biurowych.

Biura dziś są czymś więcej, aniżeli tylko miejscami pracy. W myśl nowej filozofii prowadzenia firmy, biuro – każde, niezależnie od lokalizacji, wielkości czy przydziału stanowisk – jest potencjalną wizytówką firmy. Oczywiście podstawowa rola miejsca pracy pozostała, jednak niewątpliwie nowe podejście wymusiło również zmian spojrzenia na zadanie projektowania biur.

Biuro to miejsce pracy

Fakt, że nowoczesna działalność bardzo często odbywa się wyłącznie zza biurek oznacza, że przestrzeń biurowa musi stać się w pełni funkcjonalna. Muszą znaleźć się tutaj wszystkie meble i urządzenia, które są niezbędne do pracy każdemu członkowi personelu. Funkcjonalne biura to te, w których główny nacisk położony jest na zapewnienie przestrzeni roboczej (w odróżnieniu od przestrzeni mieszkalnej, tej nie mierzy się „po podłodze”, ale raczej po blatach roboczych niezajętych akcesoriami), a także na komunikację – nowoczesne biuro musi umożliwiać skuteczną i szybką wymianę informacji między pracownikami wszystkich szczebli (co dotyczy między innymi takiego ich projektowania, aby pewne urządzenia biurowe znalazły się w przestrzeni ogólnodostępnej), a także między pracownikami i klientem.

Biuro jako wizytówka

Tradycyjne biuro musiało być schludne, ale przecież niekoniecznie uporządkowane w obrębie każdego stanowiska pracy. Dziś należy założyć, że każde biurko jest przestrzenią reprezentacyjną. Z jednej strony można ją uporządkować stosem polityk wewnętrznych, zakazujących zostawiania dokumentów na blacie, a z drugiej, można wykorzystać dobry projekt biura. W jaki sposób? Otóż już projektowanie biura musi odsłonić miejsca, które będą możliwe do wykorzystania jako miejsce na dokumenty, długopisy, notatki czy nawet niepotrzebny w danej chwili sprzęt komputerowy. Chodzi więc z jednej strony o zapewnienie funkcjonalnej przestrzeni roboczej, ale też o to, aby „z zewnątrz” biuro było idealnie uporządkowane. Czy sterylnie czyste – tak, ale niekoniecznie już pedantycznie uporządkowane, bo tak naprawdę projekt biura musi odzwierciedlać zachowanie, działanie i przesłanie firmy, a nagie ściany w studiu reklamowym nie byłyby dobrą wizytówką. Podobne normy istnieją zresztą w każdej branży, więc i podejście do projektowanie musiało się zmienić – przestawiono się z uniwersalności i „przejrzystości” biur na rzecz indywidualizacji połączonej z funkcjonalnym wyposażeniem i organizacją przestrzeni. Efekt? Biura nie są bardziej sterylne niż sale szpitalne, ale nareszcie mogą mieć swój niepowtarzalny charakter, co nie pozostaje bez wpływu na wydajność pracy.

Sprawdź pełną ofertę

PROJEKTOWANIE DOMÓW I MIESZKAŃ, BIUR I POWIERZCHNI KOMERCYJNYCH, SKLEPÓW, RESTAURACJI
Bądź na bieżąco z trendami!
Otrzymuj informacje o nowościach ze świata projektowania i aranżacji wnętrz oraz najnowyszch trendów!
Szanujemy Twoją prywatność, również nie lubimy spamu